reklama
reklama
reklama

Kolizja z łosiem. Policja ostrzega

Opublikowano: 22 wrzesień 2022, 13:29 Kategoria Aktualności
wanatyłośgmina łaskarzewpolicjakolizja
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Dzisiaj rano doszło do kolizji drogowej, podczas której samochód osobowy uderzył w przebiegającego przez drogę łosia. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, łąk i pól, gdzie szczególnie o świcie i o zmierzchu na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. Zdarzenie drogowe z ich udziałem może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodami.

 Dzisiaj tuż przed 7 rano policjanci wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego w miejscowości Wanaty gm. Łaskarzew. Kierująca samochodem suzuki zderzyła się z łosiem, który przebiegał przez drogę. Zwierzę uciekło do pobliskiego lasu. Kobiecie na szczęście nic się nie stało, uszkodzony został jedynie samochód.

Taki scenariusz może mieć miejsce nie tylko w samym lesie, ale także przy wjazdach do miast – tam gdzie jest nawet odrobina zieleni. Kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Warto pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik.

reklama


Policjanci podpowiadają, na co zwracać uwagę:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

mł. asp. Małgorzata Pychner

fot. arch. - zdjęcie ilustracyjne


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
reklama