Podwójne świętowanie w Pilawie

Opublikowano: 24 czerwiec 2019, 08:36 Kategoria Aktualności
pilawadni pilawy

190. rocznicę powstania miejscowości i 35. rocznica nadania praw miejskich świętowali w weekend mieszkańcy miasta i gminy Pilawa.

Tradycyjnie pierwszy dzień Dni Pilawy przebiegał na sportowo. W turnieju siatkówki plażowej wygrała drużyna z Warki przed Celestynowem i gospodarzami. W III Rodzinnej Sztafecie Przełajowej ulicami miasta triumfowali Mariusz i Gabriel Gacowie. Z pucharem dla zwycięzców w turnieju minisiatkówki dziewcząt wyjechały z Pilawy zawodniczki z Wojcieszkowa. Wieczorem odbył się mecz siatkówki między drużynami Radni/Pracownicy urzędu i nauczycielami. Wygrali ci drudzy.

W południe odbył się Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny. Mistrzem ortografii w kategorii do 16 lat została Maja Górska ze SP w Puznówce. W gronie starszych najlepiej dyktando napisał Michał Głaszczka z Puznówki.

Po niedzielnej mszy świętej pod urzędem miejskim odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę założenia miasta. Pierwsi koloniści pojawili się na terenie Pilawy w 1829 roku. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie, bo osadę musieli zbudować od podstaw, karczując kolejne hektary lasu. - Dzisiaj po 190 latach od założenia Pilawy, wracamy do jej początków, ponieważ to jest nasza historia, jaką powinniśmy pamiętać i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – podkreślała burmistrz Albina Łubian. Na tablicy widnieją nazwiska kilkunastu chrześcijańskich osadników oraz pierwszych rodzin, które osiedliły się w Pilawie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Albina Łubian, przewodnicząca rady miejskiej Dorota Niemiec-Jóźwicka, poseł Grzegorz Woźniak, starosta powiatu Mirosław Walicki, inicjatorka powstania tablicy Maria Gudro-Chomicka oraz przedstawiciele rodzin pierwszych osadników Renata Łubian i Tomasz Sokół. Poświęcenia dokonał ks. Marcin Gnyszka.

Pozostała część uroczystości odbyła się na miejskim stadionie, gdzie uczestników przyprowadziła Orkiestra Dęta OSP Pilawa z tamburmajorkami. Popołudnie wypełniły atrakcje dla dzieci. Na scenie wystąpiły m.in. tancerze Studia Ruchu Kordaszewscy, uczennice z MG-T UKS No Name. Gwiazdą wieczoru był Jacek Stachurski. Zabawę do północy zapewnili DJ Tomi i przyjaciele.

łk

fot. KSO

Komentarze  

+5 #4 Hak, a hak...Wojtek63 2019-07-20 15:22
9 pudeł na haku.
To przyzwoity wynik.
(odnośnie poprzedniej notki)

W przeciwieństwie do poczynań politycznie zależnej Pani Burmistrz Łubian. , która wyraźnie zapomniała o pilawskich kolejarzach.
Może ma więcej niż 9 na haku ?
Może ma na sumieniu pilawskich kolejarzy ?

Tego zrozumieć nie umiem.

.
Cytować
+5 #3 Polityczny węzeł burmistrzowejWojtek63 2019-07-20 15:07
No i kolejny raz polecam się Szanownej Pani Burmistrz.. Burmistrz Pilawy- węzła kolejowego.
Tym razem z archiwalnym zdjęciem składu osobowego z Pilawy.Z parowozem na czele oczywiście.
Zdjęcie jest własnością Anny Wach. Autorem zaś ś.p Tomasz Wach zmarły w 2010 roku.

http://www.polskieparowozy.pl/galerie/tomasz_wach/tw003.jpg

Jest co wspomInać, bo w w takim składzie jechałem dawno temu na trasie Krzyż Wlkp- Gorzów Wlkp.
Boczniaki- z każdego przedziału drzwi wyjściowe i długa ławka wzdłuż wagonu.

Polecam to wszystko Pani Burmistrz Łubian. Chyba Aldona ma na imię. Właśnie jej szczególnie polecam.
Żeby Pilawa była Pilawą, czyli węzłem kolejowym, a nie węzłem politycznych lokalnych i powiatowych zależności.

Tylko ten węzeł ...
I dlatego pilawscy kolejarze ...
Ich już nie ma.
Cytować
+6 #2 Węzeł (polityczny)Wojtek63 2019-07-01 12:13
Pilawa to węzeł kolejowy. Od bardzo dawna- ponad 150 lat.
Niestety polityczny węzeł jest tak silny, że większość zapomniała o tym i mają pilawskich kolejarzy w głębokiej d...pie.
Na czele z Szanowną Panią Burmistrz tego kolejarskiego miasta.

No i co ? Była kolejna rocznica. Była kolejna polityczna popijawa., Ksiądz, poseł oraz Czesia, Zosia, Jurek i Zygmunt, (partyjni koledzy z różnych partii) , a parady parowozów nie było..

To wielki wstyd dla powiatowych i gminnych polityków.

Żeby nie było. - tak wygląda parowóz:
https://www.youtube.com/watch?v=ApMYQi0HOq8
Cytować
+10 #1 bełkot ideologicznyJan 2019-06-27 13:35
A kto wymyślił ten "bełkot ideologiczny" zamieszczony na tablicy pamiątkowej?. Mityczni chrześcijanie założyli Pilawę. Ważna informacja bo można by pomyśleć, że byli to kosmici. Nazwiska założycieli - niemiecko-żydow skie /pewnie większość ewangelicy/. Te rodziny poniżej to kto? Muzułmanie, mormoni ..... Czy może na początku Pilawa byłą to osada religijna? Osadnicy nie byli pierwszymi mieszkańcami? Widzę następnych "wymyślaczy historii". Jedni wymyślili 1000 lat Rębkowa, inni przynależność średniowiecznej Korytnicy do Mazowsza, jeszcze inni .... stworzyli mit nalotów bombowych na Garwolin. Ręce opadają......
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież