80 lat później. Garwolin w rocznicę bomardowania

Opublikowano: 09 wrzesień 2019, 14:15 Kategoria Aktualności
bombardowanie Garwolina

Rodzinne tragedie, strata bliskich i całego dobytku. Ci, którzy przeżyli musieli mierzyć się z traumą, którą pozostawił w nich nalot bombowców. 8 września 1939 r. to tragiczna data w historii Garwolina. W 80. rocznicę bombardowania mieszkańcy wspominali wydarzenia II wojny światowej.

Jak co roku 8 września Garwolin upamiętnił rocznicę bomardowania miasta. Uroczystości rozpoczęła o godzinie 10:00 msza święta w garwolińskiej kolegiacie.
Wzięli w niej udział przedstawiciele władz - między innymi senator Maria Koc, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, sekretarz powiatu Bartłomiej Kozyra. W homilii ksiądz proboszcz Stanisław Szymuś przypomniał wydarzenia sprzed 80 lat. - 80 lat temu ludzie zgromadzili się w kościele na wieczornych nieszporach by się modlić. Nikt nie przypuszczał,  że chwilę później wydarzy się tragedia - mówił ksiądz, podkreślając konieczność pielęgnowania historii, pamięci o tamtych wydarzeniach i ludziach oraz modlitwie za tych, którzy polegli w czasie II wojny światowej.

 Dalsza część obchodów rocznicowych odbyła się na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez cały dzień można było oglądać wystawę zdjęć "Garwolin w okupacyjnym obiektywie". Od 17:30 odbył się program przygotowany przez portal Garwolin.org. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wspomnień z czasu bombardowania Garwolina i okresu wojny, wspomnień osób, które wtedy miały zaledwie kilknaście lat. W relacjach przewijały się tragiczne obrazy płonących domów, dramatycznych ucieczek, ratowania dobytku całego życia i straty najbliższych osób.

- 8 września każdy poczuł, czym jest okrucieństwo wojny. Słuchając opowieści tutaj przedstawionych, słuchając opowieści moich dziadków, ze wszystkich jest jedno przesłanie, że to było okrutne czasy i mam nadzieję, że nigdy nie powrócą. 80 lat temu Garwolin dotknęła wielka tragedia. 70 proc. miasta zostało zniszczone i nie wiemy dlaczego, czy to był kaprys, eksperyment. Centrum miasta było całkowicie zniszczone, dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych wydarzeniach - mówiła burmistz Garwolina Marzena Świeczak. W spotkaniu wzieli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz poseł Czesław Mroczek.

Spotkanie zakończyło ognisko i wspólne śpiewanie żołnierskich piosenek z Garwolińskim Sekstetem Kameralnym.

jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież