reklama

Spis treści

Jaki był 2011 rok?

Opublikowano: 31 grudzień 2011, 11:04 Kategoria Aktualności
podsumowanie roku
Ten artykuł przeczytasz w 7 - 13 min.

Lepszy gorszy niż 2010? W ostatni dzień roku przygotowaliśmy ekspresowe, choć niekrótkie, podsumowanie minionych 12 miesięcy. Jakie tematy były nośne w lokalnych mediach? Kto był bohaterem miejscowych afer? Zapraszamy do lektury. A jaki będzie 2012 rok, tego dowiemy się już za rok.

 

 

reklama


 

STYCZEŃ

Zarzuty dla celników. Na początku roku powiat garwoliński i ogólnopolskie media obiegła informacja o zarzutach dla celników z Garwolina. W latach 2006-2010 ośmiu celników, w tym trzy kobiety, mieli przyjmować łapówki za dokonywanie odpraw celnych. W zamian za kwotę od 100 do 500 zł funkcjonariusze oferowali ekspresową odprawę.

SdG vs. TG. Pierwsze starcie poglądów co do funkcjonowania Garwolina pomiędzy klubem Stowarzyszenia dla Garwolina, a nowopowstałym Teraz Garwolin. Ci pierwsi chcieli przeznaczyć działkę przy komendzie policji na sprzedaż. Drudzy zaś twierdzili, że duży teren to miejsce na parking dla petentów komendy i wiernych pobliskiego kościoła.

Samorządowa ciąża budżetowa. Ponad trzy godziny trwała budżetowa sesja rady miasta w Garwolinie. Jak co roku kwestia miejskiej kasy wzbudzała wiele emocji. Była mowa o samorządowej ciąży i odbijaniu piłeczki. Efekt? Wydatki na poziomie blisko 47 mln zł, a dochody sięgające niewiele ponad 41 mln zł.

LUTY

Matematyka wygrała z małymi szkołami. ?Wójt likwidator!?, ?Radni zdrajcy!? ? takie wypowiedzi oraz gwizdy towarzyszyły lutowej sesji rady gminy w Miastkowie Kościelnym. Decyzją większości zdecydowano o zamiarze obniżenia stopnia organizacyjnego dwóch szkół podstawowych ? w Brzegach i Oziemkówce. Decyzję później wstrzymano, jednak nie na długo. Za kilka tygodni ci sami radni będą głosować nad likwidacją obu szkół.

?Sp... dalaj malwersancie?, czyli... na jaw wychodzi sprawa kopniaka. 14 stycznia. Dworek w Miętnem. Kilka minut po godz. 16 rozpoczyna się tradycyjne spotkanie noworoczne organizowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Przemówienia nowych władz oraz gości trwają niewiele ponad godzinę. Po słowach: "Zapraszamy na część nieoficjalną" blisko 200 gości rusza za szwedzkie stoły. Jest co zjeść i co istotne w sprawie - wypić. Późniejsze wydarzenia bada obecnie Sąd Rejonowy w Garwolinie. Według relacji byłego starosty, a obecnie posła, sekretarz starostwa miał go znieważać i kopnąć.

Posterunki obronione. W lutym wiele emocji wzbudza projekt decyzji o zmianie struktury organizacyjnej posterunków policji w powiecie garwolińskim. Autorem nowych rozwiązań jest mł. insp. Marek Świszcz, komendant powiatowy policji. Po spotkaniach w włodarzami, komendantem wojewódzkim, interwencji poseł Stanisławy Prządki plany ograniczenia struktur policji zostały odłożone do szuflady.

Nowy oddział. W Szpitalu Powiatowym otwarto nowy oddział ortopedyczny i pracownię mikrobiologii. Było to początkiem przeprowadzania nowatorskich operacji w szpitalu na przedmieściach Garwolina.

(nie)dyrektor. Lokalne media próbowały dociec jaką funkcję w Biurze Senatorsko-Poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Garwolinie pełni Kazimierz Sionek. Były wójt gminy Parysów tytułował się jako dyrektor placówki przy ul. Staszica. Zaprzeczał temu poseł Henryk Kowalczyk. Sprawa otwarła się nawet o policyjne dochodzenie. Finał tego był taki, że po jesiennych wyborach parlamentarnych biuro zostało zamknięte, a Kazimierz Sionek (nie)dyrektorem przestał być.

Sportowiec wybrany. Tenisista stołowy Piotr Grudzień został Sportowcem Powiatu Garwolińskiego 2010. Coroczne podsumowanie plebiscytu odbyło się podczas Balu Mistrzów Sportu.

MARZEC

Nowy dyrektor. Grzegorz Żołądek-Skupniewicz został wybrany dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Garwolinie. Wcześniej, przez 10 miesięcy, pedagog pełnił obowiązki dyrektora, po rezygnacji Pawła Kani.

3,5 mln zł cd. Na sesji rady powiatu Grzegorz Woźniak przedstawił opinię Rzecznika Dyscypliny Budżetowej. Wynikało z niej, że w przetargu na zagospodarowanie terenu wokół szpitala nie było znamion naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jak się później okazało powiat garwoliński nie musiał oddawać 3,5 mln zł dotacji pobranej na inwestycję przy szpitalu.

Nie uczyli, a brali pieniądze. Dwoje nauczycieli Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pobierało pieniądze za przeprowadzenie zajęć, których de facto nie było.

Zmiana w Łaskarzewie. Beata Kozikowska została odwołana z funkcji przewodniczącej Rady Miasta w Łaskarzewie. Jej następczynią została Małgorzata Seremak.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama