reklama

81-letnia rowerzystka potrącona na skrzyżowaniu

Opublikowano: 20 marzec 2023, 17:52 Kategoria Aktualności
stary helenówgmina łaskarzewrowerzystapolicjawypadek
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Garwolińscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w Starym Helenowie. W wyniku potrącenia 81-letnia rowerzystka trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożną i bezpieczną jazdę.

W sobotę po godzinie 13 na drodze relacji Łaskarzew - Maciejowice w Starym Helenowie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierowcy pojazdu osobowego i rowerzysty. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 67–latek kierujący renault potrącił 81-letnią rowerzystkę, która na skrzyżowaniu wykonywała manewr skrętu w lewo. Oba pojazdy poruszały się w tym samym kierunku.  W wyniku zdarzenia kierująca rowerem z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Funkcjoanriusze zwracają się z apelem do kierowców. Poprawiająca się aura powoduje, że na drogach pojawia się więcej rowerzystów. Choć niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają mniej widoczni, nie zwalnia to kierowców z obowiązku ustąpienia im pierwszeństwa w sytuacjach przewidzianych przepisami. Pamiętajmy, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, dlatego wykonując manewry na drodze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy nie ma ich w pobliżu.

reklama


W starciu z samochodem rowerzyści nie mają żadnych szans, dlatego garwolińska Policja apeluje o ostrożność i wyobraźnię również do kierujących jednośladami:

  • każdy rowerzysta musi wyraźnie i odpowiednio wcześnie sygnalizować zamiar skrętu,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję. Oświetlenie to podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty,
  • gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim,
  • wyjeżdżając na drogę, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu poruszającym się po drodze.

KPP Garwolin

fot. arch. - zdjęcie ilustracyjne


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama