Cały powiat dziękował za plony w Miętnem

Opublikowano: 09 wrzesień 2019, 11:21 Kategoria Aktualności
Dożynki

W tym roku mieszkańcy powiatu garwolińskiego dziękowali za plony w Miętnem. Wydarzenie było połączone z dożynkowym świętem Gminy Garwolin. W niedzielę 8 września kapryśna pogoda nie odstraszyła mieszkańców, którzy zgromadzili się na wspólnej zabawie i dziękczynieniu za udane żniwa.

Wydarzenie otworzyła uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. W koncelebrze udział wzięli ks. Jerzy Janowski - proboszcz parafii w Miętnem, ks. Stanisław Szymuś - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz ks. Stanisław Małek - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. W podniosłej procesji z darami udział wzięli: starostowie dożynek Katarzyna i Jacek Majsterek niosący chleb, z koszem owoców przedstawiciele firmy WIL-SAD, z koszem warzyw rolnicy Justyna i Tomasz Grzebalscy z miejscowości Podłęż, miód i świece do ołtarza zaniósł Władysław Mitura z Gospodarstwa Pasiecznego Zdrowy Miód, kwiaty ofiarowali reprezentanci Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Miętnem, chleb i wino do ołtarza zanieśli Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk.

 - Dożynki są znakiem chrześcijaństwa. Jest to wyrażenie chwały Panu Bogu za opiekę. Dożynki to nie jest tylko radość i biesiada, ale jest to radość dziękczynienia. Jej centrum nie jest w nas, lecz znajduje się w łaskawości Boga - powiedział w homilii ks. Jerzy Janowski. – Dziś chcemy dziękować za ten chleb, za tę ziemię, za naszych przodków tu mieszkających, za tę piękną tradycję powiatu garwolińskiego i każdej miejscowości – dodał. Po zakończonej mszy świętej spod kościoła wyruszył barwny korowód, który podążył na tereny Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Imprezę poprowadziła Małgorzata Gral, która powitała zgromadzonych na uroczystościach gości. Wśród nich znaleźli się: poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, wicemarszałek Senatu Maria Koc, Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak wraz z miejskimi radnymi, przewodniczący rady powiatu garwolińskiego Waldemar Trzaskowski, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu garwolińskiego, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji publicznych oraz mieszkańcy powiatu garwolińskiego i okolic. Po przywitaniu gości nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba przez starostów dożynek na ręce organizatorów – Starosty Powiatu Garwolińskiego oraz Wójta Gminy Garwolin. Wypiekiem poczęstowani zostali również wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście. Wszystko to odbyło się przy akompaniamencie kapeli ludowej „Bocianisko”.

- Cieszę się, że możemy wspólnie świętować jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dożynki to święto z bogatymi tradycjami, z piękną twórczością obrzędową i artystyczną. Potwierdzeniem tego są choćby te piękne, wyplecione wieńce, wypieczone bochny chleba ze zboża z tegorocznych zbiorów oraz występy zespołów ludowych. Dożynki to odpoczynek po ciężkiej pracy, tak zależnej od natury, a tegoroczna pogoda była wyjątkowo trudna. Na próbę wystawiła cierpliwość, upór i nadzieje rolników. Brak deszczu, upalne i suche dni sprawiły, że wielu rolników z troską myślało o zbiorach. Niektórzy rolnicy mają nawet o połowę niższe plony. Jest to więc trudny rok dla rolników -powiedział starosta Mirosław Walicki, dziękując rolnikom za trud ich pracy. Słowa podziękowania do zgromadzonych skierował także wójt Marcin Kołodziejczyk. Przez wicestarostę Iwonę Kurowską został odczytany list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki „Zasłużony dla Powiatu”, odznaczenia ministra „Zasłużony dla rolnictwa” oraz dyplomy dla największych dostawców mleka w powiecie.

Na ten dzień zaplanowane zostało wiele atrakcji, takich jak konkursy, występy zespołów ludowych, stoiska z rękodziełem artystycznym oraz różnorodnymi lokalnymi potrawami, przejażdżki konne.

Wieczorem uroczystości zamknęły występy artystyczne – recital Klary Płatek, koncert zespołu „Cyganeria”, a gwiazdą wieczoru był Witek muzyk z ulicy. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Patronatem honorowym wydarzenie objął poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Wkrótce kolejne zdjęcia z dożynek.

ar

fot. ar/KSO

Komentarze  

+4 #10 .Do widzów 2019-09-11 20:23
Cytuję Widz:
No ta panienka z tym stanikiem to narzeczona burmistrza z Żelechowa?

Cytuję Do widza:
Nie bądź zazdrosny, nie było na co patrzeć cycki jak dwa placki. Jak tak lubi to co nie wolno?


Co wy się jej cyckami zajmujecie, ważne że dziewczyna miała odwagę i dzieki temu kolejne 500 zł będzie na ręce dla Krzyśka
Cytować
-2 #9 Nie ma co zazdrościćDo widza 2019-09-11 13:58
Nie bądź zazdrosny, nie było na co patrzeć cycki jak dwa placki. Jak tak lubi to co nie wolno?
Cytować
-4 #8 Panienka ze stanikiemWidz 2019-09-11 12:15
No ta panienka z tym stanikiem to narzeczona burmistrza z Żelechowa?
Cytować
0 #7 obecnośćGarwolak 2019-09-10 17:41
Poseł Mroczek, był na 80 rocznicy bombardowania Garwolina.
Cytować
+5 #6 ZniesmaczonyRomek 2019-09-10 14:49
Zdjęcia do du... Co to za artycha od siedmiu boleści ten KSO czy jak mu tam.Tekst w tłoku ujdzie, ale też mizerota. Panie Redaktorze, czy to już koniec dobrego portalu?
Cytować
+10 #5 nic na siłęz dobrej zmiany 2019-09-10 14:00
Cytuję KODowiec:
Same pis-iorki zjechały do Mietnego!. Nie widać PSL, marszałka Struzika, poseła Mroczka i przedstawicieli Kukiza!

Nikt nikogo na siłę nie będzie ciągnął. Ci wymienieni przyjeżdżają do tych gmin i samorządów, które ich popierają. Nic dziwnego. Obserwując takie imprezy łatwo zauważyć kto z kim trzyma.
Cytować
0 #4 ZazetaMozeSieUjawnie 2019-09-10 08:05
Tak dupę lizać "władzy" potrafi tylko eunuch intelektualny.
Cytować
+1 #3 ŻenadaWidz 2019-09-09 21:37
To byl koncert? Ptzrba bylo byc w piatek w Puznowie tam byl koncert. A nie jakieś smuty i samo gadanie. Super ze tal 1000 na rece ale ludzie chcieli posluchac mizyki a nie gadania. Chyba za duzo nalewek poprobowal slobo mu to wyszlo
Cytować
+5 #2 .I co z tego 2019-09-09 17:53
Nie chcieli to nie przyjechali. Wielkie mi co. Nikt im jie bronił.
Cytować
0 #1 pis + kościół = dobra zmianaKODowiec 2019-09-09 12:54
Same pis-iorki zjechały do Mietnego!. Nie widać PSL, marszałka Struzika, poseła Mroczka i przedstawicieli Kukiza!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież