reklama
reklama
reklama

Tradycja 15 sierpnia podtrzymana

Opublikowano: 17 sierpień 2022, 07:48 Kategoria Aktualności
garwolin15 sierpnia
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Uroczyste obchody oficjalne i piknik w parku za kolegiatą towarzyszyły w Garwolinie miejsko-powiatowym obchodom 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r, Święta Wojska Polskiego, Święta Czynu Chłopskiego i Wniebowzięcia NMP.

Oficjalne obchody rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny odprawionej w garwolińskiej kolegiacie. W trakcie homilii, ksiądz proboszcz Stanisław Szymuś, mówił, o wyjątkowej opiece Maryi w najtrudniejszych momentach historii Polski, nawiązując do polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. - Jestem Polakiem nie tylko dlatego że tu się urodziłam, ale żyję życiem Polski, wolno jest mi być dumnym z tego co piękne i szlachetne, ale też cierpię nad tym co naszą Ojczyznę zżera i niszczy – mówił ksiądz proboszcz w homilii.

Po zakończeniu eucharystii, uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Przemówienie okolicznościowe wygłosili: starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, Posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Grzegorz Woźniak i Stanisława Prządka i Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Ostolski przemawiając z imieniu Burmistrz Garwolina Marzeny Świeczak przybliżył rys historyczny wydarzeń sprzed 102. lat, kiedy Polska zwyciężyła Rosję w Bitwie Warszawskiej. - Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. W tym dniu nie możemy zapomnieć o roli chłopów w walce o Polskę i ich zaangażowaniu kiedy w 1920 roku odpowiedzieli na apel władz i masowo wstępowali do Wojska Polskiego. (…) Jest to rocznica ważna nie tylko dla naszego kraju – tego dnia Europa uchroniona została przed realnym niebezpieczeństwem rozpętania kolejnej wojny. Dzisiaj to Ukraina broni swojej ojczyzny, a także Polski i całej Europy. Gdyby nie heroiczny opór Ukrainy wobec imperialnych planów Putina, Polsce i krajom bałtyckim groziłaby bezpośrednia dalsza ekspansja rosyjskich wpływów –  dodał nawiązując do obecnej sytuacji wiceprzewodniczący. - Dziś w szczególny sposób dziękujemy Żołnierzom Wojska Polskiego za ich wierną służbę dla naszego kraju. Dziękujemy za budowanie pięknego wizerunku Polski. Dziękujemy za zapewnienie bezpieczeństwa nam wszystkim – dodał.

reklama


Po przemówieniach i złożeniu kwiatów odbył się piknik historyczny. Wśród stoisk przygotowanych przez Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gardę, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne było również stoisko historyczne z wystawą broni i umundurowania z 1920 roku, wystawa IPN “Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”, a także stoisko z atrakcjami dla dzieci. O oprawę muzyczną pikniku zadbał Tadeusz Talarek, który wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych.

W imieniu mieszkańców miasta i powiatu organizatorzy miejsko-powiatowych obchodów złożyli kwiaty pod miejscami pamięci związanymi z walkami żołnierskimi: cmentarzu wojennym, na cmentarzu parafialnym, pod budynkiem Wojskowego Centrum Rekrutacji,  pod tablicą poświęconą ludowcom umieszczoną na budynku Banku Spółdzielczego a także pod tablica upamiętniającą czyn chłopski umieszczoną na ścianie kolegiaty.

Współorganizatorami obchodów byli: Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Kolegiata Przemienienia Pańskiego, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Kino Wilga, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Oddział Garwolin oraz Stowarzyszenie Garda.

UM Garwolin


Komentarze  

0 #1 tradycjamieszkaniec 2022-08-17 09:58
nie widziałem na portalach zdjęcia gzie władze zainteresowały się wystawami czy występem artystycznym. Może gdyby KGW zorganizowały stoiska z " napojami " i potrawami to byłoby inaczej. Widać też, że relacje opracowują organizatorzy, a na opłacanych portalach propaganda sukcesu. Komentatorzy piszą o udziale kilkudziesięciu osób (zwykłych mieszkańców ) a redaktor o kilkuset osobach ).
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
reklama