O absolutorium, taryfach i referendum

Opublikowano: 28 czerwiec 2012, 08:19 Kategoria Aktualności
łaskarzewlidia sopel-sereja

W cieniu wniosku o referendum w sprawie odwołania burmistrza oraz pisma nawołującego do honorowej rezygnacji, włodarz Łaskarzewa otrzymała absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Po ponad dwóch miesiącach dyskusji w mieście nad Promnikiem wreszcie przyjęto taryfy za wodę i ścieki.

Sesja odbyła się wczoraj. Na wokandzie na początku pojawił się punkt dotyczący udzielenia burmistrz absolutorium za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. Dochody zrealizowano w 96 proc., a wydatki w 95 proc. Na inwestycje przeznaczono ponad 900 tys. zł, o 40 proc. więcej niż w 2010 roku. Czterokrotnie większe, w porównaniu do budżetu sprzed dwóch lat, były pozyskane fundusze pozabudżetowe.

 

Bez komentarza

Tyle statystyk. Na podsumowanie działań burmistrza w ubiegłym roku, okiem opozycji, pokusiła się Beata Kozikowska. – W niewystarczający sposób rośnie stopień dochodów w stosunku do wydatków. Pani burmistrz czyniła za małe starania, aby zmniejszyć należności – wymieniała radna. - Te środki, które można było zdobyć, zostały zdobyte. Zawsze można podnosić podatki, ale to obciążenie dla mieszkańców, a tego nie chcemy – odpowiadała burmistrz Lidia Sopel-Sereja.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 9 radnych, przeciw – 6. – Dziękuję tym radnym, którzy byli za, decyzje tych, którzy byli przeciw pozostawię bez komentarza – powiedziała tuż po głosowaniu włodarz Łaskarzewa.

Wreszcie miasto z taryfami

Kwestia absolutorium nie była jedyną, która wzbudziła kontrowersje. Po dwóch miesiącach dyskusji, na 4 sesjach i 5 komisjach, radni przyjęli ustawę za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków. Z ciekawostek – łaskarzewski magistrat na diety dla radnych związane z taryfami wydał, od połowy kwietnia, prawie 20 tys. zł. Mieszkańcy za metr sześcienny wody zapłacą 2,59 zł brutto, stawka dla ścieków wynosi 4,41 zł. Ewentualny niedobór, który powstanie z różnicy kosztów ponoszonych przez miasta ii wpływów, pokryje urząd miasta.

Będzie referendum?

Pod koniec sesji rozgorzała dyskusja, do której gwałtownie włączali się mieszkańcy. Chodziło o pismo, jakie wpłynęło na biurko burmistrza. Piątka radnych (Zdzisław Dębek, Anna Laskowska, Beata Kozikowska, Zbigniew Bożek, Tomasz Pietrzak) w liście otwartym proszą Lidię Sopel-Sereję o złożenie dymisji z funkcji burmistrza.

„Brak troski o miasto, mienie publiczne i interes mieszkańców oraz brak dialogu społecznego są powodem negatywnej oceny pracy burmistrza. (…)Brak dialogu społecznego z mieszkańcami Łaskarzewa i arbitralne decyzje godzące w interes miasta są przyczyną konfliktu społecznego, którego autorem jest p. Burmistrz. W interesie mieszkańców i Miasta jest zatem, aby p. Burmistrz złożyła dymisję i w sposób honorowy rozwiązała narastający konflikt i podział w Łaskarzewie.” – piszą radni. Jednocześnie informują, że brak dymisji uruchomi procedurę referendalną nad odwołaniem włodarza miasta nad Promnikiem.

Lidia Sopel-Sereja zarzuty przedstawione w liście uznała za bezpodstawne. Dymisji nie złożyła, odczytała za to zawiadomienie 20 mieszkańców Łaskarzewa, którzy domagają się referendum w sprawie odwołania burmistrza. – Do tych zarzutów nie będę się odnosiła, a to pismo przekażę komisarzowi wyborczemu – skwitowała krótko Lidia Sopel-Sereja.

łk

Komentarze  

+3 #6 do Piotr :)Łaskarzewiak 2012-09-13 15:29
Masz rację. Po co konkrety i dyskusja merytoryczna? Lepiej powiedzieć, że inwestycje wzięły się z kapelusza, zadłużenie szkół wyprowadziło się samo a burmistrz nie zrobiła nic. Ładniej wyglądają ogólniki ze stwierdzeniem "niezadowalające"
To na kogo mam głosować w przyszłych wyborach by było "zadowalająco"?
Cytować
-6 #5 do Łaskarzewiaka :)Piotr 2012-09-13 13:47
Łaskarzewiaku, nie przekonałeś mnie. Mam swoją wiedzę, ale nie będę jej upubliczniał na forum, po co?. Nie jestem zadowolony z rządów p. burmistrz - i każdego będę namawiał do wzięcia udziału w referendum i jej odwołania. W pełni popieram i akceptuję przyczyny odwołania p. burmistrz - przedstawione przez radnych:
- niekompetentne zarządzanie miastem,
- wzrost zadłużenia,
- błędne prowadzenie gospodarki wodno - kanalizacyjnej i forsowanie nieuzasadnionyc h podwyżek cen za wodę i ścieki,
- niezadowalające prowadzenie dialogu społecznego.
Cytować
+1 #4 do PiotrŁaskarzewiak 2012-09-13 13:30
kiedykolwiek rozmawiałeś z p. burmistrz czy powtarzasz opinie zasłyszane od opozycji?
Buta i arogancja to Twoim zdaniem żebranie w Warszawie o pieniądze dla Łaskarzewa. Tak - wtedy najbardziej da się być aroganckim i butnym. Inwestycje w większości są budowane za pieniądze pozyskane z zewnątrz. Ale tego pewnie nie wiesz. Jak już tacy jak ty ją odwołają, to wystartuj sam. Będziesz wspaniałym burmistrzem.
Cytować
-8 #3 jestem za odwołaniemPiotr 2012-09-11 07:56
Styl sprawowania urzędu przez p. burmistrz - to wymieszanie buty z arogancją. Będę głosował za jej odwołaniem.
Cytować
+4 #2 bicie pianybigcyk 2012-07-01 15:02
Pieniacze z PIS-u możecie skoczyć pani burmistrz. Po prostu jesteście śmieszni, sami weźcie się za solidną robotę, a nie tylko krytykować, bo to najłatwiej. Coz takiego dla miasta zrobiła laskowska, kozikowska, dębek, bozek i pietrzak oprócz tego ze zawsze piane bija. Jakby byli na miejscu pani burmistrz, to kilka razy sikali by dziennie po nogach z braku możności podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Pani burmistrz jesteśmy z Panią. Niech radni rozpiszą referendum o wysłaniu w/w piatki radnych i ich mocodawców z PIS-u na bezludną wyspę. A Woźniakowi powinien do Łaskarzewa być zabroniony WJAZD. bo tylko z niedźwiedziem, Traczykowskim jątrzą, Ręce precz od pani Lidii,
Cytować
+5 #1 burmistrzSnajper 2012-06-28 09:14
wydaje mi się, że opozycja na siłę szuka haków na panią burmistrz... na razie rządzi dość dobrze - jedyny duży minus, moim zdaniem, to brak inwestycji drogowych... mam nadzieję, że to się zmieni, Pani Lidio...
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież