reklama

Maciejowice miastem?

Opublikowano: 08 luty 2023, 15:57 Kategoria Aktualności
maciejowicemiasto
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Po ponad 150 latach Maciejowice mają szansę ponownie stać się miastem. W nadwiślańskiej gminie ruszają konsultacje społeczne. Niewykluczone, że od 1 stycznia 2024 w miejsce gminy powstanie nowa jednostka administracyjna - Miasto i Gmina Maciejowice.

Bogata historia gminy Maciejowice wiążą się nierozerwalnie z historią. Niepodległościowe zrywy lokalnej społeczności przyczyniły się do odebrania, nadanych w 1507 roku, przywilejów miejskich w 1869 roku. Władze carskie chciały ukarać w ten sposób ludność za aktywny udział w Powstaniu Styczniowym.

Po ponad 150 latach pojawiła się szansa, aby odzyskać prawa miejskie. - Otrzymaliśmy pismo od wojewody mazowieckiego, który w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, proponuje miejscowościom, które w wyniku represji rosyjskiej utraciły prawa miejsce, przywrócenie tych praw – wyjaśnia sekretarz gminy Sebastian Kieliszek.

reklama


20 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne. – Każdy pełnoletni mieszkaniec gminy będzie mógł wypowiedzieć poprzez wypełnienie imiennej ankiety, w której będzie jedno pytanie o to, czy dana osoba jest za czy przeciw nadaniu praw miejskich Maciejowicom – wyjaśnia nasz rozmówca. Nie będzie to forma referendum. Wynik ankiety nie będzie też wiążący dla rady gminy. A to od marcowej decyzji organu władzy ustawodawczej będzie zależało to, czy gmina wystąpi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o nadanie praw miejskich.

Jeśli władze gminy będą na tak, to Maciejowice od 1 stycznia 2024 roku zacznie funkcjonować, w miejsce gminy, Miasto i Gmina Maciejowice. W sylwestrową noc wójt Tomasz Kwiatkowski stanie się burmistrzem, a rada gminy będzie funkcjonować jako rada miejska.

Obecnie nadwiślańska gmina liczy ok. 6,5 tys. mieszkańców. Samą stolicę zamieszkuje ok. 1,5 tys. osób. Dla porównania liczba mieszkańców w mieście Łaskarzew to ok. 5 tys., w Pilawie ok. 4,5 tys., w Żelechowie – ok. 4 tys. Populacja stolicy powiatu wynosi ok. 17,5 tys. Maciejowice stałyby się zatem najmniejszym miastem w powiecie garwolińskim.

Co zyskają Maciejowice na statusie miasta? – Oczywiście to zwiększenie prestiżu. Ponadto jako miasto otwierają się dla nas możliwości pozyskania funduszy przeznaczonych także dla ośrodków miejskich, nie tracąc jednocześnie możliwości pozyskiwania funduszy dla terenów wiejskich. Jako miasto możemy również uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który ułatwia m.in. powstawanie przedsiębiorstw na naszym terenie – przyznaje urzędnik. Jak dodaje, zmiany administracyjnej negatywnie nie odczują mieszkańcy. - Uzyskanie statusu miasta nie oznacza zwiększenia podatków. Nie będzie to oznaczało konieczności wymiany dokumentów. W przypadku nauczycieli nie stracą oni prawa do tzw. dodatku wiejskiego – zapewnia.

red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama