III Powiatowy Dzień Seniora

Opublikowano: 29 listopad 2019, 07:57 Kategoria Aktualności

W Kinie Wilga odbył się III Powiatowy Dzień Seniora zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Garwolinie oraz Starostwo Powiatowe w Garwolinie. W wydarzeniu uczestniczyło niemalże 300 seniorów z całego powiatu.

Gości przywitali gospodarze wydarzenia insp. Sławomir Rek Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie oraz Pani Iwona Kurowska Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego. Głos zabrał również poseł Grzegorz Woźniak, który wyraził swoje uznanie dla tak wysokiej frekwencji adresatów tego działania. Wszyscy przemawiający wyrazili nadzieję, że ciekawy program będzie okazją do edukacji i rozrywki, a przede wszystkim przekona osoby starsze do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, Burmistrz Miasta Łaskarzewa Anna Laskowska, Zastępca Burmistrza Garwolina Albert Baran, przewodniczący Rady Miasta Garwolin Jarosław Jaskuła oraz Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie Dorota Brojek.

Pierwszym punktem programu było wystąpienie sierż. szt. Małgorzaty Pychner z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, które dotyczyło bezpieczeństwa osób starszych. Szczególny nacisk policjantka położyła na aktualną kwestię, w związku z oszustwami metodą na tzw. wnuczka, które miały miejsce na terenie naszego powiatu w ostatnim czasie. Seniorzy mogli dowiedzieć się jak działają sprawcy wyłudzeń oraz w jaki sposób się zachować, aby nie stać się ofiarami przestępców, w przypadku odebrania podejrzanego telefonu. Policjnatka nawiązała także do kwestii bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Przypomniała o zasadach mających istotny wpływ na bezpieczeństwo seniorów jako kierowców samochodów, rowerzystów oraz pieszych. W ramach uzupełnienia przekazanych przez policjantkę informacji seniorzy mogli skorzystać z materiałów przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji w Garwolinie, wśród których nie zabrakło kamizelek odblaskowych oraz ulotek i broszur informacyjnych związanych z zaprezentowaną tematyką.

Drugim punktem wydarzenia było przybliżenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz i instruktaż w tym zakresie przeprowadziła Renata Liszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie.

Kolejnym elementem wydarzenia było wystąpienie psycholog Pani Marioli Białeckiej. Dzięki ciekawej prezentacji seniorzy mogli dowiedzieć się w jaki sposób aktywizować pamięć i koncentrację. Pani psycholog zachęcała do dbania o mózg, a także podpowiadała w jaki sposób go stymulować, by był sprawny.

Następnie dietetyk Magdalena Ochnio poprowadziła wystąpienie na temat diety wspomagającej pamięć. Zwróciła uwagę na to, czego należy unikać, a jakie składniki odżywcze są ważne dla naszego mózgu.

Kolejną prelegentką była Pani Anna Kropisz koordynator Dziennego Domu Wsparcia w Oleśnicy i Żelechowie, która opowiedziała o projekcie Dziennego Domu Opieki Medycznej dla seniorów w Garwolinie.

Część edukacyjno-informacyjną zakończyło wystąpienie seksuolog Anny Wcisło pod tytułem „Radość z seksualności w średnim wieku”.

Podsumowaniem spotkania był wyczekiwany przez wszystkich widzów spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Stowarzyszenia Klub Seniora PGODNI z Sobolewa. Profesjonalizm wykonania sztuki i obfitująca w komiczne sytuacje fabuła spotkały się z ogromnym aplauzem widzów.

Na zakończenie, dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Garwolinie, na uczestników III Powiatowego Dnia Seniora czekał poczęstunek.

Dzień Seniora to szczególne święto – święto ludzi, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To wyraz wdzięczności za pielęgnowanie w naszych domach tradycji, za niesienie ciepła i zrozumienia. To także okazja do edukacji i rozrywki, a przede wszystkim do zachęcenia osób starszych, aby wychodziły poza środowisko domowe i stawały się świadomymi i aktywnymi seniorami.

Działanie zostało wsparte przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Kino Wilga, Fundację Tętniące Życiem oraz Firmę Bruggen.

KPP Garwolin

Komentarze  

+4 #2 gdzie rada seniorów garwolinaolcha 2019-11-29 19:47
A GDZIE RADNI Z MIASTA GARWOLIN Z RADY Seniorów?Jak wiesc niesie nie ma rady seniorów w grajdole
Cytować
+8 #1 senioryParysewiak 2019-11-29 19:23
Seniorów to nie było za dużo , za to popaprańców wipowskich co nie miara. Ale zastanawia brak Kaziuków z Parysewa.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież