100 lat Stefanowa

Opublikowano: 09 lipiec 2019, 12:07 Kategoria Aktualności

Jest pamiątkowa tablica i jubileuszowy dąb. W niedzielę 7 lipca odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą nadania nazwy miejscowości Stefanów w gminie Żelechów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną na placu przed remizą OSP Stefanów. Po niej oficjalnie rozpoczęto święto oraz powitano zgormadzonych. - Początki wsi Stefanów wiążą się nierozerwalnie z osadnictwem niemieckim.Dane z archiwum parafialnego wskazują, że już w 1776 r. istniała na tym terenie osada leśna Budki Francdorf zamieszkana przez tzw. budników, czyli ludzi zajmujących się wyrębem lasuoraz pozyskiwaniem różnych surowców powstających z przerobu drewna. Budki Francdorf zamieszkiwaligłównie koloniści niemieccy. Obok Niemców kolonistami byli też osadnicy polskiego pochodzenia oraz nieliczni Żydzi. (...)

Po wojnie, na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 lipca 1919 r. nazwaFrancdorf I została zmieniona na Stefanów, a Francdorf II na Piastów. W treści rozporządzenia stwierdzono, że nazwy wsi zostały zmienione „zgodnie z życzeniem ludności”. Nie są jasne przyczyny, dlaczego wybrano takie właśnie nazwy - czytamy w przygotowanym przez dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie Michała Sztelmacha rysie historycznym miejscowości.

Podczas niedzielnych uroczystości odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą i posadzono jubieluszowy dąb. Część artystyczną rozpoczął występ zespołu wokalnego „Lolek orkiestra”. W dalszej części wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej w Stefanowie oraz zespoły ludowe „Kacprowianki” i „Łomniczanki”.

Wśród przybyłych gości byli m.in. Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, Grzegorz Woźniak – poseł na Sejm RP, Iwona Kurowska – wicestarosta Powiatu Garwolińskiego oraz Krzysztof Żochowski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, radni Rady Powiatu Garwolińskiego Urszula Kobielus i Krzysztof Ośka, radni Rady Miejskiej w Żelechowie.

garwolin-starostwo.pl/oprac. red.

fot. garwolin-starostwo.pl

Komentarze  

-2 #7 zazdrośćfan piwa bedok 2019-07-10 14:47
Moim zdaniem przemawia zazdrość, lub inna opcja polityczna. Ładna blondynka jest twarza akcji dotarcja do kół gospodyń wiejskich - silnego elektoratu PSLu. Młoda z medialnym nazwiskiem:). Chyba idzie jej dobrze skoro jest juz hejtowana w sieci.
Cytować
+7 #6 TowarzystwoMonika 2019-07-10 11:07
Myślę, że byłoby czymś naturalnym żeby w różnych uroczystościach towarzyszyły staroście a przede wszystkim posłowi małżonki a nie wicestarościna ( powinna się pojawiać tylko w razie zastępstwa, tak wszędzie jest to przyjęte)
Natomiast z pani specjalistki od kół gospodyń wyraźnie próbuje się kreować kolejną celebrytkę
Cytować
+7 #5 Do zaskoczonegoStrażak 2019-07-09 21:43
W Agencji w Miętnym wiele osób zajmuje się różnymi sprawami związanymi ze wsią i nie są zapraszane na uroczystości takie jak np: 100 lecie wsi. Widocznie "ta" pani wyjątkowe fory. A zresztą czego jej ludzie zazdrościcie, Niech jej osoba i temat o niej nie przysłoni faktycznie tematu jaki jest w reportażu. Gratulacje dla organizatorów i prowadzących, impreza była przednia. Gratuluję.
Cytować
+6 #4 Naczelna GospochaObserwator 2019-07-09 17:17
Jeszcze nie widziałem aby na uroczystościach gminnych, powiatowych posłowi Woźniakowi, staroście Walickiemu itd. , czy gościom zaproszonym towarzyszyły panie małżonki ani partnerki , to nie potańcówka weselna. Pan burmistrz jeszcze dużo musi się uczyć od innych bardziej doświadczonych , obytych towarzysko, i słuchać jeszcze raz słuchać a nie lekceważyć ludzi. A ta pani jeśli była zaproszona przez koło gospodyń wiejskich , to powinna przy paniach z kół gospodyń wiejskich siedzieć. Proszę pani to nie ta liga , pani się chyba pomyliła.
Cytować
+8 #3 hipokryzja rządzącychwędliniarz 2019-07-09 15:07
taśmo-wstęga za krótka, wszystkich cele-brytów pomieścić nie mogła? jakie są zasługo celebrytki ze starostwa dla rozwoju wsi Stefanów, no jakie?
Cytować
-4 #2 Co do ślepej milosciZaskoczony 2019-07-09 14:57
Widać komentujacy nie był na jubileuszu w stefanowie, bo jeśli o Panią Anię chodzi to była zaproszonym gościem ze względu to ze zajmuje się kołami gospodyń.
Cytować
+7 #1 Miłość jest ślepa.Zdziwiony 2019-07-09 13:10
Panie Burmistrzu cieszymy się Pana " Szczęściem "ale żeby aż tak chwalić się i w pierwszym rzędzie sadzać to chyba trochę przesada. Miłość jest ślepa.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież