OSP w Wildze ma 100 lat! W niedzielę wielki jubileusz

Opublikowano: 29 sierpień 2019, 09:01 Kategoria Aktualności
osp wilgastraż pożarna

W niedzielę odbędą się uroczyste obchody 100-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wildze. Przypominamy historię nadwiślańskiej jednostki.

Historia straży ogniowej w Wildze rozpoczęła się w 1918 roku. Pierwszą konkretną datą był 26 września 1919 roku, kiedy pomocy udzielił Jan Czerkiewicz – ówczesny właściciel majątku Wilga. Straż posiadała sikawkę, dwa beczkowozy, kaski i topory, które były przechowywane u sołtysa. Jednostka przestała istnieć w 1923 roku, a jej wyposażenie przejęła nowo zorganizowana straż w Trzciance. Reaktywacja straży w Wildze nastąpiła z inicjatywy pisarza gminnego Mariana Felczyńskiego w 1927 roku. Na przekazanej działce od właścicieli majątku w centrum Wilgi w 1938 roku rozpoczęto budowę nowej murowanej remizy strażackiej.  Wybuch wojny przerwał dalszą budowę. Wykończenie i przykrycie budynku nastąpiło po wojnie.

Pierwsza była „doczka”

Do pożarów wyjeżdżano wyznaczonym przez władze zaprzęgiem konnym. Pierwszym samochodem strażackim była pochodząca z „demobilu” amerykańska „doczka” (Dodge). Strażacy otrzymali również pierwszą motopompę. Pierwszym typowym samochodem pożarniczym był Star 25, potem zmieniono go w 1989 roku na nowego Stara 266 z napędem na wszystkie trzy osie, będącego do dziś na wyposażeniu jednostki. Wybór tego typu wozu bojowego spowodowany był różnorodnymi zagrożeniami występującymi na terenie działania jednostki. Drugi samochód pożarniczy marki Mercedes jednostka otrzymała w roku 2005. Przed pięcioma laty OSP Wilga otrzymała nowy średni samochód bojowy marki MAN, a Mercedes został przekazany do OSP Mariańskie Porzecze.

Od 2010 roku w KSRG

Położenie Wilgi nad Wisłą wśród lasów (zajmują prawie 50% powierzchni gminy), jak również przebiegające drogi krajowa 76 i wojewódzka 801, powoduje wiele zdarzeń związanych z: wypadkami drogowymi, pożarami, powodziami. Istnienie na terenie gminy kilku tysięcy działek rekreacyjnych, wymusza nieraz nietypowe działania dla straży. W roku 2010 OSP w Wildze włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Obecnie OSP w Wildze liczy ponad 35 członków zwyczajnych i wspierających, w tym 19 przeszkolonych strażaków-ratowników mogących brać bezpośredni udział w działaniach pożarniczo-ratowniczych.

Skład zarządu to: Piotr Winek – prezes, Andrzej Głowala – wiceprezes, Paweł Woźniak – naczelnik, Paweł Kołodziejczyk – sekretarz, Adam Głowala – skarbnik, Marek Kowalczyk – członek, Łukasz Woźniak – członek. Skład komisji rewizyjnej: Wojciech Parol – przewodniczący, Tomasz Węgrzynek – wiceprzewodniczący, Daniel Szydłowski – członek.

Nie tylko do pożarów

W bieżącym roku jednostka obchodzi 100-lecie istnienia. OSP w swojej bogatej historii, oprócz niesienia pomocy, często angażuje się w różne przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej. Między innymi w okresie letnim w pobliskim Domu Kultury strażacy włączają się w zagospodarowanie czasu dzieci przebywających na półkoloniach. Pokazy sprzętu, ratownictwa medycznego i drogowego to nie wszystko. Ochotnicy edukują młodych ludzi, gdyż taka wiedza wpływa na ich bezpieczne funkcjonowanie w życiu codziennym. Prowadzą zajęcia edukacyjne w szkole. Druhowie z Wilgi biorą udział również w świętach religijnych i państwowych. Włączają się w prowadzenie zbiórek na cele charytatywne. Jak na prawdziwych strażaków przystało nigdy nie odmawiają pomocy.

Niedzielny jubileusz

Niedzielne obchody 100-lecia rozpoczną się od mszy świętej w wilżańskim kościele o godz. 11.30. Po eucharystii dalsza część uroczystość odbędzie się na placu w centrum Wilgi. Tu nastąpi m.in. przekazania sztandaru i wręczenie odznaczeń.

Na godz. 16 zaplanowano występ Koła Gospodyń Wiejskich z Wilgi oraz festyn strażacki połączony z zabawą taneczną z zespołem Grand. O godz. 19 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru zespołu Faster.

mat. pras., opr. łk

fot. archiuwm jednostki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież