reklama
reklama
reklama

Powróćmy na Senatorską! Jak za dawnych lat!

Opublikowano: 11 maj 2022, 22:02 Kategoria Aktualności
SenatorskaFKiTGfestiwalMiron
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 9. edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina. Senatorską powraca po dwuletniej przerwie, a wraz z nią gwar, zabawa, muzyka i mnóstwo wspomnień. W tym roku w roli głównej – Miron Białoszewski, ale oprócz elementów związanych z poetą, nie zabraknie także wszystkich wyczekiwanych i lubianych punktów programu. Także rosołu, od którego wszystko się zaczęło. Przybywajcie na Senatorską!

- 15 maja Senatorska znów tętni życiem! Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, po dwóch edycjach wydarzenia, które organizowaliśmy w ograniczonej formule, głównie online, wracamy z Festiwalem Kultury i Tradycji Garwolina na ulicę Senatorską! Wracamy pełni energii, zapału, nowych pomysłów, a przede wszystkim radości z tego, że jedna z najstarszych ulic naszego miasta znów wypełnia się muzyką, śpiewem, tańcem, wystawami, działaniami artystycznymi, a przede wszystkim mieszkańcami Garwolina i całego powiatu – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

 

reklama


Będzie jak za dawnych lat! Tych całkiem odległych zapisanych w pamięci najstarszych mieszkańców i uwiecznionych chociażby na zdjęciach, ale także tych całkiem bliskich, kiedy Senatorska stawała się wehikułem czasu i miejscem łączącym pokolenia.

Kiermasz rozmaitości

Siłą Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina od pierwszej edycji była oddolna inicjatywa mieszkańców, środowisk twórczych i społeczności szkolnych, historyków, pasjonatów, edukatorów. To dzięki zaangażowaniu tak wielu osób festiwal na Senatorskiej jest tak różnorodny i ciekawy. Co roku odsłania przez odwiedzającymi kolejne karty z historii, tradycji i kultury naszego regionu.

Nie inaczej będzie w tym roku. Na scenie i poza sceną dużo skocznej muzyki. Swoje stoiska z wieloma atrakcjami przygotowały szkoły: Zespół Szkół nr w Garwolinie, popularny „Ekonomik”, który świętuje 60-lecie swojego istnienia, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Klub Seniora w Garwolinie, portal Garwolin.org. Swoje zbiory zaprezentują lokalni artyści oraz kolekcjonerzy. Licznie zaprezentują się także rękodzielnicy z całego powiatu. Wytwory ich rąk takie jak biżuterię, obrazy, rzeźby, szydełkowe maskotki czy naturalne kosmetyki będzie można zakupić i zabrać ze sobą do domu. Nie zabraknie także warsztatów – obok dedykowanych najmłodszym zajęć plastycznych, będą także warsztaty zielarskie, warsztaty robienia na drutach czy tworzenia drzewa genealogicznego.

- Bardzo się cieszę, że wydarzenie z wielkim potencjałem społecznym wraca w tym roku. Wielu mieszkańców z utęsknieniem czeka na tą wyjątkową niedzielę, kiedy przenosimy się w świat dawnego Garwolina – mówi Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.

Miron na Senatorskiej

Rok 2022 został ogłoszony rokiem Mirona Białoszewskiego - w związku z 100. rocznicą jego urodzin. Mając na uwadze powiązania tego wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i aktora teatralnego z Garwolinem oraz to, że nasze miasto pojawia się w jego twórczości, organizatorzy chcą włączyć się w te jubileuszowe obchody. „Miron na Senatorskiej” – takie hasło przyświeca tegorocznej edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina.

Miron wystąpi roli głównej, zagra pierwsze skrzypce, a tłem do jego pierwszoplanowej roli będą mieszkańcy Garwolina – z historią i tradycjami. Niegdyś byliśmy inspiracją do tworzenia, nasze ulice były kopalnią pomysłów, rozmowy – natchnieniem, obserwacje – przyczynkiem do tworzenia kolejnych strof. Dziś Miron powraca na ulice Garwolina.

Podczas festiwalu będzie można między innymi posłuchać jego głosu z oryginalnych nagrań, na których czyta on fragmenty swojej twórczości, zobaczyć film z udziałem tych, którzy go znali, obejrzeć wystawę zawierającą fragmenty utworów dotyczących Garwolina czy odbyć przejażdżkę jego śladami. Białoszewskiemu poświęcona jest także tegoroczna festiwalowa gazeta.

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina rozpocznie się o godzinie 15:00 tradycyjnym polonezem. Organizatorzy zachęcają do wzięcia aktywnego udziału w wydarzeniu, do przebrania się i korzystania z przygotowanych atrakcji.

mat.pras.

 


Komentarze  

+8 #1 ojtadek 2022-05-12 06:06
tradycyjnie będą holowani przez żony ok 21 do domu ,taka to tradycja
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama