reklama

Maciejowice miastem? Mieszkańcy są za

Opublikowano: 16 marzec 2023, 11:37 Kategoria Aktualności
maciejowicemiasto
Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

Mieszkańcy gminy powiedzieli „tak” dla nadania praw miejskich Maciejowicom. Kolejnym krokiem do przywrócenia statusu miasta będzie uchwała rady gminy.

Przypomnijmy, że po ponad 150 latach pojawiła się szansa, aby odzyskać prawa miejskie. Wojewoda mazowiecki zachęca miejscowości, które w XIX wieku straciły status miasta, aby na nowo go uzyskać.

20 lutego w gminie Maciejowice rozpoczęły się konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 735 z 5585 dorosłych mieszkańców gminy. Frekwencja nie była zatem duża – 13,16%. 681 osób opowiedziało się za nadaniem praw miejskich Maciejowicom (94,06%). Przeciw było 28 głosów (4,01%), 14 osób wstrzymało się od głosu (1,93%). Urząd gminy wyszczególnił wynik konsultacji, biorąc pod uwagę tylko mieszkańców stolicy gminy. W Maciejowicach „za” było ponad 97% ankietowanych. Poza sołectwem Maciejowice, na „tak” głos oddało przeszło 92% osób.

reklama


Rezultat konsultacji nie jest wiążący dla władz gminy. Jeszcze na marcowej sesji pod głosowanie zostanie poddana uchwała w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Maciejowice. Wniosek, wraz ze stosownym uzasadnieniem, trafi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu, Maciejowie mogłyby ponownie stać się miastem 1 stycznia 2024 roku.

O przywróceniu statusu miasta Maciejowicom pisaliśmy szerzej tu >> Maciejowice miastem?

red.


Komentarze  

0 #3 FakenewsZnawca 2023-03-20 20:50
Cytuję Mieszkaniec:
Teraz Wójt - limit dwie kadencje, później Burmistrz i limit kadencji zaczyna się od nowa. To też jest jeden z plusów zmiany Gminy Wiejskiej na Miejsko-Wiejską.

Zapytaj najpierw kogoś mądrzejszego zanim dorwiesz się do klawiatury.
Cytować
+3 #2 NicolaKargul 2023-03-19 09:20
Być może w dokumentach maciejowice będą miastem ale mentalnie nadal będzie to wioska z przełomu XVII i XVIII go wieku. Tak jak garwolin.
Cytować
+2 #1 Kadencje władz od 0Mieszkaniec 2023-03-18 20:24
Teraz Wójt - limit dwie kadencje, później Burmistrz i limit kadencji zaczyna się od nowa. To też jest jeden z plusów zmiany Gminy Wiejskiej na Miejsko-Wiejską .
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama