600 tys. zł na ratowanie zabytków w powiecie

Opublikowano: 25 czerwiec 2019, 07:07 Kategoria Aktualności
zabytkitrąbkisobolewgarwolinmaciejowicegoźlinzwola poduchowna

Podczas ostatniego posiedzenia sejmiku radni województwa przyznali 6 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie. W sumie wsparcie otrzymały 83 mazowieckie zabytki, w tym 8 z powiatu garwolińskiego.

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczby mówią same za siebie. W ciągu miesiąca zgłoszono 172 wnioski na łączną kwotę ponad 26 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły kościelne osoby prawne oraz samorządy.

–  Wiem, że wsparcie na odrestaurowanie, a często wręcz uratowanie lokalnych zabytków cieszy się dużą popularnością, ponieważ w większości przypadków te budynki lub pojedyncze obiekty nie miałyby szans na odrestaurowanie, gdyby nie zewnętrzne dotacje. Pamiętajmy, że dużą część stanowią obiekty sakralne, cały czas służące lokalnym społecznościom. One są najlepszym dowodem naszego dziedzictwa kulturowego. Musimy o nie zadbać wspólnie – zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Ostatecznie komisja konkursowa po ocenie formalnej i merytorycznej zdecydowała o przyznaniu dotacji 83 zabytkom z Mazowsza. Wśród nich jest 8 z powiatu garwolińskiego, na łączną kwotę dofinansowania 600 tys. zł.

Daniel Kosicki otrzymał 90 tys. zł na remont elewacji i odtworzenie tynków wewnętrznych we dworze Zawady w Garwolinie. Samorząd miasta nad Wilgą wsparto kwotą 50 tys. zł na odtworzenie stolarki okiennej w budynku magistratu. Najwięcej otrzymały parafie z powiatu. 60 tys. zł dotacji otrzymała parafia w Zwoli Poduchownej na prace konserwatorskie głównego ołtarza. 100 tys. zł parafia Górzno przeznaczy na renowację prezbiterium. Za 60 tys. zł uda się przeprowadzić prace konserwatorskie przy zabytku budynku plebanii w Maciejowicach. Taka sama kwota w Sobolewie będzie wydatkowana na remont dachu drewnianego kościoła.

162 tys. zł otrzymała parafia w Goźlinie, na renowację elewacji miejscowego sanktuarium. Samorząd Pilawy otrzymał 18 tys. zł na prace konserwatorskie rzeźwy św. Jana Nepomucena w Trąbkach.

mat. pras.

fot. kościół w Goźlinie

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież