Zwiedzaj Garwolin – na żywo i w Internecie

Opublikowano: 11 kwiecień 2019, 15:16 Kategoria Aktualności

31 tablic, które podpowiedzą obok, jakiego ważnego historycznie miejsca przechodzimy. Do tego specjalna platforma internetowa, w której można sobie urządzić spacer wirtualny albo sprawdzić, gdzie można dobrze zjeść. To Garwolin w wersji turystycznej.

Jaki związek z Garwolinem mieli Miron Białoszewski, car Aleksander I, Książę Janusz I Starszy i Józef Piłsudski? Gdzie znajdują się najstarsze budynki murowane w mieście? Tego można się już teraz dowiedzieć, spacerując ulicami miasta. W 31 miejscach pojawiły się tabliczki, które tworzą „Ścieżkę historyczną Garwolina”.

- Na mapie miasta wyznaczyliśmy miejsca ważne dla historii lokalnej, pomniki upamiętniające ważne wydarzenia, kościoły, cmentarze, dawne rynki. Tam też pojawiły się tabliczki, które mają przybliżyć mieszkańcom miasta i osobom odwiedzającym historię lokalną – informuje garwoliński magistrat.

Podstawą do stworzenia ścieżki była publikacja „Miejsca pamięci narodowej” autorstwa prof. Zbigniewa Gnat-Wieteski. W opracowaniu pomagali również pasjonaci historii lokalnej: Krzysztof Kot i Sebastian Jędrych z portalu Dawny Garwolin i okolice, Wojciech Szczegot – prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych, a także wieloletni burmistrz Tadeusz Mikulski. Nieocenionym wsparciem i inspiracją było bogate archiwum fotograficzne Narcyza Witczak-Witaczyńskiego przekazane przez rodzinę do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Uzupełnieniem projektu jest przewodnik turystyczny pt. „Spacerownik Garwoliński”. Całość została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt projektu (tabliczki i przewodnik) to 36 000 zł, w tym wkład własny miasta to ok. 12 000 zł.

Zwiedzaj Garwolin online

Oprócz tabliczek i przewodnika mieszkańcy i turyści mogą skorzystać ze specjalnego portalu turystycznego miasta www.zwiedzaj.garwolin.pl . Platforma to między innymi informacje o regionie, kalendarz wydarzeń, informator – między innymi zawierający rozkład jazdy pociągów, autobusów czy ważne telefony. To także informacje o miejscach relaksu i wypoczynku, baza gastronomiczna i możliwość odbycia wirtualnego spaceru po Garwolinie.

łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież