Zakaz wychodzenia z domu. Co wolno?

Opublikowano: 25 marzec 2020, 11:11 Kategoria Aktualności
KPP Garwolinpolicjakoronawirus

W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością
  • wolontariatu - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Jesteś objęty kwarantanną? Jest aplikacja

Aplikacja „Kwarantanna domowa” dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Więcej na temat aplikacji „Kwarantanna Domowa” na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki aplikacji „Kwarantanna domowa” zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

www.gov.pl/KKP Garwolin/KGP

Komentarze  

-8 #1 Pinionc? Nie śmierci.Marek Roveriusz 2020-03-25 12:21
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,812573#w812584

Oni zrobią wszystko aby zostać przy korycie.
Jak przegrają, to do następnej rządzącej kliki przeskoczą, zmieniając rękawiczki jak Glovein.
Wywołując rzezie, wojny, kryzysy gospodarcze, epidemie, wiadomy kapitał biednych ma w....
Rymujesz? Nie pytaj!

Jak są problemy to zawsze tracą na poparciu rządzący.
Gdyby wybory odbyły się w terminie ustawowym, wygra PSL. PiS do tego nie dopuści. Bezsensownymi ograniczeniami chcą  najpierw sprokurować legendę, że jakoby "nienahama". Odwrócić uwagę. Oczywiście, tych niezdecydowanyc h 20procent uprawnionych do głosowania, czyli 10procent -głosujących w praktyce. Twardego elektoratu nie warto. Ekonomia celowanych argumentów pomoże w tym. To nie więcej niż 1,8 mln osób. Zamiast służby zdrowia, tylko TVPiS dostało 2mld zł na propagandę wyborczą. A przecież mają jeszcze cały aparat państwowy i budżet, - dla TKM. Ponad 2tysiące zł, na przekonanie każdego niezdecydowaneg o. Wystarczyło by im wypłacić. Wszyscy oni mają telefony i rozmawiają o polityce. Wybiorą tych nieprzekonanych , na podstawie komputerowego profilowania ekspresji medialnej przekonań politycznych.
Dla rządowo-służbow ego centrum analiz, to półtora dnia pracy wyrafinowanego oprogamowania. 40kWh energii elektrycznej, czyli około pół stówki PLN (100zł),z peryferiami.
PiS nie chce, ale zmusi. Koniecznie z wielkim żalem. Za rok, ci co przeżyją będą już wdzięczni, że przeżyli.
Cała nadzieja w banksterach oralświetnego premiera i PiaRowych złodziejach. Nie przepuszczą okazji na zgarnięcie tej forsy. Większość jej chapną przez mordy z bilbordów i reklamowe ajencje. Zwykły wyborca do ręki dostanie tylko sms o poparcie kaczystowskiego pręrzydenta.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież