Tak może wyglądać Skwer Solidarności

Opublikowano: 11 grudzień 2019, 09:26 Kategoria Aktualności
skwer solidarnościgarwolin

Skwer Solidarności prawdziwym centrum miasta, przestrzenią, gdzie życie codzienne mieszkańców styka się z historią – to możliwe! Na początku września urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji skweru Solidarności. Dziś ogłoszono zwycięzcę.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Spośród pięciu prac, które wpłynęły do urzędu, komisja konkursowa dokonała oceny i wybrała zwycięzcę.

Pierwsze miejsce przyznane zostało dla zespołu autorskiego (o numerze identyfikacyjnym 170009) w składzie: Adam Krzysztofiak, Szymon Wajda. Twórcy z Wrocławia dokonali wnikliwej analizy, również historycznej, skweru. Dostrzegli, że duże znaczenie dla analizowanej przestrzeni ma przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z terenem (dawniej placem) Kościoła Przemienienia Pańskiego jak i z samym obiektem kościoła, który stanowi tzw. landmark – dominantę analizowanego obszaru. Z tego też względu główną ideą projektowanego obszaru było wprowadzenie reprezentacyjnego ciągu pieszego znajdującego się w osi widokowej kościoła. Jest to jedyna oś, która otwiera bezpośredni widok na kościół z ul. Kościuszki. Uznano, że zabieg ten podniesie rangę i charakter obszaru stanowiącego centrum miasta i nada mu reprezentacyjny charakter. Zaproponowano również podzielenie terenu na strefy: reprezentacyjny ciąg pieszy wzdłuż ul. Kościuszki, ciąg osi widokowej kościoła, centrum skweru z kawiarnią i fontanną.

Komisja doceniła nagrodzony projekt za ciekawy pomysł, wpisujący się w otoczenie i miejsce. Autorzy zaproponowali czytelną funkcję skweru: dobre połączenie funkcji komunikacyjnej z rekreacyjną i reprezentacyjną a także dostosowali kolorystykę skweru nawiązującą do kolorystyki znajdującej się w sąsiedztwie kolegiaty. Zgodnie z zasadami konkursu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 zł brutto

Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł brutto przyznano pracy o numerze identyfikacyjnym 138247 wykonanej przez zespół w składzie Michał Starzyk, Izabela Matuszkowicz z Rudy Śląskiej.

garwolin.pl, opr. red.

Komentarze  

+7 #9 A co ooceniać już mieszkańcom nie wolnoMieszkaniec 2019-12-14 10:29
[quote name="jacek"]Cz y wy po............. ..ńcy potraficie napisać coś pozytywnego / Czy już Wam te mózgi całkowicie wypaliło ?[/quote?
Przecież mamy wolność, każdy widzi to co widzi i ocenia.
Cytować
-12 #8 nie niejacek 2019-12-13 13:46
Czy wy po............. ..ńcy potraficie napisać coś pozytywnego / Czy już Wam te mózgi całkowicie wypaliło ?
Cytować
+8 #7 EkologiaPo.Za.Dr.Pub 2019-12-12 08:41
Fotovoltaiczna stacja ładowania rowerów elektrycznych, smartfonów, epapierosów i WeVibe.

Na zwyciężkim projekcie 'Santa la'Strada per pedes", labirynt przezroczystych ekranów dźwiękochłonnyc h od strony dzwonic. Obowiązkowo z ostrzegawczymi piktogramami czarnych sępów aby chronić młode ptaki i ptaki młodych przed samobójczym zderzeniem z twardą rzeczywistością .
Cytować
+14 #6 RowerMieszkanka 2019-12-12 07:56
Prośba o "parking" dla rowerów miejsce gdzie można przypiąć rower i isc na zakupy czy do kina bo tego naprawdę brakuje....
Cytować
+7 #5 a po co Ci to?jaaaa 2019-12-11 22:38
Cytuję bedok:
Nie widzę żadnego monumentu z mądrą sentencją :)

Wystarczy Caarpe Diem przed UM :D
Cytować
+11 #4 Koncepcja a życieGG 2019-12-11 22:05
Koncepcja z osią widokową na kościół ładna wizualnie, ale mało funkcjonalna w uwarunkowaniach komunikacyjnych pieszych mieszkańców.
Cytować
+5 #3 A gdzie monument ?bedok 2019-12-11 12:47
Nie widzę żadnego monumentu z mądrą sentencją :)
Cytować
0 #2 `` 2019-12-11 10:25
Obym się mylił, ale wyciąć zieleń i zabetonować. Tak zrobiono w innych miejscowościach . Czy nas to ominie?
Cytować
+7 #1 Nie widzę ścieżek rowerowychMieszkaniec 2019-12-11 10:20
Nie widzę ścieżek rowerowych
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także