reklama

83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Opublikowano: 28 wrzesień 2022, 12:22 Kategoria Aktualności
Polskie Państwo Podziemne
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Samorządowcy, przedstawiciele szkół i kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu “Gołąb” Garwolin oraz przedstawiciele służb mundurowych uczcili 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Na obchody zaprosili Starosta Powiatu Garwolińskiego, Burmistrz Garwolina oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. 

Wczoraj o godz. 9.30 złożono związanki kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Garwolinie. Następnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zostałą odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Bezpośrednio po niej nastąpił przemarsz zgromadzonych delegacji do Dworku w Miętnem, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

reklama


 

Pod tablicą w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu zostały złożone kwiaty, a młodzież z I LO w Garwolinie w samo południe wystąpiła w programie artystycznym „Jesteśmy, bo pamiętamy”. Tego dnia w dworku można było obejrzeć dwie wspaniałe wystawy: wystawę IPN autorstwa Pawła Murawskiego „Polskie Państwo Podziemne”, a także wystawę wyposażenia wojskowego z kampanii wrześniowej ze zbiorów Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Polskie Państwo Podziemne powstało 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury – zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie. Działało na terytorium państwa polskiego okupowanym przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.

garwolin.pl

fot. garwolin.pl 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama