reklama

Liczył na zysk z kryptowalut. Stracił 10 tys. zł

Opublikowano: 21 marzec 2023, 10:27 Kategoria Aktualności
kryptowalutypolicjaoszustwo
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Oszuści, którzy przekonują, że znają się obrocie kryptowalutami, oferują bardzo zyskowną inwestycję. Najczęściej kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje loginy oraz hasła do kont bankowych. W ostatnim czasie w podobny sposób został oszukany mieszkaniec powiatu garwolińskiego.

Do mieszkańca powiatu garwolińskiego zadzwonił rzekomy pracownik firmy zajmującej się kryptowalutami i akcjami. Oferując zyski namówił go do pobrania aplikacji do zdalnego zarządzania pulpitem. Za pomocą tej aplikacji wyprowadził z konta pokrzywdzonego blisko 10 tys. zł.

Podczas oszustwa „na kryptowaluty” sprawcy najczęściej działają w podobny sposób. Dzwonią do pokrzywdzonego, oferując szybki i duży zysk. Manipulują swoimi ofiarami tak, aby myślały, że będą inwestować w kryptowaluty. W rzeczywistości za ich namową pokrzywdzony instaluje na swoim urządzeniu program umożliwiający zdalne zarządzanie pulpitem. Dzięki aplikacji oszust może wykonywać operacje bez wiedzy i zgody pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności. Dlatego policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Nasze podejrzenia powinien wzbudzić ktoś, kto telefonicznie:

reklama


  • chce szybko uzyskać Twoje dane,
  • oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
  • chce zainstalować na Twoim komputerze/smartfonie program do zdalnego sterowania.

Policjanci przypominają, że należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej. Zawsze należy zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.

KPP Garwolin

fot. arch. 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama