80 proc. szkół w powiecie za strajkiem. Początek 8 kwietnia

Opublikowano: 27 marzec 2019, 08:07 Kategoria Aktualności
znpstrajkprotestszkołyedukacjagarwolin

66 z 81 placówek oświatowych z terenu powiatu garwolińskiego opowiedziało się za strajkiem, który rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania. Nauczyciele domagają się m.in. 1000 zł podwyżki.

Spór związkowców z rządem trwa już kilka tygodni. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 1000 zł podwyżek dla nauczycieli, tak aby pensje w oświacie  były na poziomie średniego wynagrodzenia w kraju.

W ostatnich dniach w szkołach odbywały się referenda, w których nauczyciele opowiadali się za lub przeciw strajkowi. Na 81 placówek oświatowych w powiecie garwolińskim (przedszkola, szkoły podstawowe i średnie) do referendum przystąpiło 78. – W 66 z nich opowiedziano się za strajkiem – informuje prezes garwolińskiego oddziału ZNP Halina Poszytek. Jak dodaje, do protestu przyłączyły się wszystkie placówki z miasta Garwolin, gmin Borowie, Parysów, Górzno, Miastków Kościelny, Wilga, Trojanów, Łaskarzew. Ze szkół powiatowych strajku nie będzie jedynie w Zespole Szkół Specjalnych w Izdebnie.

– Do tej pory nie było takiego odzewu przy poprzednich strajkach. Cieszy to, że w wielu szkołach zorganizowanie referendum było inicjatywą oddolną. Były takie szkoły, gdzie 100 proc. biorących udział było za strajkiem – dodaje prezes.

Protest rozpocznie się 8 kwietnia. - – To będzie strajk do odwołania – zapowiadał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą prowadzić zajęć. Dyrektorzy szkół, w których nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, otrzymają od ZNP informację o komitetach strajkowych, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie protestu. Szkoły już zostały oflagowane, pojawiły się plakaty. Nauczyciele będą mieli przypięte specjalnie plakietki na znak protestu.

łk

Komentarze  

-5 #115 dobrze edek piszebedok 2019-04-18 11:13
Jak chcą zarabiać dużo to niech sobie założą jakąś firmę albo zdobędą konkretny zawód jak lekarz czy informatyk to będą mieć dużo. Dlaczego państwo miało by płacić dużo nauczycielowi na przykład wf który właściwie nic nie robi bo przyniesienie dzieciom piłki żeby sobie pokopały to żadna robota. Dla takiego najniższa krajowa to za dużo. Dobrze że już ogłosili że matury w powiecie się odbędą bo chyba rodzice maturzystów zwłaszcza ci co wydali dużo kasy na korepetycje nerwowo by nie wytrzymali i mogło by do jakiegoś nieszczęścia dojść.
Cytować
+5 #114 Zawyzone faktury?Grzegorz 2019-04-18 10:03
Wybraniec narodu kazał wspierać linię najsłuszniejsze j partii bo się musi wykazać i załapać na listę wyborczą. Bo jak nie to "...poszła zima do morza..."

No to asystent "p.edek" gryzmoli gotowce bo mu płacą.
A nikt się nie zainteresuje jak asystenci przy zakupach pierdół do biura żebrzą o zawyżone faktury co jest powiatową tajemnicą polszynela.
Widać za mało.
No bo przecież nie za wiedzą wybrańca. On ma wyższą moralność.
Cytować
+8 #113 szkoła?Jasio 2019-04-18 09:15
Oj Edek, Edek. Czytając te twoje wpisy odnoszę wrażenie, że była to co prawda szkoła ale zapomniałeś dodać, że szkoła specjalna.
Cytować
-9 #112 tak takedek 2019-04-17 21:31
To mam zgadzać się z oszołomstwem by nikogo nie obrażać ? Na to wychodzi . Każdy kto chce dokładnie przeciwnie niż nauczyciele to od razu obraża . Jaśnie państwo .
Cytować
-9 #111 tak takedek 2019-04-17 21:28
Tyle że to wy chcecie porównywać zarobki z posłem . Owszem chodziłem do szkoły ,uczyłem się i dlatego uważam że zawód nauczyciela jest przeciętnym zawodem i zasługuje na jakieś 2000-2500 zł za miesiąc przy likwidacji przywilejów (nieuzasadniony ch ) i 40 godzinnym pobycie w szkole w tygodniu . Po prostu jak ktoś napisał wprowadzić pracowników kontrolujących czas i sposób pracy nauczycieli a wynagrodzenia uzależnić tej osobie od wykrywalności patologii wśród nauczycieli . Obecnie nauczyciel idzie do szkoły pracuje 3,4 ,5 godzin i codziennie nie ma klasówek do sprawdzenia . Dzieci mają zeszyty ćwiczeń i testy sprawdzane są szablonem . I gdy słyszę od nauczyciela że zarabia 4 tyś co jest w jego mniemaniu skandalem bo nie ma za co się wybudować to krew zalewa nagle .
Cytować
+14 #110 do edek. 2019-04-17 18:06
po pierwsze: komentuj nie obrażaj
po drugie: nie jestem nauczycielem
po trzecie: z twojej wypowiedzi wynika, że poseł jest kimś lepszym - a kim ty jesteś; pamiętaj, że posłem się bywa człowiekiem się jest (ciekawe jak nie dostaną się na ciepłe i bezpieczne posadki w sejmie czy odnajdą się w codziennym życiu); popatrz niektórzy poza polityką nie potrafią/nie robili nic; czy posłom można więcej
po czwarte: zapamiętaj, że nauczyciel to funkcjonariusz publiczny, a co to znaczy to poczytaj - stało się to dzięki Lidze Polskich Rodzin jak współrządziła w latach 2005-2007 (jak się mylę to popraw)
po piąte: nauczyciele w porównaniu z posłami ponoszą odpowiedzialność
po szóste: poseł za to jak głosuje nie ponosi odpowiedzialnoś ci (nawet za głosowanie na dwie ręce)
po siódme: zapamiętaj - to nauczyciele kształtują także to kim jesteśmy, kim będziemy; nawet jak ich nie lubimy to odrobina szacunku im należy się (wszak to im powierzamy nasze dzieci; wiele razy jest tak, że dziecko mówi "Pani powiedział, że powinnam/że powinienem ćwiczyć pisanie/czytani e w domu więcej" i dziecko siada i robi; po prostu to nauczyciel czasami ma większy autorytet u dziecka niż rodzic
po ósme: pamiętasz czy może zapomniałeś, że to co potrafisz robić (w tym pisać czy czytać), czym zajmujesz się teraz, w jakieś części zawdzięczasz nauczycielom
Cytować
-11 #109 odpowiedzi brakMarley 2019-04-17 16:26
Cytuję Marley:
Pytanie przy okazji zbliżających się Świąt. Czy któryś z jaśnie oświeconych nosicieli kaganka oświaty mógłby wytłumaczyć mi, i nie tylko, dlaczego np. cały kraj wraca do pracy we wtorek po tzw. lanym poniedziałku, a misjonarze wiedzy jeszcze ten wtorek mają wolny? Tak samo z Wielkim Czwartkiem. Wielki Piątek akurat dla wszystkich powinien być wolny, ale to już inny temat. Tylko gdyby dało się bez emocji, ubliżania, merytorycznie, konkretnie, logicznie. Dziękuję.

Tak jak sądziłem.
Cytować
-16 #108 dlaczegoedek 2019-04-17 13:21
Dlatego że nauczyciel nie jest posłem ani lekarzem ani sędzią .Jest jednym z zawodów i porównywać można np z ekspedientką ,pracownikiem produkcji itp .Już wiesz dlaczego ? Pewnie nie . Wam to się mieści się w głowach a im bardziej ujadacie tym gorzej wkur...społecze ństwo i tym większe poparcie ma rząd . Dziś widzę jakąś grupę oszołomów idących obok stadionu gwardii w warszawie , aż eręka swędzi by przypier..... w łeb
Cytować
+18 #107 A źli komuniści płaciliPiotr 2019-04-16 21:33
https://trybuna.info/opinie/flaczki-tygodnia-79/

Cytat;
... „Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ”. Tak brzmi siódmy z 21 Postulatów Międzyzakładowe go Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1981 roku. Tablice z 21 Postulatami uważane są za Dekalog NSZZ „Solidarności”. Fundament założycielski wszystkich partii odwołujących się do etosu, powstałego po sierpniowych strajkach 1980 roku, związku zawodowego NSZZ „Solidarność”.

I dlatego kiedy dzisiaj pan prezes Kaczyński, pan premier Morawiecki i inni prominenci PiS z mściwą satysfakcją ogłaszają, że rząd pana prezesa Kaczyńskiego nie zapłaci nauczycielom za strajk, to wszyscy oni stają tam, gdzie w sierpniu 1980 roku stało ZOMO....
Cytować
+16 #106 dlaczego. 2019-04-16 19:31
piszecie, że nauczyciele mało godzi pracują a dużo zarabiają
a dlaczego nikt nie pisze o posłach, ile czasu oni pracują - jak ogląda się posiedzenia sejmu to na sali kilku posłów siedzi a pełna sala tylko przy głosowaniach a zarabiają krocie. w miesiącu ile jest posiedzeń, (zaraz ktoś napisze, że mają spotkania w terenie, wyjazdy, itp. ale za to wszystko biorą kasę ponad 8 tys brutto plus dieta /chyba to tak się zwie/ i itp)
a do tego mają zwrot za paliwo - kilka tysiączków wpadnie, darmowe przejazdy, za noclegi kasa zwracana (nawet lokalny poseł miał zwrot za nocleg a gdzie był i ile dostał zwrotu - to wszystko w necie można znaleźć) no i Posłowie mają czelność pouczać Nas wszystkich. A może w tym roku pokażmy przy wyborach co myślimy o tym wszystkim i dajmy obecnym posłom - zwłaszcza tym z partii rządzącej, którzy tak krzyczą, że praca to misja -możliwość normalnej pracy w zawodzie choćby nauczyciele (ciekawe jakby przeżyli za 2500,- na miesiąc), choćby w handlu jako kasjer; ciekawe jak patrzyliby wtedy na codzienność.
Cytować
+23 #105 CiemnyIza 2019-04-15 22:12
Po co nauczyciele. Przecież lepiej jak lud ciemny, to wtedy wszystko kupi.
Cytować
-20 #104 Cala prawda .Były 2019-04-15 20:08
Podstawową przyczyną protestu nauczycieli jest przekonanie o wyjątkowości tego zawodu . Nauczyciele nie przyjmują do świadomości że są tylko jednym z wielu zawodów .Takim samym jak sprzedawca , fryzjer , wulkanizator , rolnik . Tkwią w przekonaniu że są grupą zawodową jak sędziowie , prokuratorzy lekarze i chcą przywilejów (utrzymania obecnych oraz nowych ) jak i zarobków na poziomie 5 tyś netto minimum . W zasadzie tyle mają obecnie . Nie rozumieją że za czas pracy połowę krótszy niż powszechnie obowiązujący . Padają stwierdzenia że pracują 25 -30 godzin przy tablicy . Owszem są tacy ale każda godzina ponad pensum jest dodatkowo płatna ( o tym sza ) .Padają argumenty o wykształceniu . Z całym szacunkiem ale tak jak nie wiecie jak dom zbudować (potrafi to murarz ) tak murarz nie wie jak dzieci uczyć ( tu myślę że poradził by sobie lepiej niż wy na budowie ) ZWYCZAJNIE BYŚCIE UCIEKLI PO dniu pracy . Skoro ktoś ma płacić za wasz czas poświęcony studiowaniu to może w ogóle nie przychodzcie do szkół ? Studia macie i należy się coś za to ? Płaci się za pracę i wasze studia nikogo nie interesują . Absurdalny jest przepis nakazujący płacić dyplomowanym więcej . Awans uzyskujecie dzięki pracy za którą macie zapłacone . Analogicznie murarz mógłby powiedzieć że co prawda za budowę domu miał zapłacone ale skoro go wybudował to dom jest jego . Nawet nie łudzę się że zrozumiecie ten przekaz . Otworzyliście puszkę pandory .Nic nie zyskacie po za reformą edukacji gdzie wam dołożą obowiązków . Godziny pracy będą się liczyć sprzędzone na lekcji i ew korytarzu . Te w domu już nie jako nieweryfikowaln e . W sumie bardzo dobrze . Zlikwidować należy kartę nauczyciela i przepisy o zwalnianiu nauczycieli dyplomowanych i to natychmiast . Jesteśmy w kontakcie z ludżmi w waszym środowisku ,stąd informacje . Chcieliście zmian to będziecie je mieć .
Cytować
+27 #103 Brutalizacja jezykaMikołaj 2019-04-15 13:34
https://audycje.tokfm.pl/podcast/74643,Prof-Katarzyna-Klosinska-Pojawiaja-sie-wypowiedzi-ktore-stygmatyzuja-cale-grupy-spoleczne

Gościem programu była prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, pracownik naukowy Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. - Brutalizacja języka nie polega wcale na tym, że używamy wyzwisk. Można być brutalnym używając bardzo wręcz naukowych argumentów - mówiła prof. Katarzyna Kłosińska.
Cytować
+29 #102 Nie łżyj troluWioletta 2019-04-15 12:11
Cytuję edward:
Zalatuje tu mi podstarzałą starą panną jakby namiastką polonistki

Nie,nie.Pudło kompletne.Jak kulą w płot.
Co prawda po rodzinie;
(Cytat wiki):...Jest córką Juliana Kornhausera...p oety, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza, autora książek dla dzieci i Alicji z domu Wojna, z wykształcenia polonistki. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawc a, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego , tłumacz i poeta...
Ale jednak germanistką i mężatką...

Uwaga dowcip!
Poza tym burakiem jesteś niestety, i mizoginistyczny m durniem sugerując, że dojrzałe, nie zamężne kobiety, pachną jakoś szczególnie.

W dodatku tchórzem śmierdzącym (jeśli nie bohaterstwa eunuchem) bo wypisujesz te szowinistyczne brednie pod coraz to innym nick'iem a nie własnym nazwiskiem.
Czy ciebie w szkole za donosicielstwo koledzy pedagogicznie tłukli po głowie drewnianym piórnikiem?
A w chałupie ojciec,(wiedzio ny humanizmu odruchem), wyrównywał nierówności pod sufitem -siekiery obuchem?

Jakże beznadziejni są tacy anonimowi kretyni i fanatyczni dranie, ze swym prowokacyjnym tajniackim zachowaniem.
Porównywanie was do najgorszych ubliża nawet świni.

Nie idź dalej tą fałszywą drogą.
Niech bóg ma ciebie w swojej opiece.
Bo lekarze już nie pomogą.
Cytować
-22 #101 dosyć już!Małgorzata 2019-04-15 10:51
Jako rodzić mam już tego strajku i błazenady nauczycieli DOSYĆ....
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież