reklama

Pogrzeb por. Stanisława Kopika z państwowymi honorami

Opublikowano: 10 listopad 2022, 19:02 Kategoria Aktualności
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Mszą św. w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie rozpoczęły się organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta”, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. W czasie uroczystości zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski wręczył rodzinie por. Kopika Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przed wydarzeniem dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN oddał hołd por. Stanisławowi Kopikowi składając kwiaty w imieniu prezesa IPN przed tablicą upamiętniającą oficera WP na ścianie garwolińskiej kolegiaty.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą święta w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Na początku nabożeństwa zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski wręczył rodzinie por. Kopika Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Mszy przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Ławy kościelne były wypełnione w całości przez przybyłych by oddać hołd Stanisławowi Kopikowi.

reklama


Następnie trumna ze szczątkami żołnierza niezłolmnego, odnalezionego przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, została przetransportowana na cmentarz parafialny, gdzie przed bramą główną zebrani uformowali kondukt, który dotarł do nowo urządzonego, staraniem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN miejsca spoczynku żołnierza Wojska Polskiego przy alei głównej garwolińskiej nekropolii. Hymn RR rozpoczął ceremonię pogrzebową, a następnie głos zabrali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz bliscy por. Kopika. W swym przemówieniu zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski potwierdził zaangażowanie Instytut Pamięci Narodowej w dążeniu do odnalezienia i upamiętnienia wszystkich tych, dzięki którym mamy wolną i niepodległą ojczyznę.

- Z całą pewnością por. Stanisław Kopik ps. >>Zemsta<< zasłużył na to, aby państwo polskie, wolna, niepodległa i demokratyczna Rzeczpospolita oddała mu honor i cześć. To dzisiaj czynimy. Czynimy bo tak należy, ale czynimy również tak, bo mówi nam o tym Nasze serce. Prawdziwych bohaterów należy czcić z honorami państwowymi - mówił w trakcie wystąpienia zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.

Kończąc przemówienie przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do rodziny, która od lat jest zaangażowana w kultywowanie pamięci o ich przodku. - Droga rodzino, zwracamy dzisiaj szczątki waszego rodu, bohatera walki o wolną i niepodległą Polskę. Spocznie on w grobie wojennym, bo na to zasłużył. Bohater, którego dziś żegnamy, zasługuje na pamięć nie tylko rodziny, ale zasługuje na pamięć nas wszystkich tutaj zgromadzonych. Cześć i chwała porucznikowi Stanisławowi Kopikowi, cześć i chwała bohaterom walk o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Niech żyje Polska – zakończył zastępca prezesa IPN.

Z kolei w liście przesłanym na uroczystość przez zastępcę prezesa IPN dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka, który prowadził prace poszukiwawcze m.in. por. Kopika mogliśmy usłyszeć: „W wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego i na cmentarzu parafialnym w Garwolinie Ojczyzna żegna Pana Porucznika, żegna swojego Bohatera; uczestnika wojny obronnej 1939, żołnierza Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, niezłomnego patriotę, walczącego z komunizmem, którego postawę  wobec zwolenników narzuconego Polsce systemu politycznego najpełniej wyraził  w słowach odezwy: >>…uważam was za pachołków rosyjskich, z którymi nie liczyłem się  i liczyć nie będę, ani też litował…<<” – napisał w liście odczytanym przez mec. Annę Szeląg zastępca prezesa Krzysztof Szwagrzyk.

Kończącym przemówienia był Cezary Kopik, który podziękował m.in. Instytutowi Pamięci Narodowej za zaangażowanie na rzecz upamiętnienia z honorami por. Kopika. Wręczył on góralom wykonany przez siebie płaskorzeźbiony w drewnie portret Stanisława Kopika, by dotarł na Żywiecczyznę.

Egzekwie nad trumną poprowadził Biskup Siedlecki. Żołnierze dokonali aktu zdjęcia flagi Polski z trumny oficera Wojska Polskiego, którą następnie prezes Polejowski przekazał rodzinie bohatera. Por. Stanisław Kopik spoczął w grobie. Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową, a morze kwiatów zalał pomnik nagrobny żołnierza.

Państwowa ceremonia pogrzebowa zorganizowana została zgodnie z ceremoniałem wojskowym we współpracy z Wojskiem Polskim, proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz rodziną Stanisława Kopika.

W uroczystości udział wzięli: reprezentujący Marszałka Senatu RP Z-ca Szefa Kancelarii Senatu minister Jarosław Stolarczyk, Biskup Siedlecki dr Kazimierz Gurda, zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg, reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki, doradca ministra Przemysława Czarnka Dariusz Jóźwiak, reprezentujący Wojewodę Mazowieckiego Izabela Wrona, reprezentujący dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej z-ca dyrektora Maksymilian Sokół-Potocki, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz bliscy i przyjaciele por. Stanisława Kopika, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojskowych i mundurowych oraz instytucji kultury. Duchowni, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Garwolina i okolicznych miejscowości.

17 czerwca 1948 r. por. Kopik został zdekonspirowany i zatrzymany na ulicy w Warszawie przez funkcjonariuszy bezpieki. Prawdopodobnie z 17 na 18 czerwca 1948 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy UBP wypchnięty przez okno z drugiego piętra gmachu Urzędu Miejskiego.

info. i fot. IPN

fot. MN/BUWiM


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama