reklama

Wielkie święto garwolińskich seniorów!

Opublikowano: 22 listopad 2022, 14:03 Kategoria Aktualności
dzień senioracsik
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Nie dzień, a cały tydzień trwały miejskie obchody Światowego Dnia Seniora. „Garwoliński Tydzień Seniora” był pełen rozmaitych wrażeń. Był czasem radosnych spotkań ze sportem i kulturą, okazją do wymiany doświadczeń i aktywnego spędzenia czasu, a także do zadbania o własne zdrowie.

Cykl wydarzeń został przygotowany specjalnie z myślą o osobach starszych. I choć Światowy Dzień Seniora wypada 14 listopada, garwolińscy seniorzy zaczęli celebrować swoje święto kilka dni wcześniej. W programie miejskich obchodów Światowego Dnia Seniora znalazły się koncerty, zajęcia sportowe, spektakl teatralny, wystawa, potańcówka oraz akcja przypominająca seniorom, że zdrowie jest najważniejsze i warte o nie dbać!

Uroczysta inauguracja „Garwolińskiego Tygodnia Seniora” odbyła się 9 listopada w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury. Gości przywitali organizatorzy wydarzenia: przewodnicząca Klubu Seniora w Garwolinie Grażyna Makulec, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie Iwona Poreda oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol. Nie zabrakło także zaproszonych gości.

reklama


 

- Jak myślę o seniorach z Garwolina, to wiem, że tu jest energia, witalność, radość z życia, zaraźliwa chęć bycia wśród ludzi i dzielenia się tym, co wy macie najlepszego. Dzielicie się swoim doświadczeniem życiowym, a tej energii i witalności pozazdrościłoby wam wielu sporo młodszych ludzi. Cieszę się, że mogę z wami współpracować – mówiła podczas uroczystego otwarcia Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

O działaniu i dobrej współpracy z seniorami mówiła także burmistrz Garwolina. - Chciałabym wam dzisiaj podziękować za wszystkie wspólne przedsięwzięcia, za pomysły, którymi się dzielimy i uczymy się jedni od drugich. Z radością patrzę, jak się rozwijacie, jak do Klubu Seniora przychodzą nowe osoby, które swoim zapałem chcą zarażać innych – podkreślała Marzena Świeczak.

Bezpośrednio po uroczystym otwarciu dla seniorów zaśpiewała Katarzyna Zawada - absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz pianistka. Wokalistka wykonała największe przeboje Anny German, Anny Jantar, Ireny Jarockiej czy Violetty Villas i zachwyciła swoim głosem zebraną publiczność.

10 listopada seniorzy spędzili aktywnie. „Sport łączy pokolenia” - pod takim hasła w Pływalni Miejskiej „Garwolanka” odbyły się zajęcia dla nich. Babciom i dziadkom mogli także towarzyszyć wnukowie. W programie znalazły się zajęcia aqua fitness, gry, zabawy i konkursy w wodzie.

11 listopada, w ramach Narodowego Święta Niepodległości, seniorzy wzięli udział w wieczornych śpiewankach patriotycznych w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wspólnym śpiewom przewodniczyli: Tadeusz Talarek oraz zespół Klubu Seniora w Garwolinie „Chwilo Trwaj”. Artyści wspólnie z publicznością wykonali piosenki żołnierskie i pieśni patriotyczne. Wcześniej na górnym holu odbył się wernisaż wystawy prac malarskich seniorów pt. „Abstrakcja i nie tylko… w malarstwie”. Prace można podziwiać do końca listopada.

12 listopada seniorzy przenieśli się do słonecznych Włoch. O godzinie 18:00 w sali konferencyjnej CSiK rozpoczął się wieczór włoski, podczas którego dla publiczności zaśpiewał tenor Sergio Bettas i Julia Hanke.

„Biała Niedziela” to akcja profilaktyczna, w ramach której seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich. Na seniorów czekali lekarze specjaliści – między innymi: ortopeda, diabetolog, kardiolog, urolog, pulmunolog. Bezpłatnie można także było wykonać EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru we krwi.

Garwoliński Tydzień Seniora zakończył się 14 listopada, w przypadający Światowy Dzień Seniora. O godzinie 18:00 w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się podsumowanie wszystkich wydarzeń oraz prezentacja spektaklu przygotowanego przez seniorów dla seniorów „Miłość i teleopieka”. Po nim wszyscy ruszyli na parkiet, by zatańczyć jak za dawnych lat, w klimacie swojej młodości.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a organizatorami - Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Klub Seniora w Garwolinie, Stowarzyszenie Calos Cagathos.
Patronat honorowy nad Garwolińskim Tygodniem Seniora objęła Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Janina Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego.

mat.pras.

fot. CSiK

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama