To był pożyteczny wyjazd

Opublikowano: 23 marzec 2012, 11:44 Kategoria Aktualności
basen

Tak wizytę w Koziegłowach i Wągrowcu podsumowują burmistrz Tadeusz Mikulski i przewodniczący rady miasta Marek Janiec. Po dwudniowym pobycie w Wielkopolsce jest niemal przesądzone, że zarządzaniem basenu będzie zajmowało się Centrum Sportu i Kultury.

Ze strukturą funkcjonowania basenów w Koziegłowach i Wągrowcu zapoznawała się wczoraj ośmioosobowa delegacja magistratu. W tej grupie byli burmistrz Tadeusz Mikulski, radni miejscy Beata Żak, Krzysztof Mianowski, Antoni Frąckiewicz z przewodniczącym Markiem Jańcem, dyrektor CSiK w Garwolinie Jarosław Kargol, zarządzający miejskim stadionem Witold Trzmielewski, zastępca skarbnika magistratu Tadeusz Głasek.

 

Basen w Koziegłowach jest zdecydowanie mniejszy od budowanego w Garwolinie. – Gmina Czerwonak leży na przedmieściach Poznania. Tam basenem zajmuje się jednostka budżetowa. Przy tych uwarunkowaniach wychodzą na tym na plus – mówi burmistrz Tadeusz Mikulski.

Dużo większy jest basen w Wągrowcu, oddany do użytku z początkiem 2011 roku. – Tam basen budowała powołana do tego celu spółka, która na inwestycję zaciągnęła kredyt. Problemem tego basenu są jego duże gabaryty, co ponosi za sobą duże koszty utrzymania. Roczna strata wynosi się ok. 1,5 mln zł, ale wynika głównie ze spłaty kredytu. Trzeba również zaznaczyć, że spółka odliczyła 23 proc. podatku VAT od budowy basenu wartej 25 mln zł – wyjaśnia Marek Janiec.

Jak podkreśla przewodniczący rady miasta, po uzyskaniu odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań na temat m.in. technicznych aspektów utrzymania basenu, wyłania się koncepcja funkcjonowania aquaparku w Garwolinie. – To prawdopodobnie CSiK w Garwolinie będzie zarządzało basenem – zaznacza Marek Janiec. Choć nie zapadły jeszcze formalne decyzje w tej sprawie, to wydaje się, że burmistrz jak i przewodniczący mówią w tej sprawie jednym głosem.

Delegacja z Garwolina została ciepło przyjęta przez zarządzających odwiedzonymi basenami oraz włodarzy - wójta gminy Czerwonak Mariusza Poznańskiego oraz burmistrza Wągrowca Stanisława Wilczyńskiego.

łk

 

foto UM Garwolin

Komentarze  

+3 #10 Dobrze mówicieŻabol 2012-03-25 14:05
Panie Andrzeju i Koniu. Nawet jeśli basen przynosić będzie straty i coroczne straty będą dość znaczące dla budżetu miasta to inwestycja opłaci się dla zdrowia dzieci. I nawet jeśli pomoże dajmy na to tylko dwusetce dzieci w zapobieganiu wad postawy. Oczywiście trzeba jednak działać dla przyciągnięcia jak największej liczby osób (i minimalizowania strat może nawet w okolice zera) - dobry pomysł z dofinansowaniem przez lokalnie położone firmy (i samorządy gminne). Karnety pracownicze powinna zapewnić także firmy najbardziej wykorzystujące pracowników w ramach rekompensaty i dla podreperowania zdrowia. Należy do nich np. INTERDRUK, która każe charować po 12 godz. dziennie. P.S Jak już pisałem basen łatwiej byłoby utrzymać gdyby nie był takim molochem jakiego zażyczyły sobie władze.
Cytować
+5 #9 Poseł z Palikota Obywatelskiegokonio 2012-03-24 17:03
Zatroskany poseł Palikota Obywatelskiego po prostu opowiedział Wyborczej swoje obawy.A mnie się wydaje ,że kręgosłupy garwolińskich dzieci są warte żeby dołożyć do nich milion złotych rocznie ,oczywiście rozumiem zatroskanych i z góry daję odpowiedź -tak wiem w Garwolinie jest tyle do zrobienia również tyle samo będzie do zrobienia za sto lat ponieważ następuje dekapitalizacja mienia i cały czas jest coś do zrobienia.Może jednak czasami po ciężkiej pracy warto jednak będzie iść i zażyć relaksu w NASZYM miejscowym basenie zaś troski pOsła z PO mam głęboko w miejscu gdzie odzienie ściśle przylega ,niech mocno zatroskany pan z POkraki powie ile pieniędzy idzie na gabinety polityczne sradców i doradców a potem będzie się mądrzył na temat co jest lepsze dla społeczeństwa ja głosowałem ZA basenem i uważam ,że miasto.. ba powiat jeden taki obiekt z prawdziwego zdarzenia powinien posiadać a idioci z GW niech najpierw napiszą jaki jest stopień nasycenia basenami w UE a nawet w Portugalii a potem niech porównują polskie realia.Najlepie j w ogóle nie inwestować w społeczeństwo i jego zdrowie a szczególnie młodzież tylko gnać nas jak bydło do roboty której brakuje a młodzież rozsyłać po zmywakach w knajpach całej Europy ,doradca się znalazł (poseł z PO) od siedmiu boleści.Pozdraw iam!!!!konio
Cytować
+4 #8 JAK ZAPPRACOWAĆ NA ZYSK BASENUANDRZEJ 2012-03-24 16:34
O kosztach budowy(ich zmniejszeniu)ni e ma co dyskutować, bo o tym decyduje się na poziomie projektu , następnie lokalizacji i na końcu formie organizacyjnej inwestora.W tej kwestii jedynie należy mieć nadzieję (i tego pilnować) , że inwestycja zostanie ukończona w terminie, zamontowane zostaną urządzenia zgodne z projektem i specyfikacją przetargową, a koszty inwestycji nie wzrosną. Takie wyjazdy jak ten ostatnio mogą jedynie pomóc w racjonalizacji kosztów eksploatacji (w bardzo ograniczonym zakresie - o tym głównie decyduje się przy projektowaniu obiektu) oraz pomóc w zaprojektowaniu strony przychodowej. To czy uczniowie szkół z powiatu garwolińskiego będą przyjeżdżać na basen w najbliższej dekadzie ,zadecyduje głównie o stracie lub zysku basenu. I o tym głównie należy teraz rozmawiać z samorządami sąsiednich gmin, czy dadzą kasę na pływanie i naukę pływania swych najmłodszych obywateli. Trzeba także pomyśleć w jaki sposób i skąd do miejskiej oświaty przetransferowa ć pieniądze które szkoły wykorzystają na na naukę pływania najmłodszych mieszkańców miasta. Wreszcie można pomyśleć jeszcze o takich miejskich inwestycjach które po połączeniu z funkcjonującym basenem mogłyby zwiększyć stronę dochodową operatora basenu np,Mc Donald's lub inny tego typu operator przy basenie. Pozdrawiam AFC ps konio! przeceniasz moje umiejętności , a le to bardzo miłe, pozdrawiam
Cytować
-1 #7 Gazeta Wyborcza o akwaparkach. 2012-03-24 11:45
Gazeta Wyborcza przynosi wieści o realiach budowy i funkcjonowania akwaparków w Polsce i za granicą. Pisze między innymi o … przerwaniu budowy portugalskiego akwaparku wzniesionego w stanie surowym. Powód? Perspektywa bardzo kosztownego utrzymania. Wydanie internetowe Gazety podaje: „ Polacy pokochali aquaparki, samorządowcy chętnie je budują, efektowne inwestycje pomagają przed wyborami. A milionowe straty przychodzi płacić dopiero po latach - stwierdza "Gazeta Wyborcza"
Jak wylicza dziennik, w Łodzi strata aquaparku w 2010 r. wyniosła 3 mln zł, w Pile - ponad 1 mln zł w 2 lata, w Suwałkach - ok. 1 mln zł rocznie. /…/ Według Zbigniewa Konwińskiego podobny los spotka Słupsk i Redzikowo. "Oczywiście każdy chciałby mieć u siebie taki obiekt, ale nad rachunkiem ekonomicznym przeważa polityka, bo ten, kto buduje parki, zazwyczaj wygrywa wybory, a troszczący się o finanse miasta - przegrywa" - mówi poseł PO, który sam przegrał bój o fotel prezydenta Słupska.”

TAKI SAM LOS CZEKA GARWOLIŃSKI AQUAPARK ...... zobaczycie po roku funkcjonowania jaka będzie strata , głosowałem przeciw budowie bo po prostu nas nie stać na utrzymanie takiego obiektu !
Cytować
+1 #6 Za późnoKazik 2012-03-24 09:42
Takie konsultacje i decyzje powinny burmistrza być podjęte przeze rozpoczęciem inwestycji a nie na ukończeniu. To wg. Zasady po mnie choćby potop, ale ważne są wybory i głosy na emerytowanego wojskowego wojka polskiego. Pogratulować!
Cytować
+1 #5 Tego nie wiemkonio 2012-03-23 20:37
Dlatego dziękuję za informację całkiem możliwe ,że nie -dlatego jak to mówią nie ma róży bez kolców.Pozdrawi am!!!!konio
Cytować
+8 #4 .. 2012-03-23 20:11
wszystko pięknie basen się buduję , tylko takie wyjazdy powinny sie odbywać 1,5 roku przed budową basenu , aby stwierdzić i przeliczyć jak jest w innych miejscowościach z kosztami utrzymania basenu a w Garwolinie na odwrót .
Priorytetowa inwestycja będzie niedochodowa ciekawe czy radni będą tacy skorzy wykładać 1 - 2 miliony rocznie , może PWIK zrobi promocyjną cenę dostawy wody do basenu ........ hehe
Cytować
+3 #3 Gdyby babcia miała wąsy to by itd.Przemek 2012-03-23 17:10
Cytuję konio:
O odzyskaniu w ten sposób VAT-u pisali Pan AFC oraz Pan Marek Mikulski ,Ten drugi popełnił nawet na Czasie Garwolina fachowy artykuł na ten temat(odzyskanie VAT-u) ,również nieskromnie wspomnę swoją osobę coś tam kiedyś pisałem w tym temacie ale nie na poziomie merytorycznym obydwu Panów ich ogląd był bowiem kompetentny oraz zawierał dokładniejsze wskazówki realizacji.Jak widać zainteresowanie było nikłe nie zamierzam usprawiedliwiać Burmistrza jego sprawa jak sobie poradzi z VAT-em ,natomiast nie pamiętam (może się mylę ,proszę mnie sprostować ) aby również RM naciskała kiedykolwiek o powołanie takiej instytucji (spółki),przypominam ,że mogła by ona prowadzić wszelkie inwestycje miejskie ,w dodatku nie wiem czy tego zadania nie mógłby realizować PWiK ,może Pan AFC się odezwie ja jestem tylko "specjalistą " od wszystkiego więc jest duże prawdopodobieństwo pomyłki to jak z leczeniem z książki -można umrzeć na błąd w druku.Pozdrawiam!!!!konio

Tak to wszystko prawda, ale czy spółka mogłaby pozyskać na budowę basenu środki z Urzędu Marszałkowskieg o? Jak na razie to Burmistrz pozyskał 1,5 mln, a to jeszcze nie koniec! A czy samorządy: powiatowy i gminne również mogłyby udzielić pomocy finansowej takiej spółce?? Oj jo joj
Cytować
+2 #2 Spółka miejskakonio 2012-03-23 14:26
O odzyskaniu w ten sposób VAT-u pisali Pan AFC oraz Pan Marek Mikulski ,Ten drugi popełnił nawet na Czasie Garwolina fachowy artykuł na ten temat(odzyskani e VAT-u) ,również nieskromnie wspomnę swoją osobę coś tam kiedyś pisałem w tym temacie ale nie na poziomie merytorycznym obydwu Panów ich ogląd był bowiem kompetentny oraz zawierał dokładniejsze wskazówki realizacji.Jak widać zainteresowanie było nikłe nie zamierzam usprawiedliwiać Burmistrza jego sprawa jak sobie poradzi z VAT-em ,natomiast nie pamiętam (może się mylę ,proszę mnie sprostować ) aby również RM naciskała kiedykolwiek o powołanie takiej instytucji (spółki),przypo minam ,że mogła by ona prowadzić wszelkie inwestycje miejskie ,w dodatku nie wiem czy tego zadania nie mógłby realizować PWiK ,może Pan AFC się odezwie ja jestem tylko "specjalistą " od wszystkiego więc jest duże prawdopodobieńs two pomyłki to jak z leczeniem z książki -można umrzeć na błąd w druku.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
+3 #1 stratyniezły numer 2012-03-23 13:19
Kiedyś ktoś wspominał że gdyby do budowy basenu burmistrz powołał spółkę to inwestycja była by tańsza o 23 % czyli w Garwolinie około 4.6 miliona zł . To duży błąd panie Mikulski .
Nie odzyskanie podatku wat w takiej wysokości . gaston
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież