reklama
reklama

Przykra data, o której trzeba pamiętać

Opublikowano: 13 grudzień 2011, 16:56 Kategoria Aktualności
stan wojennygarwolinhistoria
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Stan wojenny był wprowadzony bezprawnie ? mówił podczas dzisiejszych obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego starosta Marek Chciałowski. Włodarz dodał, że po 13 grudnia 1981 roku Polska cofnęła się w rozwoju.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. - Historia stanu wojennego była zapewne próbą stłumienia solidarnościowego zrywu. Niespotykane jest to, aby władza wypowiadała wojnę przeciw własnemu narodowi ? mówił w kazaniu ksiądz rekolekcjonista Bernard Błoński. - Pamięć o tym wydarzeniu jest nam potrzebna, aby zachować zdrowe myślenie, tożsamość i aby obecnie nie popełnić tych błędów, które zniewoliły nasz naród ? dodał.

Po eucharystii poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Gołąb w Garwolinie oraz szkół z terenu miasta udały się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu złożono kwiaty i zapalono znicze.

reklama


W Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowano wystawę na temat zrywu Solidarności oraz stanu wojennego w lokalnym ujęciu. Młodzież szkoły wystąpiła w programie słowno-muzycznym. Za przygotowanie wystawy starosta dziękował Joannie Ostrowskiej, Grzegorzowi Szymczakowi, Jerzemu Duchnie, Wojciechowi Szczegotowi, Robertowi Kuźbidzie, Hannie Kujdzie i Grażynie Witak-Wcisło, Witoldowi Lempce.

13 grudnia 1981 w Polsce Polak - żołnierz, milicjant stanął naprzeciw rodaka - robotnika, górnika [Marek Chciałowski]

Marek Chciałowski w wystąpieniu wprowadzenie stanu wojennego określił jako wydarzenie, które należy wymazać z pamięci.? 13 grudnia 1981 w Polsce Polak - żołnierz, milicjant stanął naprzeciw rodaka - robotnika, górnika. Czy tego chciał? Nie. Osoby sprawujące władzę tak zdecydowały. Tej władzy już nie ma. Został żal i smutek ? mówił włodarz. - Stan wojenny był wprowadzony bezprawnie. Słyszymy często, że było to mniejsze zło, ale czy zło może być mniejsze lub większe. Zło jest złem i nie da się go stopniować. Śmierć jest śmiercią ? podkreślał.

- Grupa najbardziej przedsiębiorczych Polaków wyjechała zagranicę, nie za chlebem, ale przez to, że Polak z Polakiem nie mógł dojść do porozumienia. Polska cofnęła się w rozwoju. Niech ten czas nigdy nie powróci, niech ta wystawa przypomni nam smutne, tragiczne dla narodu chwile. Niech ten niemy krzyk wydobywający się ze zgromadzonych eksponatów woła: ?Nigdy więcej?. Niech będzie to przestrogą dla młodego pokolenia, że miłość i zrozumienie daje dużo więcej niż nienawiść ? dodał.

O roli nauki Jana Pawła II w tworzeniu ruchu ?S? mówił Mieczysław Belka, przewodniczący garwolińskiego oddziału NSZZ Solidarność. Jednocześnie zaprosił na wieczorny film do garwolińskiego kina. O godz. 19.30 zostanie wyświetlony film ?Student to wróg? w reżyserii Jerzego Morawskiego. Film trwa 24 minuty. Na projekcje zaprasza także poseł Grzegorz Woźniak. Wstęp wolny.

Organizatorami dzisiejszych obchodów byli: Starosta Powiatu Garwolińskiego, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, Muzeum Ziemi Garwolińskiej, ZS im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama