reklama

Ziemia z cmentarza wojennego trafi do Moskwy

Opublikowano: 20 listopad 2019, 08:23 Kategoria Aktualności
cmentarzwojnagarwolinrosja
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie: Aleksiej Fomiczew Radca Ambasady i major Andriej Tyunin Zastępca Attache Wojskowego w obecności Burmistrz Miasta Marzeny Świeczak i Sekretarza Cezarego Tudka pobrali próbki ziemi z garwolińskiego cmentarza wojennego, które będą umieszczone w wyjątkowym miejscu.

- Chcemy wysłać cząstki ziemi, zalanej krwią naszych żołnierzy i obywateli, do memoriału w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie, celem dokonania prawosławnego obrzędu pochowania zmarłych za granicą ziemi ojczystej, odmawiania modlitw za spokój ich duszy oraz dokonania odpowiednich obrzędów przez przedstawicieli innych obrządków religijnych - powiedzieli podczas uroczystości przedstawiciele ambasady.

W związku z przypadającą w maju 2020 roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej, w Moskwie powstanie memoriał z cząstkami ziemi z miejsc pochówku żołnierzy rosyjskich poległych w walce z Niemcami na terenie byłego Związku Radzieckiego oraz krajów Europy. Oprócz garwolińskiego cmentarza przedstawiciele pobiorą próbki ziemi z 29 cmentarzy zlokalizowanych na terenie Polski. - Zachowanie pamięci jest naszym wspólnym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń - podkreślali.

reklama


Na cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1939 i 1944 r. i żołnierze Armii Czerwonej, ekshumowani z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Założono go w latach 1949-52. Na jego terenie znajduje się 137 zbiorowych mogił.

Tuż po założeniu cmentarza urządzono kwatery i ustawiono pomnik z piaskowca. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku postawiono na cmentarzu krzyż, tablicę pamiątkową z nazwiskami żołnierzy Wojska Polskiego poległych przy forsowaniu Wisły w 1944 r. a także płaskorzeźbę orła polskiego wraz z napisem: ?Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą w latach 1939-1945?.

Obiekt jest jednorodnym układem przestrzennym, stanowiącym charakterystyczny element miasta. To także świadectwo historii Polski, oraz miejsce obchodów ważnych uroczystości patriotycznych dla mieszkańców Garwolina i najbliższej okolicy. Cmentarz wojenny został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.

garwolin.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama