577,7 tys. zł dla sołectw z powiatu garwolińskiego

Opublikowano: 05 lipiec 2019, 09:35 Kategoria Aktualności

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw rozstrzygnięty. Zakup sprzętu sportowego dla szkoły w Głoskowie, budowa placu zabaw w Podłężu czy modernizacja świetlicy wiejskiej w Lewikowie – to tylko niektóre inwestycje w powiecie garwolińskim ze wsparciem samorządu Mazowsza. Wczoraj umowy w tej sprawie podpisali Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska – członkinie zarządu województwa mazowieckiego oraz beneficjenci.

– Po raz kolejny przekonaliśmy się, że te małe wspólnoty mają znakomite pomysły i dużo energii do ich realizacji, dlatego też cieszę się, że większość z nich powstanie dzięki naszemu wsparciu – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W powiecie garwolińskim wsparcie z samorządu województwa otrzymało 58 sołectw z 12 gmin - Trojanów, Górzno, Łaskarzew, Pilawa, Wilga, Sobolew, Maciejowice, Borowie, Żelechów, Garwolin, Parysów i Miastków Kościelny. W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Każda gmina mogła złożyć do 5 wniosków na 5 różnych zadań, ale sołectwo mogło uzyskać dofinansowanie na realizację jednego zadania.

– To niezwykle istotne wsparcie, które pozwoli zrealizować wprawdzie niewielkie, ale ważne dla mieszkańców inwestycje. Dzięki tym środkom uda się stworzyć m.in. nowe place zabaw czy miejsca, w których mieszkańcy będą mogli spotkać się i zintegrować. Jestem przekonana, że to dobrze zainwestowane pieniądze – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dzięki pieniądzom z budżetu Mazowsza w gminie Trojanów uda się zagospodarować plac zabaw w Mrokowie, wyposażyć świetlicę wiejską w miejscowościach Ochodne i Babice, zrewitalizować plac świetlicy wiejskiej w Życzynie i wyremontować świetlicę w Piotrówku.

W gminie Górzno zaplanowano rozbudowę linii oświetlenia ulicznego przy drodze gminnej w miejscowości Samorządki Kolonia, zakup i montaż wiat przystankowych w Wólce Ostrożeńskiej, adaptację i dostosowanie pomieszczeń OSP Unin na potrzeby Koła Gospodyń Wiejskich Uninianki, zakup wyposażenia zaplecza socjalnego Świetlicy Wiejskiej w Kobylej Woli oraz utworzenie Centrum Aktywności Fizycznej i zakup wyposażenia zaplecza Świetlicy Wiejskiej w Goździku.

Gmina Łaskarzew dzięki dofinansowaniu wykona ogrodzenia wokół świetlicy wiejskiej w miejscowości Stary Pilczyn, modernizację budynku świetlicy wiejskiej w Lewikowie, budowa Street Workout Park przy budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Sośninka oraz zakupi wyposażenie placu zabaw i siłowni plenerowej przy świetlicy wiejskiej w Kacprówku i wyposażenie placu zabaw przy świetlicy wiejskiej w Grabinie.

Wiata na rowery w Trąbkach, wyposażenie Domu Strażaka w Lipówkach, nasadzenia roślin w Puznówce, ogrodzenie boiska w Łucznicy oraz doposażenie placu zabaw w Jaźwinach – to inwestycje, które zostaną zrealizowane w gminie Pilawa.

MIAS pozwoli także na zrealizowanie w gminie Wilga budowy chodnika na ulicy Wiślanej w Wildze, ułożenie kostki brukowej przed świetlicą wiejską w Żabieńcu, wykonanie centralnego ogrzewania w świetlicy wiejskiej - Goźlin Mały, remont budynku sklepu na cele świetlicy wiejskiej w Rudzie Tarnowskiej oraz remont świetlicy wiejskiej w Trzciance.

Gmina Sobolew wykona oświetlenie na ul. Kownackiej w Sobolewie, zagospodarowanie terenów zielonych wokół Urzędu Gminy Sobolew, zakup wyposażenia placu zabaw i siłowni plenerowej w Kaleniu Drugim, modernizację świetlicy w Kownacicy oraz zakup urządzeń na plac zabaw w Ostrożeniu Drugim.

Pieniądze, które popłyną do gminy Maciejowice zostaną wykorzystane na budowę placów zabaw na działkach gminnych w miejscowościach Podłęż i Kraski Górne, zakup i montaż wyposażenia placu zabaw w miejscowości Kobylnica, remont budynku pełniącego funkcję świetlicy wiejskiej zlokalizowanego we Wróblach-Wargocinie oraz wymianę lamp oświetlenia ulicznego przy drogach gminnych w miejscowości Oronne.

W gminie Borowie zostanie wykonany remont pomieszczeń świetlicowych w budynku OSP Laliny oraz zakupione zostaną urządzenia na plac zabaw przy świetlicy wiejskiej w Dudce i plac zabaw w Jaźwinach, sprzęt sportowy dla szkoły w Głoskowie oraz wyposażenie do świetlicy wiejskiej w Gościewiczu.

Gmina Żelechów zrealizuje trzy projekty - zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie, remont remizy OSP w Stefanowie oraz zakup wyposażenia remizy OSP w Hucie Żelechowskiej.

Pozyskane środki z wojewódzkiego budżetu gmina Garwolin wykorzysta na wyposażenie w ławki terenu ogólnodostępnego przy Szkole Podstawowej w Michałówce oraz urządzenia do siłowni i ławki przy świetlicy wiejskiej w Jagodnem na potrzeby spędzania wolnego czasu, odpoczynku i rekreacji dla lokalnej społeczności, wykonanie oświetlenia i monitoringu terenów przyległych do świetlicy w miejscowości Niecieplin, rozbudowę siłowni zewnętrznej poprzez zakup nowych urządzeń i wykonanie nawierzchni w miejscowości Sulbiny, budowa siłowni zewnętrznej w miejscowości Unin Kolonia oraz remont remizy OSP Wilkowyja.

W gminie Parysów zostanie zakupiony garaż dla samochodu strażackiego OSP Stodzew, wyremontowana sala z wykonaniem sufitu podwieszanego i wymianą oświetlenia w budynku OSP w Starowoli, wykonane piłkochwyty na boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Starogrodzkiej, zakupione wyposażenie do świetlicy wiejskiej we wsi Poschła oraz przebudowane łazienki w budynku OSP Choiny.

W gminie Miastków Kościelny zostaną zrealizowane projekty: budowa ogrodu zimowego przy budynku świetlicy wiejskiej w Przykorach - II etap, remont świetlicy wiejskiej w Woli Miastkowskiej - I etap, budowa utwardzonego pobocza przy ul. Piaskowej w Miastkowie Kościelnym, utwardzenie placu przed świetlicą wiejską w Ryczyskach oraz budowa utwardzonego pobocza w Starym Miastkowie

W sumie do powiatu garwolińskiego popłynie z budżetu Mazowsza 577,7 tys. zł.

mat.pras./oprac. jd

fot. mat.pras.

Komentarze  

-4 #3 słowa uznaniatno 2019-07-08 08:33
Trzeba PIsowi przyznać że potrafi się sprzedać.
Cytować
+1 #2 ONONA 2019-07-07 20:15
Taka kasa, nawaciki i mydelko przed - :-x wyborcz.....
Cytować
-3 #1 Jak oni się nie wstydząZaskoczona 2019-07-05 11:57
Oho! Pisowscy włodarze wzięli kasę z UE, kasę od Zarządu zarządzanego przez PSL - PO. Wrr, brr, oni nie powinni jeszcze podać ręki Lancowej i Orzełowskiej. Ręce należy panowie dokładnie wyparzyć. A to że zrobili wspólne zdjęcie, to wyborcy dobrej zmiany zapamiętają
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież