Zmarł Józef Siarkiewicz

Opublikowano: 18 styczeń 2020, 19:27 Kategoria Aktualności

Dzisiaj, w wieku 93 lat, zmarł Józef Siarkiewicz. Wieloletni nauczyciel w garwolińksiej szkole podstawowej, dla wielu jeden z symboli Garwolina, zasłużony dla miasta i powiatu. Pogrzeb odbędzie się 21 stycznia o godz. 13:30 w garwolińskiej kolegiacie.

Józef Siarkiewicz, syn Stanisława i Stanisławy z Piesiewiczów urodził się 1 lipca 1926 roku w Garwolinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę rzemiosła w zakładzie stolarskim Antoniego Siarkiewicza, gdzie pracował jako czeladnik od pierwszego roku okupacji. Pogarszający się stan zdrowia spowodował, że nie mógł kontynuować pracy w zawodzie stolarza. Wówczas to otrzymał pracę w Zarządzie Drogowym w Garwolinie jako dozorca drogowy drogomistrza Ignacego Pułki. Po stracie ojca w 1946 roku jako najstarszy z synów uznał, że jego obowiązkiem jest zajęcie się gospodarstwem, rodziną, wychowaniem i dokształcaniem rodzeństwa.

Rozpoczął naukę na Kursie Pedagogicznym w Rembertowie, tam też ukończył Liceum Pedagogiczne. Następnie podjął pracę jako urzędnik a później kierownik w Inspektoracie Oświaty w Referacie Opieki nad Dzieckiem gdzie był odpowiedzialny za prowadzenie akcji letniej dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu garwolińskiego. Pan Siarkiewicz już wtedy posiadał uprawnienia do nauki w szkole w klasach I-IV, a w razie braku obsady nauczycielskiej do nauczania innych przedmiotów. Zdecydował zatem, że po zakończaniu pracy w Inspektoracie Oświaty swoje życie zawodowe zwiąże ze szkołą, głównie jako nauczyciel fizyki, ale również chemii i matematyki. W zakresie nauczania fizyki swoje wykształcenie uzupełniał w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Początkowo znalazł zatrudnienie w Powiatowym Ośrodku Metodycznym jako instruktor fizyki i chemii, pracował również jako nauczyciel w Liceum dla Pracujących. Większość swojego życia poświęcił na pracę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie. Ze szkolnictwem był związany przez 50 lat.

31 stycznia 2017 Rada Miasta Garwolina podjęła uchwałę, na mocy której Józef Siarkiewicz otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Garwolina". W 2011 roku otrzymał także tytuł "Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego". W lipcu 2018 roku w Górkach odbyły się uroczyste obchody 92. rocznicy urodzin pana Józefa.

- Pierwsze co kojarzy nam się z osobą pana Józefa to fakt, że jest chodzącą historią Garwolina i ziemi garwolińskiej. Przypominam sobie jego rozmowy, wspólne wyjścia do miejsc w Garwolinie, które były naznaczone trudną historią naszego miasta i naszej Ojczyzny – mówił podczas tych uroczystości ks. Jacek Mucha, także wychowanek Józefa Siarkiewicza. - Wciąż widzę i znam pana profesora, który przede wszystkim wychowuje, troszczy się o duchowy, intelektualny, ludzki wzrost swego ucznia i wychowanka. Troszczył się nie tylko o naszej stopnie, ale także o to, żebyśmy wyrośli na dobrych ludzi – podkreślał.

Pogrzeb śp. Józefa Siarkiewicza odbędzie się we wtorek 21 stycznia. O godzinie 13:30 w garwolińskiej kolegiacie rozpocznie się msza święta, po której trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona na cmentarzu parafialnym.

jd

fot. arch.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież