reklama

4 osoby ranne. 21-letni sprawca był pijany

Opublikowano: 23 sierpień 2021, 12:32 Kategoria Aktualności
KPP GarwolinWilgapijany801
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Kilka godzin garwolińscy policjanci usuwali skutki wypadku z udziałem 2 pojazdów, do którego doszło w niedzielę w Wildze na drodze wojewódzkiej 801. W wyniku zdarzenia ranne zostały 4 osoby. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że do wypadku doszło z winy kierującego busem 21-latka, który nie dość, że był nietrzeźwy, posiadał także orzeczony przez sąd aktywny zakaz kierowania pojazdami. Sprawcy wypadku drogowego, spowodowanego pod działaniem alkoholu, a którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

- W niedzielę, po godzinie 9:00, do garwolińskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Wildze na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 801 z drogą krajową 76. Policjanci, którzy pracowali na miejscu, wstępnie ustalili, że kierujący busem marki Renault, jadąc z Garwolina w kierunku Wilgi, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa osobowemu saabowi, który jechał drogą wojewódzką w kierunku Puław. W wyniku zderzenia pojazdów 4 osoby w wieku od 20 do 24 lat, które podróżowały busem, z obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Jadącej saabem dwójkce dzieci w wieku do 3 lat i ich rodzicom medycy udzieli pomocy na miejscu. Na szczęście okazało się, że nie muszą być zabrani do szpitala - relacjonuje mł. asp. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

 

reklama


Ze wstępnych ustaleń policjantów, wykonujących czynności na miejscu zdarzenia wynika, że do wypadku doszło z winy 21-letniego mieszkańca powiatu białobrzeskiego, kierującego busem. Okazało się, że mężczyzna miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, orzeczony przez sąd w Grójcu. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad promil alkoholu w organizmie. Pozostałe osoby podróżujące busem, również były pod działaniem alkoholu.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2. W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia. Ponadto sąd orzeka wobec osoby decydującej się wsiąść za kierownicę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat. Co więcej, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Garwolińscy policjanci często informują o sytuacjach, kiedy to świadkowie reagują i nie pozwalają na dalszą jazdę nietrzeźwym kierowcom.

- Choć obserwujemy brak przyzwolenia na jazdę na ?podwójnym gazie? wśród społeczeństwa, niestety nadal zdarzają się kierowcy, którzy decydują się prowadzic auto w stanie nietrzeźwości. Najwyższą ceną takiego zachowania jest ludzkie zdrowie i życie. Dlatego nieustannie apelujemy ? Piłeś? Nie jedź! - mówi mł. asp. Małgorzata Pychner.

KPP Garwolin/oprac. red.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama