Co z centrum przesiadkowym w Pilawie?

Opublikowano: 16 lipiec 2019, 09:53 Kategoria Aktualności
pilawacentrum przesiadkowe

Jesienią 2020 roku w Pilawie ma być gotowe centrum przesiadkowe. Urząd Miasta i Gminy Pilawa rozstrzygnął przetarg na I etap projektu - dostawę dwóch niskoemisyjnych autobusów. Co z budowa samego centrum?

Dwa autobusy, których kupno zakłada pilawski projekt, będą pochodzić z Hiszpanii. Przetarg wygrał polski dealer Irizara. Będą to pierwsze hybrydowe autobusy, które zasilą flotę w polskim sektorze publicznym. Autobusy kosztowały 3 mln zł. Jedną trzecią tej kwoty wyłoży prywatny partner projektu, którym została firma UTJ Wołoszka z Miastkowa Kościelnego, pozostałe 2 mln pochodzą ze środków unijnych.

Drugi etapem ogromnego projektu w Pilawie jest budowa centrum przesiadkowego. Przy miejscowym dworcu PKP powstanie parking na 103 miejsca parkingowe z pętlą autobusową. Dodatkowo pojawi się wiata na 35 rowerów. Projekt zakłada również montaż systemu identyfikacji postoju pojazdów, ogrodzenie  parkingu, oświetlenie terenu i monitoring. Do tego dochodzi budowa ulicy, na części terenu chodników i ścieżki rowerowej, wprowadzenie stałej organizacji ruchu.

Pierwsze plany zakładały, że centrum przesiadkowe powstanie jeszcze w tym roku. Rzeczywistość okazała się inna. –Pierwszy przetarg musieliśmy unieważnić, ze względu na brak chętnych. Mieliśmy zapytania ze strony potencjalnych wykonawców, którzy zwracali uwagę, że jest to bardzo krótki czas na realizację tej inwestycji, a trzeba pamiętać, że przetarg obejmował także przygotowanie dokumentacji projektowej – wyjaśnia burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian.

Pojawił się także kolejny problem. Zmiana w przepisach budowlanych sprawiła, że „zabrakło” miejsca na 103 planowane miejsca parkingowe. – Zwróciliśmy się do Zarządu Województwa Mazowieckiego o zgodę na kupno działki, należącej do Samorządu Województwa, która sąsiaduje z planowanym centrum przesiadkowym. Jak tylko otrzymamy zgodę, będziemy mogli ogłosić drugi przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie tej części naszego projektu – zapewnia burmistrz.

Centrum przesiadkowe powinno być gotowe pod koniec przyszłego roku. Wartość całego projektu to 8,4 mln zł, z czego pilawski samorząd otrzymał 6.775 938 zł mln zł dofinansowania z środków unijnych. Dofinansowaniu podlegają jedynie koszty kwalifikowane.

 Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież