Trąbki miastem?

Opublikowano: 28 grudzień 2011, 08:47 Kategoria Aktualności
trąbkigmina pilawa

Wieś Trąbki w gm. Pilawa wykazuje cechy charakterystyczne dla miasta. Tak wynika z analizy projektu "Trendy rozwojowe Mazowsza".

Badanie wykonane zostało przez zespół Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie. Celem badania było wyznaczenie charakteru funkcjonalnego obszarów województwa mazowieckiego w stosunku do ich charakteru administracyjnego, określonego w postaci statusu gmin: miejskich, wiejskich lub miejsko-wiejskich.

Identyfikację charakteru funkcjonalnego przeprowadzono w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2002. W efekcie prac został opracowany syntetyczny wskaźnik, określający charakter funkcjonalny obszaru na podstawie takich czynników, jak m.in. gęstość zaludnienia, odsetek osób pracujących w rolnictwie, odsetek mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowych, mieszkań małych oraz lokali wyposażonych w usługi sieciowe (wodociąg, kanalizacja, itp.).

Wskaźnik syntetyczny posłużył do wyznaczenia czterech rodzajów obszarów:

  • miejskich (kolor na mapie poniżej: czerwony)
  • miejskich z nielicznymi cechami wiejskimi (beżowy)
  • wiejskich z cechami miejskimi (jasnozielony)
  • wiejskich (ciemnozielony)

Analizując mapę powiatu na uwagę zwraca fakt, że Trąbki w gminie Pilawa, według danych statystycznych, wykazuje cechy typowe dla miasta. Takich cech nie wykazała analiza dla Pilawy, Łaskarzew czy Żelechowa, czyli miejscowości, które posiadają prawa miejskie.

opr. łk

foto www.trendyrozwojowemazowsza.pl

Komentarze  

+1 #9 Miejski krajobraz w TrąbkachNadjezierze 2012-12-02 15:48
Centrum Trąbek wygląda ciekawie - wiele bloków, azyle dla pieszych i lewoskręty wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 805 - niczego z tych rzeczy nie znajdziemy w Pilawie (jedynym mieście przy DW 805). Trąbki nawet siedzibą gminy nie są. Rzeczywiście, to wygląda jak miasto. Na tak mało ruchliwej drodze azyle zrobili i lewoskręty. Ale i na DW 807 w Maciejowicach od kilku lat są azyle i lewoskręty. To efektownie wygląda. Na DK 76 chyba tak rozbudowanych skrzyżowań nie ma...
Cytować
+4 #8 przemysł szklany..MichalS 2012-01-10 06:56
Gdyby nie pewna pani, Trąbki mogły by się rozwijać dużo szybciej.
Cytować
+3 #7 robić gmine Trąbkicycu 2012-01-09 17:40
spokojnie można by zrobić nową gminę ,Trąbki mają perspektywę szybkiego rozwoju a nie jak np gmina Pilawa i Parysów , w gminie Parysowie nic nie robią a w Pilawie tylko u siebie i jak mają się rozwiać inne miejscowości
Cytować
+2 #6 oj tam oj tamGarwolak 2011-12-29 13:50
Cytuję sos:
Spójrzcie na dolną mapę , powstała nam nowa gmina w powiecie garwolińskim pod nazwą Miastko Kościelne. Co za twór stworzył Urząd Statystyczny. To pokazuje jak poważna to jest informacja.

oj tam oj tam literkę "w" im wcięło tylko :D
Cytować
+4 #5 Nowa gminasos 2011-12-28 21:36
Spójrzcie na dolną mapę , powstała nam nowa gmina w powiecie garwolińskim pod nazwą Miastko Kościelne. Co za twór stworzył Urząd Statystyczny. To pokazuje jak poważna to jest informacja.
Cytować
+4 #4 MIASTOadaś 2011-12-28 20:06
KOMUŚ BARDZO ZALEŻY NA TYM ABY PODNIEŚĆ PODATKI BO MIASTO PŁACI WIĘCEJ. NIEZŁA SZTUKA NIKT NIE POWIE ŻE PANI BURMISTRZ PODNIOSŁA PODATKI. TAKI CHWYT MARKETINGOWY.
Cytować
-15 #3 klasykosa 2011-12-28 18:02
nie przenoście nam stolicy do wożniakowa
Cytować
+15 #2 dać im prawa miejskieGarwolak 2011-12-28 12:23
Od zawsze wiedziałem że pomyłką jest nadawanie praw miejskich dla Pilawy... oni tam nawet porządnego blokowiska nie mają tylko jakieś baraki które zwą blokami. Zresztą tam hołota mieszka i niedorozwinięta młodzież gdzie osobnik który ukończył gimnazjum nazywany jest tam geniuszem haha:D. Trąbki to jest miasto :) zabrać prawa miejskie Pilawie i dać Trąbkom tam przynajmniej kultura jest większa niż w Pilawie :)
Cytować
+8 #1 Nomen omen w Trąbkach..Żabol 2011-12-28 11:28
mieszka poseł Woźniak. Skoro takie cechy miejskie wyszły to może się postara o miasto Trąbki (o ile oczywiście mieszkańcy zechcą). A właśnie - Trąbki czy Huta Czechy, bo tam koło siebie?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież