reklama
reklama

Dni Żelechowa - wielkie święto mieszkańców

Opublikowano: 03 lipiec 2019, 11:06 Kategoria Aktualności
Żelechów
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

W ostatni weekend czerwca odbyły się Dni Żelechowa. Uroczyste obchody zgromadziły wielu uczestników, a z bogatego programu imprezy każdy mógł wybrać coś dla siebie.

W sobotę 29 czerwca w Parku Miejskim odbył się piknik dla dzieci pt. ?Czytamy o Żelechowie? zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Najmłodsi mogli posłuchać legend, podań i wierszy o Żelechowie czytanych przez przedstawicieli samorządu ? Burmistrza Żelechowa Łukasza Bogusza i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żelechowie Daniela Kocielnika. Był miniquiz wiedzy o gminie oraz puzzle i kolorowanki przedstawiające różne obiekty Żelechowa. Kontynuacją tego wątku, ale już z udziałem osób dorosłych, była popołudniowa wycieczka piesza po Żelechowie ?Ze spacerownikiem w dłoni?. Uczestników spaceru oprowadzali po Żelechowie członkowie Towarzystwa Historycznego Żelechów.

Z myślą o entuzjastach sportu, w sobotnie popołudnie zorganizowany został Turniej Piłki Nożnej Drużyn Strażackich OSP o Puchar Burmistrza Żelechowa oraz mecz piłki siatkowej Nauczyciele ? Samorządowcy. Wyniki turnieju odbywającego się na boisku ?Orlik? przy Zespole Szkół Nr 1 przedstawiają się następująco: I miejsce OSP Piastów, II miejsce OSP Władysławów, III miejsce OSP Żelechów, IV miejsce OSP Huta Żelechowska, V miejsce OSP Stefanów, VI miejsce OSP Gózdek, VII miejsce OSP Wola Żelechowska. W meczu piłki siatkowej, rozgrywanym na Hali Sportowej, po zaciętej walce zwyciężyła drużyna Nauczycieli.

reklama


Niedzielne świętowanie Dni Żelechowa zainaugurowała msza św. sprawowana w intencji mieszkańców w kościele parafialnym. Mszę św. celebrowali: Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, ks. prałat Kazimierz Stańczuk oraz ks. dr hab. Grzegorz Pyźlak. Oprawę liturgiczną zapewnili przedstawiciele żelechowskiego samorządu, oprawę muzyczną ? Chór Żelechowa pod dyrekcją Sławomira Lesisza.

Uroczystości kontynuowane były na Stadionie Klubu Sportowego ?Sęp?. Jako pierwsza na scenie wystąpiła grupa wokalna ?Rozśpiewane perełki?. Zespół działa przy MGOK-u i skupia uczniów szkół podstawowych. Grupę prowadzi Anna Kapczyńska. W dalszej kolejności zaprezentowali się uczniowie szkół z terenu gminy: Nikola Lechnio ze SP w Żelechowie, Kacper Stefanowski i Patryk Zowczak ze SP w Starym Kębłowie oraz uczennice SP w Woli Żelechowskiej: Lena Dziubak, Zuzanna Dziubak i Marcelina Dziubak.

Ze specjalnym przedstawieniem dla najmłodszych pt. ?Smocze perypetie? wystąpiła grupa teatralna ?Niby nic? działająca przy MGOK-u pod kierunkiem Anny Kapczyńskiej. Na zakończenie spektaklu był tort, do degustacji którego aktorzy zaprosili wszystkich widzów.

Po występie teatru zostały wręczone nagrody laureatom konkursu ?Reklamuję Gminę Żelechów? zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Stefanowie we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żelechowie i pod patronatem Burmistrza Żelechowa.

Podczas części oficjalnej głos zabierali: Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żelechowie Daniel Kocielnik oraz zaproszeni goście: przedstawiciel Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc ? Michał Jaworski oraz Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska.

Kolejne pół godziny umilała swoją grą Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie pod batutą Stefana Solarczyka, prezentując utwory marszowe oraz utwory polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Orkiestrze towarzyszyła solistka Alicja Kamola.

Z myślą o miłośnikach folkloru wystąpiła na scenie kapela ludowa ?Mazowszaki?. Zespół pochodzi z powiatu mińskiego, z gminy Latowicz. Istnieje od 2008 r. Kapelę ?skrzyknął? grający na bębnie Wiktor Komorzycki. Z propozycją wspólnego muzykowania wystąpił do skrzypka, emerytowanego nauczyciela, Zygmunta Parzyszka. Zaproszono też harmonistę Tadeusza Wiącka, a jako ostatni dołączył kontrabasista Zygmunt Dyrewicz. Muzycy są zaangażowani w przygotowanie programu takich wydarzeń, jak np. prezentacja teatrów wiejskich czy inscenizacje ludowych tradycji zapustnych. Występują podczas dożynek, kolędowania, widowisk bożonarodzeniowych, jubileuszy, a także na wielu festiwalach i przeglądach kapel.

Tuż po występie ?Mazowszaków? sceną zawładnęła Halina Frąckowiak, która swoim śpiewem zdobyła serca licznie zgromadzonej publiczności. Halina Frąckowiak zadebiutowała w 1963 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu. Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, Grupa ABC, Tarpany czy Drumlersi wylansowała swoje największe przeboje. W 1972 r. rozpoczęła karierę solową. Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie.

Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play. Grupa powstała w 2001 r. z inicjatywy lidera - Sylwestra Gazdy. Członkowie zespołu - Sylwek, Marcin i Karol, gdy tylko pojawią się na scenie, potrafią zaczarować ludzi tak, że nogi same rwą się do tańca. Twórcy takich hitów jak ?Zawsze coś (oj tam oj tam)?, ?Co ma być to będzie? czy ?Lubisz to lubisz? to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiej sceny muzyczno-rozrywkowej, zdobywcy wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach muzyki disco polo i dance. Zespół koncertuje dla Polonii na całym świecie.

Świętowanie Dni Żelechowa zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu Aneks. Zespół powstał w 1986 r. Obecnie tworzą go: Małgorzata Paśnicka - wokal, Mieczysław Majek - gitara solowa, wokal, Zdzisław Paśnik - gitara basowa, Ryszard Kowalczyk - wokal, gitara, Waldemar Bajek - perkusja, Tomasz Owczarczyk - instrumenty klawiszowe.

Uzupełnieniem niedzielnego programu imprezy były różne atrakcje towarzyszące. Na  stadionie Klubu Sportowego ?Sęp? prowadzona była akcja honorowego krwiodawstwa. Towarzystwo Historyczne Żelechów przygotowało stoisko, na którym można było się dowiedzieć m.in. o prowadzonych w Żelechowie badaniach archeologicznych zamku Ciołków. Liceum Ogólnokształcące w Żelechowie zorganizowało wystawę przedmiotów codziennego użytku z XX w. ?W dawnym Żelechowie?.

Na najmłodszych czekał szereg atrakcji m.in. dmuchana zjeżdżalnia, eurobungee, basen z łódeczkami. Malowanie twarzy i włosów oraz wesołe gry i zabawy zapewniali dzieciom członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Na stoisku Warsztatu Terapii Zajęciowej można kupić watę cukrową, popcorn i gofry. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych prowadzili również kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na cele Stowarzyszenia.

Bogato zaopatrzony bufet zapewniali działacze Klubu Sportowego ?Sęp? oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. Do skosztowania smacznych potraw i wypieków zapraszały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.

Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

mat.pras./oprac. red.

fot. mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama