reklama

„Oznakowanie” pamięci na cmentarzu żydowskim w Sulbinach

Opublikowano: 14 lipiec 2022, 16:18 Kategoria Aktualności
Sulbinycmentarz żydowski
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

 - Upamiętniamy tych, o których chciano zapomnieć. Robimy to, co powinniśmy robić od dawna – podkreślano niejednokrotnie podczas dzisiejszej uroczystości w Sulbinach. W samo południe odbyła się uroczysta prezentacja oznakowania cmentarza żydowskiego.

Cmentarz żydowski w Sulbinach znajduje się w lesie, niedaleko skrzyżowania ulic Warszawskiej i Wspólnej. To właśnie w tym miejscu odbyła się ceremonia uroczystej prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego w Sulbinach, której organizatorami byli Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Nadleśnictwo Garwolin.

- Chciałam Państwu bardzo serdecznie podziękować, że są Państwo z nami. To jest ważne wydarzenie i ważny obszar działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od 60 lat zajmuje się badaniem i dokumentowaniem zabytków, w tym cmentarzy historycznych różnych wyznań. W Polsce znajduje się 1156 cmentarzy żydowskich o potwierdzonych lokalizacjach – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości - dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Różny stan zachowania, niejednorodna ochrona, skomplikowany stan prawny, różny poziom opieki to potrzeby, na które odpowiedzią stał się specjalny rządowy projekt. Dzisiejsze wydarzenie było jednym z istotnych punktów realizowanego od 2018 roku, z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Programu oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

reklama


 

Znakowanie cmentarzy żydowskich odbywa się w sposób jednolity. Jest to mosiężna tablica w kształcie macewy z polską i hebrajską inskrypcją oraz kodem QR, który po przeskanowaniu telefonem odsyła nas do informacji o danym cmentarzu na stronie internetowej www.zabytek.pl Fizyczne znakowanie cmentarzy poprzedziły działania w zakresie badań oraz dokumentacji.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Garwolin, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Zygmunt Stępiński oraz przedstawiciele władz samorządowych – wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski, wiceburmistrz Garwolina Albert Baran i wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, a także mieszkańcy zaangażowani w ochronę lokalnego dziedzictwa, pasjonaci historii, przedstawiciele Fundacji Koszary.

jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama