reklama

Policja apeluje do właścicieli psów

Opublikowano: 21 styczeń 2021, 13:19 Kategoria Aktualności
piespolicja
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

On na pewno nie gryzie - zapewniają właściciele psów, które na spacer wychodzą bez smyczy. Nieodpowiedzialnym właścicielom może grozić kara grzywny w wysokości nawet 250 zł, ale policja zapewnia, że nie sprawa mandatu jest tu najważniejsza.

Posiadanie psa to oczywiście duża radość, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, która wiąże się także z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. - Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Dlatego kierujemy apel do właścicieli czworonogów o przestrzeganie ich obowiązków w tym zakresie. Pamiętajmy, że beztroska podczas opieki nad psem może mieć tragiczne skutki - podkreślają policjanci.

,,Mój pies na pewno nie ugryzie lub nic nie zrobi? - takie zdanie najczęściej słyszą osoby, które zwracają właścicielom czworonoga uwagę na fakt, że nie jest on na smyczy. Niestety z takim tłumaczeniem spotykają się również garwolińscy policjanci, którzy reagują na tego rodzaju nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli psów.

reklama


 

Nigdy tak naprawdę nie wiemy, jak zwierzę się zachowa w danym momencie. Często odnotowywane są przypadki, kiedy to pies zaatakował nawet swojego opiekuna. Poza tym nikt nie ma też obowiązku domyślania się, jak zareaguje biegnący do nas luzem szczekający pies sąsiada.

- Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę było pod właściwą opieką do czego zobowiązuje, m.in. art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego dyspozycją "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany?, ale nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo - przekonuje policja.

Drugim niebezpieczeństwem, o którym sami mieszkańcy informują funkcjonariuszy jest pozostawienie otwartych posesji, po których luzem biegają psy. Wielu mieszkańców wykazuje się w tym zakresie całkowitą beztroską, a przecież tego typu zachowanie może mieć tragiczne skutki!

- Wyobraźmy sobie np. sytuację, kiedy to dziecko idzie drogą, a z bramy wybiega do niego pies, który według właściciela ,,nie gryzie?. Pytanie, czy te dziecko musi przechodzić traumę oczekując, jak zachowa się zwierzę? Zastanówmy się, czy chcielibyśmy, aby przez taką stresującą sytuację musiało przechodzić ,,moje dziecko?? - chyba odpowiedź na to pytanie jest aż nadto oczywista - dodają policjanci.

Przy pozostawianiu otwartych posesji, na których znajdują się zwierzęta, jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo - mowa o zagrożeniu w ruchu drogowym dla kierowców. W przypadku nagłego wybiegnięcia psa na ulicę skutkuje to nie tylko śmiercią zwierzęcia, ale również prowadzi do groźnych wypadków, gdy np. kierowcy, chcąc ominąć zwierzę wbiegające wprost pod ich pojazd, tracą panowanie nad samochodem. W tym roku do garwolińskiej policji trafiły już 3 zgłoszenia dotyczące kolizji drogowych z udziałem psów. 

W przypadku nadzoru nad zwierzęciem nie chodzi jedynie o fakt, że może ono kogoś zaatakować, ale także o jego własne bezpieczeństwo.
Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policja apeluje do właścicieli i opiekunów psów o niewypuszczanie zwierząt bez nadzoru! Prosi również o zabezpieczenie swoich posesji i mieszkań przed ucieczką zwierząt, a także nienarażanie innych na agresywne zachowanie psa.

Kto powinien się zająć bezpańskim psem?
Za obowiązek sprawowania opieki nad bezpańskimi zwierzętami odpowiedzialna jest gmina. Szczegóły i zakres tej opieki określa Ustawa o ochronie zwierząt:

Art.11.1. Zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.

Art.11a.1. Rada gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1, określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

2.Program, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:

1)zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

3)odławianie bezdomnych zwierząt;

5)poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

6)usypianie ślepych miotów;

8)zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

KPP Garwolin/oprac. red.

fot. Freepik.com


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama