reklama

Latające laboratorium na straży czystości powietrza w gm. Łaskarzew [wideo]

Opublikowano: 22 listopad 2019, 07:54 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewsmogdron
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Gmina Łaskarzew jest pierwszą w powiecie garwolińskim, która kupiła nowoczesnego drona z laboratorium do badania stanu zanieczyszczenia powietrza.

Gmina Łaskarzew zakończyła realizację zadania: ?Zakup narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych na terenie Gminy Łaskarzew w zakresie spełniania przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej?, współfinasowanego przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach ?Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019?.

Przedmiotem zadania była dostawa narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych na terenie Gminy Łaskarzew w zakresie spełniania przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej: dron z zapasowym kompletem akumulatorów, aparaturą sterującą, ładowarką oraz opakowaniem do transportu, stacja pomiarowa + osprzęt (tablet, opakowanie do transportu stacji, przewody, zasilanie i mocowanie na samochód). W ramach zadania zostały również przeprowadzone wymagane szkolenia dotyczące lotów dronem w zasięgu wzroku (UAVO VLOS) dla dwóch operatorów oraz szkolenia w zakresie aparatury pomiarowej co do wykrywania spalania zabronionych substancji dla pracowników UG. Wykonawcą zadania była firma USM Sp. z o.o. z Lublina.

reklama


Projekt polegający na zakupie urządzeń do badania dymu z kominów jest nowoczesnym rozwiązaniem, przede wszystkim o działaniu prewencyjnym.  Świadomość mieszkańców gminy Łaskarzew, że zostało zakupione skuteczne narzędzie kontroli dymu sprawiła, że już na etapie wstępnym realizacji projektu, wiele osób zastanawia się nad stosowaniem niedozwolonego zamiennika opału, pozornie oszczędnego.

W gminie Łaskarzew od wielu lat obserwuje się jak część mieszkańców zamiast węgla gromadzi różnego rodzaju materiały palne na swoich posesjach, piwnicach i budynkach gospodarczych, które nie powinny być stosowane, jako paliwo dla kotłów grzewczych. Dzięki temu mają opał za niższą kwotę niż certyfikowany. Niestety konsekwencją tego jest trujący dym, którym oddychamy zimą. Poza sezonem grzewczym niektórzy mieszkańcy w celu podgrzewania wody również palą substancjami zabronionymi. Niektórzy palą śmieci choćby po to żeby nie musieć ich wynosić z domu bo tak wygodniej. Dym w którym są toksyczne związki jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

- Jeśli chodzi o wydźwięk społeczny projektu, to wspomnieć należy, że umieszczony w mediach społecznościowych film z pierwszych lotów drona na terenie gminy, w ciągu 24 godzin został odtworzony kilka tysięcy razy. Ponieważ nasza gmina liczy ok. 5 tys. osób, można przypuszczać, że kampania informacyjna i działania prewencyjne objęły swoim zasięgiem obszar znacznie większy niż teren naszej gminy ? czytamy na stronie urzędu.

Całkowity koszt projektu: 84 tys. zł., w tym 50% dofinansowania z MIWOP MAZOWSZE 2019.

laskarzew.pl

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama