91 projektów w powiecie ze wsparciem finansowym województwa

Opublikowano: 25 czerwiec 2019, 09:02 Kategoria Aktualności

Radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie dofinansowania w ramach programów wsparcia. Rozwój bazy sportowej, nowe pracownie informatyczne i językowe, aktywizacja sołectw czy modernizacja dróg powiatowych i gminnych oraz projekty edukacyjne i kulturalne to tylko część zadań, których realizacja będzie możliwa dzięki środkom samorządu Mazowsza. W sumie na ten cel przeznaczono blisko 84,1 mln zł, z czego aż 7,1 mln zł trafi do subregionu siedleckiego. Z powiatu garwolińskiego dofinansowanie otrzymało aż 91 projektów - najwięcej w regionie.

– Zakończyliśmy już nabory do naszych tegorocznych programów wsparcia. Po raz kolejny pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które w budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez Mazowszan. Dzięki programom pomocowym wspieramy równomierny rozwój województwa mazowieckiego – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku programy wsparcia cieszyły się dużą popularnością. W ramach czterech już rozstrzygniętych złożonych zostało 1674 wnioski, a aż 1434 zostało dofinansowanych. W sumie na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczono prawie 84,1 mln zł.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw to program samorządu województwa uruchomiony z myślą o ok. 7,3 tys. sołectw. Nowe boiska, parki, place zabaw czy ścieżki rowerowe – to tylko niektóre z przedsięwzięć, które mazowieckie gminy zrealizują, dzięki środkom z budżetu województwa. W tym roku wpłynęło 1189 wniosków, a dofinansowanych zostanie blisko 1178 różnego rodzaju projektów z całego Mazowsza. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw w tym roku przeznaczono 11,4 mln zł. Wsparcie finansowe w wysokości ponad 2,1 mln zł otrzymało aż 217 inwestycji z subregionu siedleckiego. Maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 10 tys. zł. Pieniądze trafią między innymi do gmin z powiatu garwolińskiego -  gminy Trojanów, Górzno, Łaskarzew, Pilawa, Wilga, Sobolew, Maciejowice, Borowie, Żelechów, Garwolin, Parysów, Miastków Kościelny. W sumie to aż 58 różnych projektów.

– Program w tym roku cieszył się bardzo dużą popularnością. Dofinansowaliśmy aż 1178 różnych projektów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że sołectwa mają znakomite pomysły i dużo energii do ich realizacji. Dlatego też cieszę się, że większość z nich zostanie zrealizowana dzięki naszemu wsparciu – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. W tym roku w ramach tego działania wpłynęły 252 wnioski, a na dofinansowanie może liczyć 115 beneficjentów z całego Mazowsza. W subregionie siedleckim złożono 27 wniosków, spośród których 18 otrzyma dofinansowanie o łącznej wartości ponad 790 tys. zł.  – To autorski  program samorządu województwa, który stworzyliśmy z myślą o rozwoju placówek oświatowych. Inwestowanie w nowoczesny sprzęt, oprogramowanie czy wyposażenie ma realny wpływ na kształcenie młodych ludzi. W sumie złożono aż 252 wnioski co oznacza, że w szkołach brakuje profesjonalnego sprzętu i nowoczesnych pracowni. Chcemy to zmienić – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach tego programu środki popłyną do 5 samorządów w powiecie garwolińskim. Miasto Garwolin otrzymało ponad 21 tys. zł na utworzenie nowej pracowni językowej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2, gmina Sobolew - ponad 40 tys. zł na modernizację pracowni informatycznej w sobolewskiej podstawówce, gmina Wilga - ponad 15 tys. zł, a gmina Maciejowice - 49 tys. zł - na utworzenie nowych pracowni językowych.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

Samorząd Mazowsza wspiera także remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych. Budowa boisk, skateparków, placów zabaw czy torów sportowych i pumptracków – na ten cel z budżetu województwa przeznaczonych zostało aż 10 mln zł. W tym roku złożono 208 wniosków, z czego dofinansowanie otrzyma aż 116 projektów, w tym 17 z subregionu siedleckiego. Wsparcie zadań w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze wynosi do 75 proc. kosztów kwalifikowanych i nie przekracza 200 tys. zł. Z powiatu garwolińskiego dofinansowane zostaną trzy inwestycje sportowe. Pierwsza z nich to modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Garwolinie. Miasto Garwolin otrzyma na ten cel 95 tys. zł dofinansowania. Dokładnie taką samą kwotę otrzyma gmina Sobolew na modernizację boiska "Orlik" w Gończycach, a Samorząd Miasta i Gminy Pilawa otrzyma 68 tys. zł na budowę uzupełniającej infrastruktury boiska sportowego w Trąbkach.

Ponad 2 mln zł na zbiornik w Garwolinie

Na zadania wieloletnie, na drogi powiatowe i gminne, na edukację oraz kulturę samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 57 mln zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 mln zł. W ramach wsparcia do subregionu siedleckiego trafi aż 2,7 mln zł na realizację dwóch projektów. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na przebudowę ulicy Słonecznej w Węgrowie oraz budowę dróg publicznych i dróg dojazdowych, w tym dróg pożarowych wraz z przystosowaniem ul. Bocznej i Przyrzecznej dla zapewnienia głównej komunikacji do Zbiornika Retencyjnego posiadającego retencję przeciwpowodziową przy rzece Wilga w Garwolinie.

mat.pras./jd

 

Komentarze  

0 #1 bez fotografiimieszkaniec 2019-06-25 14:25
Jak widać główne pieniądze na rozwój gmin wędrują od samorządu wojewódzkiego gdzie rządzi PO i PSL. Dają pieniądze też na zabytki a także wszystkie imprezy typu Dni Garwolina, Pilawy, Górzna bez tych środków wyglądały by mizernie. Za to politycy PIS - u ciągle na tych uroczystościach teraz czytają listy z życzeniami przydzielają tytuły zasłużonych. Być może bliżej wyborów będą osobiście znowu namawiać na głosowanie na ich listę
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież