reklama
reklama
reklama

Dopłaty do przewozów osób w powiecie obejmą 75 linii

Opublikowano: 12 maj 2022, 09:43 Kategoria Aktualności
przewozyautobuspksgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w uroczystości towarzyszącej podpisaniu kolejnych 22 umów z przedstawicielami 12 samorządów na objęcie w 2022 roku dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Powiat garwolińskim otrzymał ponad 8 mln zł.

Wydarzenie odbyło się 11 maja br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Uczestniczyli w nim również m.in. Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński oraz Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

- Na początku roku podpisaliśmy umowy na kwotę ponad 60 mln zł, ale w związku z  dużą liczbą złożonych wniosków, zawnioskowałem do Ministra Infrastruktury o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego, stąd dodatkowe środki na ten cel – 28, 4 mln zł, które pozwoliły na podpisanie dzisiejszych umów na kwotę 21, 4 mln zł. Jutro podpisujemy kolejne umowy. Fundusz jest jednym z kolejnych elementów spojrzenia na województwo z perspektywy potrzeb mieszkańców. Dzięki niemu zasypujemy przeszkody w rozwoju Polski tak, aby wszyscy mogli z tego rozwoju korzystać. Podpisane dziś umowy umożliwią funkcjonowanie 160 połączeń o długości blisko 6 tys. km. Chciałbym podziękować samorządom, że w czasie kiedy czekaliśmy na dodatkowe środki, zapewniły funkcjonowanie tych linii i połączenia te zostały utrzymane. Dzięki tej współpracy przezwyciężamy wykluczenie komunikacyjne. Mieszkańcy mogą dojechać do szkoły, pracy. Istotne jest też wsparcie dla przewoźników, co wpływa na lokalny rozwój gospodarczy - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

reklama


15 grudnia 2021 roku zakończył się nabór wniosków organizatorów publicznego transportu zbiorowego o objęcie dopłatą w 2022 roku, w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wypłynęło w terminie naboru 114 wniosków, z czego 112 spełniało wymogi formalne. Łączna kwota dopłat, na którą organizatorzy złożyli wnioski, przekroczyła kwotę 88 mln zł (88 444 007,62 zł). Na 2022 rok dla województwa mazowieckiego przyznano dofinansowanie w wysokości 60 754 750,62 zł, co pozwalało na objęcie dopłatą 78 wniosków na kwotę 60 027 779,18 zł. Wojewoda Mazowiecki jeszcze w grudniu 2021 roku skierował pismo do dysponenta Funduszu - Ministra Infrastruktury, z prośbą o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego. Do organizatorów publicznego transportu zbiorowego, którzy nie zostali wówczas objęci dopłatą, Wojewoda Mazowiecki skierował apel o utrzymanie linii komunikacyjnych. W ramach nowelizacji Ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Minister Infrastruktury dokonał ponownej analizy zaangażowania środków i na wniosek Wojewody Mazowieckiego przydzielił dla województwa mazowieckiego dodatkowe 28 416 228,44 zł.

Dodatkowe środki w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych otrzyma m.in. powiat garwoliński. Wicestarosta powiatu Marek Ziędalski, członek zarządu powiatu Krzysztof Ośka, skarbnik powiatu Jolanta Zawadka podpisali umowę na kwotę ponad 8,2 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie 75 linii o długości 2174,7 km w gminach:  Garwolin, Górzno, Miastków Kościelny, Łaskarzew, Wilga, Borowie, Parysów, Pilawa, Trojanów, Żelechów, Maciejowice, Sobolew.

mat. pras, opr. red.


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama