reklama

Gmina Garwolin ma herb

Opublikowano: 19 marzec 2012, 13:31 Kategoria Aktualności
gmina garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Na zielonym tle podkreślającym rolniczy charakter gminy, z godłem rodu Ogończyk oraz liśćmi dębu symbolizującymi dużą liczbę pomników przyrody. Gmina Garwolin od dzisiaj może poszczycić się posiadaniem herbu.

Uchwałę w sprawie herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci gminy Garwolin jednogłośnie przyjęli radni podczas dzisiejszej sesji. W 2009 roku gmina ogłosiła konkurs na graficzny projekt herbu. - Konkurs cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło ponad 70 prac. Komisja miała nie lada problem, żeby wyłonić najlepsze prace. Z tych prac wykorzystaliśmy pewne elementy graficzne do opracowania właściwego projektu ? wyjaśniała Martyna Karaś, sekretarz UG w Garwolinie (na zdjęciu).

 

reklama


Przygotowaniem ostatecznej wersji projektu zajął się Alfred Znamirowski z komisji heraldycznej działającej przy ministerstwie. 28 maja 2010 r. gmina wysłała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o zaopiniowanie znaków gminy. Odpowiedź miała przyjść po trzech miesiącach. Rzeczywistość okazała się inna. Dopiero 20 lutego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dało pozytywną odpowiedź.

Podstawę do ustanowienia elementów herbu dają przede wszystkim stosunki własnościowe w okresie staropolskim i elementy przyrodnicze [Martyna Karaś]

? Podstawę do ustanowienia elementów herbu dają przede wszystkim stosunki własnościowe w okresie staropolskim i elementy przyrodnicze. Za najbardziej zasadne wydaje się użycie herbu najwcześniejszych właścicieli ziemskich z XV wieku oraz pierwszego starosty. To godło rodu Ogończyk. Drugim elementem jest gałązka dębu z trzema liśćmi i dwoma żołędziami. Symbolizuje ona lesistość gminy i fakt, że w gminie jest więcej pomników przyrody niż w jakiejkolwiek innej gminie powiatu. Zielone pole tarczy podkreśla rolniczy charakter gminy ? opisywała gminy Martyna Karaś. ? Chcielibyśmy aby używane w sposób zapewniający im należyty prestiż i szacunek ? dodała.

Znaków gminy mogą używać wójt gminy, rada gminy, urząd gminy oraz jednostki organizacyjne urzędu. Inne podmioty do posługiwania się herbem czy flagą muszą uzyskać zgodę wójta gminy.

łk


Komentarze  

0 #1 hSylwia 2012-03-20 06:33
Nieco lepszy od herbu powiatu. Ale i tak, nieco straszny.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama