reklama
reklama
reklama

Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Nie ma pieniędzy na wynagrodzenia

Opublikowano: 06 sierpień 2022, 09:36 Kategoria Aktualności
szpitalgarwolinsp zoz
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- Brakuje nam na wynagrodzenia 2,4 mln zł w skali półrocza – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie Krzysztof Żochowski po propozycji nowego kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia.

W lipcu weszła w życie ustawa określająca minimalne stawki dla personelu medycznego. Zabrakło w niej wartości minimalnych dla tzw. szarego personelu (m.in. administracja, technicy, obsługa). Ustawodawca wskazał jednak, że wzrost wynagrodzenia ma być porównywalne w tej grupie zawodowej.

Nie ma w ustawie także określenia stawek dla osób, które świadczą prace na zasadzie np. umowy zlenienia czy kontraktu. – Wiemy, że jak damy jednym, to drugim także, bo bez tych osób polska opieka zdrowotna nie może istnieć. Przy tych brakach kadrowych, bez tych osób, , szpitale i przychodnie nie są w stanie istnieć – wyjaśnia dyrektor garwolińskiego szpitala Krzysztof Żochowski. Podkreśla jednocześnie, że według ustawy inflacja wynosi... niecałe 2%.

reklama


Ustawa, która została podpisana pod koniec czerwca, wchodzi w życie od 1 sierpnia. Wynagrodzenia „po nowemu” powinny być zatem wypłacone w przyszłym tygodniu. Dopiero po wejściu ustawy, ministerstwo zleciło skutki finansowe nowych zapisów. Na bazie tych wyliczeń NFZ przygotował propozycje kontraktów dla szpitali. Tu pojawia się problem. – Dostaliśmy kontrakt na 9 mln zł, ale jednocześnie zostały z naszego kontraktu „wyjęte” pieniądze, które otrzymywaliśmy z tzw. wskaźników. To oznacza rozwiązanie umów na ponad 4 mln zł. Zostaje nam zatem 5 mln zł – wylicza dyrektor.

Ta kwota pokryje koszty pensji personelu „białego”. – Nie starczy na personel „szary”. Miesięcznie to kwota rzędu 100 tys. zł. Nie mamy też pieniędzy na „kontraktowców”, czyli ok. 300 tys. zł miesięcznie. Brakuje nam na wynagrodzenia 2,4 mln zł w skali półrocza –  dodaje.

Sytuacja jest dramatyczna nie tylko w Garwolinie. Prawie połowa szpitali w kraju nie podpisała niekorzystnych nowych kontraktów z NFZ. Na zaniżone propozycje nowych umów zareagował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, którego wiceprezesem jest Krzysztof Żochowski. Kilka spotkań z przedstawicielami ministerstwa nie przyniosło porozumienia. – A bomba cyka, bo 10 sierpnia coraz bliżej – martwi się nasz rozmówca.

Sytuacja jest dynamiczna. Wczoraj odbyło się posiedzenie komisji stałej rządu i samorządu. – W trakcie przytaczania kolejnych argumentów oraz wystąpień ekspertów, przy wsparciu Związku Powiatów Polskich, coś drgnęło. Ministerstwo zleciło ponowne przeliczenie wartości kontraktów. Mamy nadzieję, że w połowie przyszłego tygodnia kwestia się rozwiąże. Liczymy na nowe propozycje kontraktów, które będziemy mogli podpisać i dalej pracować na rzecz naszych pacjentów – dodaje na zakończenie Krzysztof Żochowski.

Łukasz Korycki


Komentarze  

+1 #9 REALIAKonio 2022-08-10 15:04
Cytuję Ja:
…i dalej pracować na rzecz naszych pacjentów …
Jako jeden z „naszych” pacjentów normalnie się wzruszam i puaczę…

Wiem ,ze oczy od lez ci nie obsychaja ,ale spokojnie nasz pacjencie bedziesz wyszczepiony i zaopiekowany a jak bedzie trzeba to i pampersa swiezego dostaniesz.I pamietaj o jednym ,ze bedac pacjentem garwolinskiego szpitala masz duzy przywilej.Jak juz trafisz do Warszawy na oddzial specjalistyczny to nie musisz robic ,zadnych badan wystarczy ,ze powiesz ,ze trafiles tu z garwolinskiego szpitala ,warszawskim lekarzom od razu z wrazenia odkleja sie rogowka i juz wszystko wiedza co ci jest.A jaka empatia cie otocza ..hoho,jeden drugiemu przekazuje -to ten pacjent z Garwolina i kiwa glowa ze wspolczuciem a czytajac opis wypisu z jakim przyjechales otwiera usta niczym karp majacy polknac kulke proteinowa pieczolowicie przygotowana przez wedkarza.Serce sie raduje ,ze mamy taka placowke ,obdarzona wybitnymi slawami medycyny a nie jakimis za przeproszeniem ...konowalami.J a to sie dziwie ,ze jeszcze w garwolinskim szpitalu nie robi sie przeszczepow serca ,maja tam przeciez najlepszych w powiecie kardiologow ,mozna by spokojnie rozszezyc swiadczenia o ten skomplikowany zabieg.Takze nie wiem skad to malkontenctwo ,naprawde malo ktory mieszkaniec miasta powiatowego w Polsce ,jest tak pieczolowicie zaopiekowany czesto w ostatnich dniach swojego...zycia .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+4 #8 JaJa 2022-08-10 13:00
…i dalej pracować na rzecz naszych pacjentów …
Jako jeden z „naszych” pacjentów normalnie się wzruszam i puaczę…
Cytować
+2 #7 Tylko prawdaPrawda 2022-08-09 21:10
Neonówka prawdę powiedziała. Posłuchajmy jeszcze raz gdzie są te pieniądze.
Cytować
+8 #6 Biały do szarego nie ma tego złegokonio 2022-08-08 05:43
Śmiać się czy płakać Pragnę uspokoić dyrektorskie serce ,brakujące pieniądze już są drukowane i w połowie tygodnia "cudownym" zrządzeniem losu okaże się ,że kontrakty zmodyfikowano, będą publiczne podziękowania dla pani Senator ,tajemniczego Posła którego nazwiska nie chciała podczas jednej z sesji ujawnić pani burmistrz Garwolina ,odpowiadając ,że to ten do którego wszyscy inni dzwonili. Kolejny sukces przed nami ,na pewno dobrze się wszystko skończy w końcu KOMUNA wróciła pełną gębą więc nie może się źle skończyć. Będzie radosna konferencja prasowa ,obiad a może i ze dwie butelki wody sodowej się znajdą jak ostatnio w jednej z okolicznych gmin i wtedy VIP-y bo tylko dla nich starczy ugaszą pragnienie a my będziemy mogli się leczyć w tak zacnym i słynnym na całą Warszawę Garwolińskim Szpitalu Powiatowym. Garwolin kiedyś słynął z kuśnierstwa teraz posiada dwie wizytówki firmę AVON i sławny Szpital obecnie powiatowy i warto ,żeby żadna z tych sławnych placówek nie zginęła z mapy Polski bo była by nieodżałowana szkoda. Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
+5 #5 Miłość do PiSu jest kosztownaVincent van Goght 2022-08-07 22:04
KABARET NEONÓWKA
https://www.youtube.com/watch?v=sElhLcagn0k
Cytować
+2 #4 NicolaKargul 2022-08-07 11:53
nie będzie personelu, nie będzie szpitala, mieszkańcy garwolina i okolic nie posiadają się z radości. Warszawa już na was czeka z otwartymi ramionami, hahaha
Cytować
+7 #3 NeonówkaNeonówka 2022-08-07 08:21
Zwolnić dyrektora.
Cytować
+3 #2 szpitalRysio 2022-08-06 18:16
Więcej Ukrów przyjmować na leczenie. Kto za to płaci? Czemuś bidny boś głupi, czemuś głupi boś bidny. :lol: :lol:
Cytować
+7 #1 Wigilia 2022tomi 2022-08-06 10:21
Jeśli nie oglaaliście skeczu kabaretu Neonówka Wigilia 2022 to obejrzyjcie tam jest komentarz do obecnych rządów pisowskich , dlaczego na nic nie ma .....
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama