reklama

ASF w powiecie. Maty dezynfekujące na drogach

Opublikowano: 08 lipiec 2019, 18:20 Kategoria Aktualności
asfłaskarzewmaciejowiceweterynaria
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Nadzwyczajne środki zapobiegawcze zostały podjęte na terenie powiatu garwolińskiego po wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie nadzoruje gospodarstwa będące w strefach zapowietrzenia i zagrożenia.

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu stwierdzono, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin, dwa ogniska ASF. To pierwszy raz w historii, kiedy afrykański pomór świń wykryto w stadach, a nie w pojedynczych przypadkach.

Ubito ponad 130 świń

reklama


Jak informowaliśmy na łamach portalu dwa ogniska ASF potwierdzono najpierw 1 lipca w Leonowie (gm. Maciejowice), a dzień później w Sośnince (gm. Łaskarzew). To odpowiednio 11. i 12. ognisko stwierdozne w Polsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzję o ubiciu 97 świń. Podobna decyzja musiała zapaść w czterech gospodarstwach sąsiadujących z ogniskiem ASF. To oznaczało utylizację kolejnych 34 sztuk trzody.

W piątek wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie, które wprowadza dwie strefy. Pierwsza ? tzw. zapowietrzona ? wytyczona jest w promieniu 3 km od ognisk zarazy. Obejmuje Budy Krępskie, Celinów, Dąbrowę, Ksawerynów, Lipniki, Sośninkę i Wolę Łaskarzewską w gm. Łaskarzew, Leonów w gm. Maciejowice oraz miasto Łaskarzew. Kolejne 7 km to tzw. strefa zagrożenia (wykaz miejscowości dostępny jest w tym rozporządzeniu).

Utrudnienia dla hodowców

W obu strefach przez okres przynajmniej 30 dni zabroniony jest jakikolwiek ruch świń. Trzoda musi być zamknięta w obejściach. Zakazany jest także ubój i transport świń. Wszystkie gospodarstwa, które hodują trzodą muszą wprowadzić zasady bioasekuracji. Będzie to przedmiotem kontroli PIW. Na niektórych drogach pojawi się charakterystyczne żółte oznakowanie oraz maty dezynfekujące, po których trzeba będzie przejeżdżać wjeżdżając i wyjeżdżając z miejscowości. Wszystko po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Restrykcyjne przepisy będą się utrzymywać do odwołania. PIW na bieżąco monitoruje sytuacje w gospodarstwach objętych strefami. ? Po tygodniu od wystąpienia ognisk nie mamy informacji o kolejnych. Jest jeszcze za wcześniej, żeby mówić o zażegnaniu niebezpieczeństwa, bo ASF potrafi rozwijać się w czasie dłuższym niż tydzień ? mówił podczas dzisiejszej konferencji Powiatowej Lekarz Weterynarii Andrzej Koryś. Jak dodaje, ASF nie jest groźny dla ludzi. Przynosi jednak bardzo duże straty gospodarcze. Zniesienie strefa zapowietrzonej i zagrożenia będzie możliwe pod koniec sierpnia. O ile w tym czasie nie zostanie stwierdzone kolejne ognisko zarazy.

Skąd ASF w powiecie?

Andrzej Koryś nie chce mówić o źródle ASF w dwóch miejscowościach na terenie powiatu. ? Badamy tę sprawy. Mogę na teraz powiedzieć, że tych gospodarstwach trochę zlekceważono konieczność dbania o bioasekurację ? przyznał. Wirusem świnie mogły zarazić np. przez zebrane plony z pól, gdzie występowały zarażone dziki.

Nawet po odwołaniu stref przez wojewodę, hodowcy trzody nie wrócą do ?normalności?. W ubiegłym tygodniu gminy Maciejowice, Sobolew, Łaskarzew i część gm. Wilga zostały zakwalifikowane przez Komisję Europejską jako tzw. strefa niebieska (zagrożenia) wystąpieniem ASF. Taki stan utrzymuje się przynajmniej przez pół roku.

W trakcie konferencji starosta Mirosław Walicki apelował do mieszkańców o zrozumienie sytuacji. ? Jeśli ktokolwiek zobaczy padłego dzika w lesie, proszę o natychmiastowe poinformowanie o tym służb weterynarii ? zaznaczał starosta powiatu.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama