Plebiscyt Wybierz Sportowca Powiatu Garwolińskiego 2022! >>> więcej

reklama

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Opublikowano: 18 styczeń 2023, 12:07 Kategoria Aktualności
powstanie styczniowe
Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

Już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia w Garwolinie odbędą się patriotyczne wydarzenie zawiązane ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie wybuchło w 1863 roku i było największym i najdłużej trwającym zrywem epoki porozbiorowej. Walczyli w nim przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa, a samo powstanie miało olbrzymi wpływ na przełom społeczny i ideowy. Temat powstania poruszył wielu artystów, pisarzy i poetów.

W niedzielę, 22 stycznia, o godz. 9.30 na cmentarzu parafialnym w Garwolinie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym Powstańcom Styczniowym. Następnie o godz. 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.

reklama


 

Natomiast w poniedziałek, 23 stycznia w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem o godz. 18.00 odbędzie się wykład „Powstanie Styczniowe na ziemiach powiatu garwolińskiego”. Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć dzieje Powstania Styczniowego na naszych ziemiach, przybliżyć sylwetki uczestników zrywu i przedstawić fragmenty wspomnień powstańców. Całość zilustrują ciekawe eksponaty oraz widoki miejsc związanych z powstaniem.

mat.pras./oprac.red.


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama