150 mln zł z UE dla szpitali. Ruszył projekt

Opublikowano: 25 marzec 2020, 11:20 Kategoria Aktualności
koronawirusSP ZOZszpital

Wczoraj zarząd województwa mazowieckiego uruchomił projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich placówek trafi m.in. najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 mln zł. To pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów. Na liście placówek jest też garwoliński SP ZOZ.

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie. Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.

 

– Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu unijnego kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

– Mówienie, że UE nie wspiera krajów członkowskich w tej trudnej sytuacji, to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa? Wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia – adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – dodaje członek zarządu Elżbieta Lanc.

Partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości (ostateczna lista partnerów może ulec zmianie). Na liście ponad 60 placówej jest też Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie.

mat.pras./oprac. red.

Komentarze  

+1 #5 Gadowskilukas 2020-03-27 05:13
Polecam wszystkim ostatnią pogadankę tegoż autora na serwisie internetowym you tube ,.logicznie uzasadnia genezę dzisiejszej ZARAZY i mówi prawie z nazwiska jacy to naukowcy zabawili się w "bogów".Dziwnym trafem w USA gdzie pandemia rozwija się w zastraszającym tempie ,zaczeto stosować nowatorską metodę wstrzykiwania krwi "ozdrowieńców" ludziom chorym.Czyzby Donald Władimirowicz Tramp 'przypadkowo" przysłał do kogoś z amerykanskich naukowców grzebiacych przy tych "badaniach' specjalistów od gniecenia jader w szufladzie .....poczekajmy na dalszy ciag wydarzeń .
Cytować
+3 #4 unijne suwerenom nie śmierdzistefa 2020-03-26 09:05
grabie po pieniądze się wyciąga. Jak takim żochowskim i innym woźniakom nie wstyd pluć na Unię, tę "wyimaginowaną wspólnotę", jak powiedział duda andrzej - prezydent, tę która nam chce pisać prawo w językach obcych...
Cytować
+5 #3 WspólnotaJan 2020-03-25 16:05
To jednak ta " Wyimaginowana wspólnota", komuś pomaga!.
Cytować
+3 #2 z rodzinaGrażyna 2020-03-25 15:22
Dziękujemy za wszystko Panie Grzegorzu
Cytować
-8 #1 ???!!!Grazynka 2020-03-25 14:40
A Żochowski tak psioczy na władze samorządowe Mazowsza pod przewodnictwem PO-PSL. Ładnie teraz?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież