Dosyć słów, teraz czyny! Młodzi wyjdą na ulice - w obronie klimatu

Opublikowano: 27 listopad 2019, 13:08 Kategoria Aktualności

W piątek w całej Polsce młodzi ludzie wyjdą na ulice z hasłem "Dosyć słów, teraz czyny!". Tak, chcą zmusić polityków do działania w sprawie klimatu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się także w Garwolinie. Młodzi spotkają się piątek, 29 listopada, na Skwerze Solidarności w Garwolinie. Stamtąd przejdą ulicami miasta aż do Parku 550-lecia w proteście .

Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład - z tego powodu nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań. Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy - nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu - piszą na stronie wydarzenia jego organizatorzy.

 

Jak podkreślają data strajku nie bez powodu zbiega się z dniem wielkich wyprzdaży w sklepach, ponieważ do to przemysł przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych. Młodzi ludzie wskazują na to, że pomimo deklaracji, a nawet podpisywanych na forum międzynarodowym różnych zobowiązań, realnie niewiele się dzieje. Stąd hasło: "Dosyć słów, teraz czyny".

- W jednym z podpisanych postulatów politycy zobowiązali się do prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o stanowisko nauki, które mówi jasno - konieczne jest osiągnięcie przez wszystkie kraje świata neutralności klimatycznej do 2050 roku.  Trzeba zmusić władze do faktycznego działania, dlatego znów wyjdziemy na ulice, żeby przypomnieć politykom i polityczkom o ciążącej na nich odpowiedzialności! - piszą organizatorzy i apelują: 29 listopada przyjdź na protest, aby pokazać politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce: Dosyć słów, teraz czyny!

Protest w Garwolinie przejdzie ze Skweru Solidarności ulicami Nadwodną, Kościelną, Parkową aż do Parku 550-lecia.

Postulaty młodzieży, do których realizacji zobowiązali się politycy:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Postulat do mediów:

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

jd

Komentarze  

+10 #4 Stańcie w prawdzieFizyk 2019-11-28 09:35
Mam nadzieje młodzi protestujący, że podczas tego marszu nikt z Was nie będzie używał telefonów komórkowych. To sieć stacji i odbiorniki (telefony) przyczyniają się do zmian w otoczeniu min.: owady wariują. Niebieskie światło z ekranów smatfonów zakłóca ciemność, potrzebną do normalnego odtwarzania się procesu fotosyntezy. Ja wiem, że tego nie dowiecie się na lekcjach, bo łatwiej jest mówić o kopalniach. Tylko co taki wiatrak w morzu to fruwa. Nie zostaje na stałe przymocowany do dna, zakłucając ekosystem morski.
Cytować
+11 #3 wagarybedok 2019-11-27 14:29
Wariatkowo za namową szechterowej gazety nie pójdzie do szkoły. Każdy pretekst jest dla nich dobry aby się nie uczyć. Co na to wychowawcy i rodzice. Proponuję zaprotestować przeciwko wybuchom wulkanów i aktywności słońca bo to najbardziej wpływa na klimat. Pamiętajcie dzieciaczki żeby nie puszczać bąków na tym waszym proteście bo to też zmienia klimat zwłaszcza ten wokół was.
Cytować
+6 #2 Strajk a szkoła ?Dziadek 2019-11-27 13:43
W szkole mam nadzieję nieobecność nieusprawiedliw iona? No w końcu to strajk, młodzi mogą być na lekcjach i z nich uciekają.
Cytować
+21 #1 Jaka ta młodzież naiwnachora Grecia 2019-11-27 13:20
Chcecie być eko to wyłączcie sobie w domu prąd, nie kupujcie żadnych plastików, nie jeździjcie samochodami, nie ogrzewajcie waszych domów ale nie pajacujcie na ulicach denerwując normalnych ludzi. Ten cały ekologizm to utopijna lewacka ideologia podobnie jak dzieci kwiaty za mojej młodości.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież