By lepszym ochotnikiem być

Opublikowano: 19 styczeń 2012, 09:11 Kategoria Aktualności
straż pożarnaospferiedariusz sadkowski

Zamiast odpoczynku dwa tygodnie wykładów teoretycznych i zajęć praktycznych. 38 druhen i druhów bierze udział w kursie podstawowym dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. To kolejny rok, w którym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej organizuje takie kursy w czasie zimowych ferii.

Dwa tygodnie kursu w koszarach przy ul. Targowej są wykorzystane do maksimum. Oprócz zagadnień czysto teoretycznych druhowie uczą się m.in. rozwijania linii gaśniczej, prawidłowej obsługi radiostacji czy podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Istotnym elementem szkolenia będzie wyjazd do komorowy dymowej do Pionek, imitującej pożar w pomieszczeniach piwnicznych. – Zdaję sobie sprawę, że w wielu jednostkach OSP nie ma jeszcze aparatów tlenowych, ale w najbliższym czasie powinno to się zmienić, a umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń w komorze zostaną w głowach druhów – podkreśla bryg. Dariusz Sadkowski, komendant powiatowy PSP w Garwolinie.

Niesienie pomocy innym i chęć doskonalenia swoich umiejętności to główne argumenty, dla których strażacy OSP decydują się na wzięcie udziału w kursie. – Chcę nauczyć się wielu nowych rzeczy, a inne robić jeszcze lepiej – przyznaje Iwona z OSP Samorządki. Nastolatka jako jedna z nielicznych kobiet uczestniczy w szkoleniu. Zamiłowanie do straży pożarnej to nie przypadek. – Dziadek był prezesem, tata był prezesem. Teraz mamy drużynę kobiecą w naszej jednostce. Od trzech lat uczestniczymy w zawodach – dodaje.

To czego tu się nauczą potrafią wykorzystać później podczas akcji [Dariusz Sadkowski]

Dla Adriana z OSP Wólka Ostrożeńska bycie strażakiem to wielkie wyróżnienie. – To wielki honor i zaszczyt. Osoby, które są strażakami są szanowane w lokalnym środowisku – przyznaje. Na inny aspekt służby na rzecz mieszkańców zwraca uwagę Monika Lis z OSP Wola Władysławowska. – Straż to nie tylko wyjazdy do pożarów. Interesuję mnie działalność na rzecz społeczeństwa, czyli organizacja festynów – zaznacza.

Umiejętności nabyte podczas kursu stanowią ważny element wyszkolenia ochotników. – To czego tu się nauczą potrafią wykorzystać później podczas akcji, choć nie tylko. W ubiegłym roku ochotników wiedział jak udzielić pomocy mężczyźnie ugodzonemu nożem – podkreśla komendant Dariusz Sadkowski.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #7 kursyKicia 2012-01-29 12:31
Muszę powiedzieć że kursy te był naprawdę fajne;] te dwa tygodnie minęły w bardzo fajnej atmosferze:D
Pozdrawiam kursantów
Cytować
-3 #6 Prawdakonio 2012-01-21 10:37
Jest taka ,że by być lepszym ochotnikiem trzeba KOPULOWAĆ o czy wspomniał internauta poniżej z czego jak największej przyjemności wszystkim ochotnikom i ochotniczkom życzę.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
+1 #5 odpowiedź-amnAndrzej 2012-01-21 00:02
Dzięki za informację nasz komendant albo nie dostał takiej informacji albo to olał bo ja pierwsze słyszę o takim kursie dla osp. Pozdrawiam
Cytować
+1 #4 odp: Andrzejamn 2012-01-19 23:59
Andrew myślę że w 100% zależy to od Twojego naczelnika lub prezesa (któremu się bardziej chce -lub w tym przypadku bardziej nie chce) no chyba że gmina robi problemy. Na obecnym kursie są ochotnicy należący i nienależący do KRS, podczas składania skierowań na szkolenie była udzielana informacja przez KPPSP Garwolin że w zależności od ilości chętnych pierwsi będą brani pod uwagę ci z KRS co w żaden sposób nie zamykało drogi do złożenia zgłoszenia.
Cytować
0 #3 pytanieAndrzej 2012-01-19 21:44
Mam pytanie czy to szkolenie było otwarte dla każdej jednostki OSP w powiecie czy tylko dla tych które są w krajowym systemie ratowniczym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cytować
+1 #2 aparaty.Clubbers 2012-01-19 18:27
aparaty nie tlenowe, a oddechowe, a jeszcze ściślej i poprawniej to POWIETRZNE, wypełnione sprężonym "powietrzem" a nie tlenem,,.
Cytować
-11 #1 :(Strażak 2012-01-19 11:10
w ubiegłym roku nie było żadnej dziewczyny na kursie,teraz to będą bardziej myśleć o kopulacji niż słuchać tego co mówią wykładowcy :D
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież