10 kwietnia rok później - pamiętamy

Opublikowano: 10 kwiecień 2011, 19:40 Kategoria Aktualności
SmoleńskMiętneKatyńrocznica

Od rana w całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające 96 osób, które zginęły w Smoleńsku. W Garwolinie obchody te zostały połączone z rocznicą mordu katyńskiego oraz obrony krzyża w Miętnem.

- Symbolem, który łączy wszystkie te wydarzenia jest krzyż, znak cierpienia i zwycięstwa, dlatego zdecydowaliśmy się na połączenie tych uroczystości – wyjaśnił Marek Chciałowski, starosta garwoliński. - Młodzież ze szkoły w Miętnem walczyła o krzyż, znakiem krzyża żegnali się przed śmiercią jeńcy rozstrzeliwani w sowieckich łagrach. Krzyż i modlitwa jednoczyły Polaków w ciężkich chwilach po katastrofie smoleńskiej – mówił w swoim przemówieniu starosta.

Punktualnie o 8.41 złożono kwiaty w miejscach, które niespełna dwa lata temu odwiedził prezydent Lech Kaczyński – w Maciejowicach, w Garwolinie i w Miętnem. W obchodach trzech rocznic wzięli udział m.in. poseł Stanisława Prządka, burmistrz Garwolina Tadeusza Mikulski, Przewodniczący Rady Miasta Marek Janiec, wicestarosta Stefan Gora oraz przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, kombatanci, poczty sztandarowe. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Ksiądz prałat Ryszard Andruszczak podczas homilii zwrócił uwagę na poszanowanie krzyża w życiu codziennym i w polityce. Nawiązał także do sytuacji z Krakowskiego Przedmieścia. – Czy to normalne, że kiedy harcerze stawiają krzyż, znak zwycięstwa i miłości do Chrystusa, przed Pałacem Prezydenckim, by był on wyśmiewany, by płynęły wobec tego krzyża wyzwiska i przekleństwa? – pytał ks. prałat.

Czy to normalne, że kiedy harcerze stawiają krzyż, znak zwycięstwa i miłości do Chrystusa, przed Pałacem Prezydenckim, by był on wyśmiewany, by płynęły wobec tego krzyża wyzwiska i przekleństwa? [ks. Ryszard Andruszczak]

Po zakończonej mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Obrońców Krzyża w Miętnem na placu kościelnym. Część delegacji udała się pod pomnik na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie także złożono wiązanki kwiatów. Ta część uroczystości została zorganizowana przez klub Gazety Polskiej. Około południa w CSiK można było wysłuchać okolicznościowego wykładu prof. Mariana Drozdowskiego, który przypomniał zebranym historię wydarzeń w Katyniu oraz wspominał bliskich mu, którzy zginęli pod Smoleńskiem – prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Stanisława Melaka, Bożenę Łojek. – W Smoleńsku zginęli ludzie obywatelskiej postawy na co dzień – mówi profesor Drozdowski. Młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem przestawiła widowisko słowno-muzyczne pt. „Idź dokąd poszli tamci” oparte na wierszach Zbigniewa Herberta, Jana Kasprowicza oraz Tadeusza Różewicza.

Justyna Dybcio

Komentarze  

+2 #10 MOŻE TAKzaszokowany 2011-04-13 21:48
Choć wydaje mi się ,że było tylko jedno...
Cytować
-1 #9 Do zaszokowanegoMK 2011-04-13 15:30
Gościu ty chyba słuchałeś innego kazania.
Cytować
+4 #8 do garwolazaszokowany 2011-04-13 02:31
do kościoła chodzę, aby się pomodlić, a nie coś wynosić
oklaski powinny być na koncertach i występach- należały się w sali kinowej młodzieży z Miętnego
kazanie to nie przemówienie na wiecu wyborczym pis-u
kościól powinien być miejscem pozbawionym polityki
powinien łączyć nas w wierze, a nie klasyfikować na lepszych i gorszych patriotów w zależności od poglądów politycznych
mi ciebie nie szkoda i chciałbym abyś mnie też nie żałował - powinniśmy się raczej szanować a nie współczuć
Cytować
0 #7 do zaszokowanegogarwol 2011-04-12 14:39
Gościu też byłem na tych uroczystościach , oklaski dla proboszcza zdecydowanie się należały.
Szkoda mi tylko ciebie , że nic nie wyniosłeś z tego kazania i całych obchodów. garwol
Cytować
-1 #6 dokąd zmierzamy?zaszokowany 2011-04-12 10:40
jeszcze nigdy nie byłem świadkiem takich zachowań w kościele
kazalnica to nie mównica sejmowa
kazanie to nie występ w kampanii wyborczej
kościół to nie miejsce na oklaski za wypowiedzi mające polaków dzielić a nie łączyć
na jakim świecie my żyjemy?
Cytować
-1 #5 było i POkaśka 2011-04-11 11:10
a i Gora z PO się znalazł!
Cytować
-2 #4 "uczcie sie jak czerwono zielon..."zibo 2011-04-10 22:10
bylo za co to i opluwali
Cytować
+1 #3 KazanieMK 2011-04-10 21:07
Szacunek dla Księdza Proboszcza za kazanie. Rzadko zdarza sie w Kosciele usłyszeć tak głębokie w swym patriotyzmie słowa. Brawa jak najbardziej zasłuzone. Poczułem sie dumny, poczułem sie POLAKIEM.
Cytować
-3 #2 czerwony pishania 2011-04-10 20:19
Gołaszewski odkupuje winy za przeszłość po czerwonej stronie mocy.
Cytować
+1 #1 asphonora@op.plHonorka 2011-04-10 20:08
uczcie sie jak czerwono zieloni zawłaszczaja swieta. na wiekszosci foto sami czerono -ziwloni włodarze.jeszcz e nie dawno " opluwali"Kaczyn skiego dzis w pierwszym szeregu.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież