Garwolin idzie na zielony rekord

Opublikowano: 26 kwiecień 2019, 11:08 Kategoria Aktualności
Garwolin

Garwolin bierze udział w akcji bicia rekordu Polski w zazielenieniu miast. Organizator akcji – Dotlenieni.org – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce posadzić na terenie całego kraju co najmniej kilkanaście tysięcy roślin. Z samego rana swoje rośliny zasadzili burmistrz Marzena Świeczak i zastępca burmistrza Albert Baran. W pasie drogowym na ulicy Kościuszki pojawiło się 200 sztuk róż, a na terenie parku „Ptasie Trele” – 2 buki i różowa wiśnia piłkowana.

Zielony Rekord Polski to akcja, która została zapoczątkowana w 2017 roku na Dolnym Śląsku. W tym roku również organizatorzy chcą zaangażować jak najwięcej osób. Wystarczy zrobić zdjęcie miejsca, w którym będzie posadzona roślina przed sadzeniem i zdjęcie już posadzonej rośliny, czyli łącznie minimum dwa zdjęcia. Może to być także pusta doniczka na parapecie „przed” i roślina w tej doniczce – „po”. Zdjęcia wysyłamy za pomocą formularza, który znajduje się na stronie www.zielonyrekord.pl

Kampanie społeczne taka jak ta czy ogłoszona pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy akcja #SadziMY mają przede wszystkim zwrócić uwagę na ochronę środowiska.

Na terenie Garwolina, co roku na wiosnę i na jesieni w gazonach ustawionych przy pomniku Księcia Janusza, pomniku AK, pomniku 30 rozstrzelanych, na herbie na terenie Skweru Solidarności oraz w innych miejscach sadzonych jest ok. 3000 szt. bratka ogrodowego. Latem miasto sadzi blisko 6000 szt. kwiatów m. in: pelargonie ogrodowe, aksamitki żółte, begonie stale kwitnące, szałwie omączone. Są to kwiaty, które najlepiej sprawdzają się w zieleni miejskiej i posadzone w dużych grupach na rabacie tworzą kolorowe i bujne kobierce, które tak wielu mieszkańców podziwia.

Oprócz nasadzeń roślin jednorocznych są jeszcze nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W poprzednich latach nasadzono:

W 2018 r. – 481 drzew i 40 krzewów.
W 2017 r. – 18o drzew i 2643 krzewów i bylin
W 2016 r. – 183 drzewa i 6515 krzewów i bylin
W 2015 r. – 103 drzewa i 235 krzewów


Miejskie parki i skwery pełnią funkcję przyrodniczo-edukacyjną, regulują bioklimat, oczyszczają atmosferę z zanieczyszczeń, wyciszają hałas uliczny oraz wpływają na klimat lokalny. Żyje się nam po prostu lepiej, gdy wokół jest dużo drzew i krzewów. Bądźmy wrażliwi na wszelkie przejawy dewastacji zieleni miejskiej – tereny zielone to nasze wspólne dobro. Zadbajmy też o nasze najbliższe otoczenie: w ogrodach sadźmy rośliny miododajne przyciągające pszczoły, a w naszych domach i miejscach pracy niech zagoszczą rośliny oczyszczające powietrze – zachęca Marzena Świeczak.

garwolin.pl/oprac. red.

fot. garwolin.pl

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież