reklama

100 lat po Cudzie nad Wisłą. Uroczystości w Garwolinie

Opublikowano: 17 sierpień 2020, 10:21 Kategoria Aktualności
15 sierpniacud na wisłągarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Święto Wojska Polskiego, 100. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Czynu Chłopskiego. Te uroczystości obchodzono w Garwolinie.

Sobotnie potrójne obchody rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w kolegiacie. ? Dziękujemy Bogu za tych, którzy żywią i bronią naszej polskiej ziemi. Za tych, którzy nie szczędzili u boku armii polskiej, aby stawać w szeregi bohaterskiej bitwy warszawskiej polskich chłopów, o których tak często mówił Wincenty Witos. Gromadzimy się także przy ołtarzu, aby dziękować za żołnierzy Wojska Polskiego, którzy dla bezpieczeństwa naszych granic poświęcają wszystko ? podkreślał w homilii ks. Edmund Szarek.

Po mszy świętej uczestnicy w uroczystym przemarszu przeszli pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. ? Dzisiejsza rocznica to symboliczna i zarazem dumna data w historii oręża polskiego. 11 listopada 1918 roku spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków o wolnej i niepodległej ojczyźnie. Młode państwo polskie musiało walczyć o swój byt i kształtowanie granic. Powstanie Wielkopolskie, Powstania Śląskie pokazały determinację i hart polskiego ducha w walce o kształtowanie się nowej, odrodzonej Polski. Z niepokojem patrzono jednak na wschód ? mówił wicestarosta Marek Ziędalski, przypominając fakty z 1920 roku.

reklama


Głos zabrali także posłowie Anna Maria Siarkowska, Czesław Mroczek, Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, posłanka poprzednich kadencji Stanisława Prządka. List do senator Marii Koc odczytał Michał Jaworski.

W sobotę wręczono patent oficerski. Na mocy decyzji prezydenta Andrzeja Dudy stopień podporucznika uzyskała Małgorzata Jaworek. Po złożeniu kwiatów na Skwerze Piłsudskiego odbył się piknik historyczny. Wieczorem w sali kinowej wyświetlono, w ramach Nocnego Maratonu Filmowego, wyświetlono trzy filmy związane z polskim wojskiem.

W sobotnich uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Garwolina, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci i poczty sztandarowe. Byli wśród nich m.in. przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, sekretarz miasta Cezary Tudek.

łk

fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama