reklama
reklama
reklama

Leśnik z Garwolina znalazł topór z neolitu

Opublikowano: 02 lipiec 2022, 09:26 Kategoria Aktualności
nadleśnictwo garwolinneolittopórwisła
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Na niezwykłe znalezisko natrafił, spacerujący wzdłuż Wisły, Jakub Błędowski. Pracownik Nadleśnictwa Garwolin trafił na pradziejowy topór, który powstał z poraża jeleniowatych.

O niezwykłym znalezisku poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Topór Jakub Błędowski znalazł na wiślanej łasze zlokalizowanej w gminie Stężyca, sąsiadującej z powiatem garwolińskim. Pracownik Nadleśnictwa Garwolin przekazał artefakt konserwatorowi zabytków.

„Topór ma długość ok 24 cm. Wykonany został z proksymalnej części rogu i zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Obuch stanowiła tzw. róża z medalionem, czyli kulisty wyrostek utworzony u podstawy pnia poroża. Ostrze otrzymano poprzez ukośne ścięcie rogu. Przekazany do urzędu egzemplarz charakteryzuje się doskonałym stopniem zachowania. Jedyne niewielkie uszkodzenie widoczne jest na ostrzu topora. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstało ono w trakcie jego użytkowania” – czytamy w komunikacie LWKZ.

reklama


Jak wyjaśnia konserwator, poroża jeleniowatych chętnie wykorzystywano w okresie pradziejowym. Wpływ na to miała powszechność występowania tego rodzaju materiału. Nie bez znaczenia była zapewne stosunkowa łatwość ich obróbki.

„Mimo prawdopodobnie powszechnego wykorzystywania tego rodzaju surowca w społecznościach pradziejowych, większość z wyprodukowanych przez nich narzędzi i broni nie zachowała się jednak do naszych czasów (materiał organiczny ulegał stosunkowo szybkiemu rozkładowi). Stąd też jedynie na terenach podmokłych, torfowych można jeszcze natrafić na tego typu znaleziska. W przypadku ziem polskich takie przedmioty stanowią niewielki odsetek w stosunku do liczebności innych kategorii zabytków, np. krzemieni czy ceramiki. Najczęściej są to znaleziska tzw. luźne, które odkryte zostały przypadkowo, tak jak przekazany do nas egzemplarz.

Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit” – informuje konserwator.

Co ciekawe dwa lata temu, w bliskim sąsiedztwie obecnego znaleziska, natrafiono na topór z poraża renifera.

łk

fot. LWKZ


Komentarze  

0 #1 EkologPiotr 2022-08-17 09:46
Czy ten Pan Błęd....i to ten sam co zdradził swoją żonę i zniszczył kolejny związek umawiając się z żoną mojego przyjaciela. O ile wiem na tym spacerze był również z żoną mojego przyjaciela.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
reklama