Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – program obchodów

Opublikowano: 27 luty 2019, 07:41 Kategoria Aktualności
żołnierze wyklęci

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powiatowe obchody święta będą się odbywać przez kilka dni w różnych miejscowościach.

Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Klub Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli senator Maria Koc i poseł Grzegorz Woźniak.

1 marca o godzinie 10:00 w garwolińskiej kolegiacie zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a po niej złożenie kwiatów i koncert piosenek partyzanckich „Wyśpiewać wolność”.

3 marca w Maciejowicach o godzinie 9:00 rozpocznie się IV Turniej Niezłomnych o szablę rotmistrza Witolda Pileckiego w halową piłkę nożną. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Wójt Gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski.

10 marca o godz. 13.00 w Żelechowie wystartuje IV Gra Miejska „Obywatele na start!”. Gra odbędzie się w dwóch kategoriach: szkoły średnie oraz open (rodziny, harcerze, przyjaciele). Współorganizatorzy gry to: Burmistrz Miasta Żelechów Łukasz Bogusz, Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

16 marca o godzinie 18:00 w OSP Łaskarzew odbędzie się IV Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. Współorganizatorami maratonu są Radny Rady Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski oraz Burmistrz Miasta Łaskarzew Anna Laskowska.

mat.pras./oprac. red.

 

Komentarze  

-58 #16 ideologiaAnka 2019-03-06 17:53
Cytuję Krzyżstos:
Eksponowanie kultu„Żołnierzy Wyklętych”,powiązane chęcią uciszania jego krytyki,jest nie tylko narzędziem szerzenia nienawiści, ale i nośnikiem innych niejawnych sygnałów kierowanych do wyborców.Metoda zwana „psi gwizdek”(od ang.„dog whistle”),jest odwołaniem do działania gwizdka wysyłającego dźwięk o częstotliwości słyszalnej dla psa,ale nie dla człowieka.
Do twardego elektoratu PiS dociera komunikat,że partia akceptuje ksenofobię,agresję,pochwalanie zbrodni i totalitarnych dążeń.Nieświadoma część społeczeństwa słyszy zaś "pozytywne" hasła o patriotyzmie,wolności i walce z komunizmem.
Brak reakcji na kult „Żołnierzy Wyklętych”,akceptowanie go,wspieranie jego ekspansji,buduje patologiczną sytuację w sferze społecznej i politycznej,pomaga zaburzać funkcjonowanie prawa i wypaczać debatę publiczną.
Przyczynia się do kreowania negatywnego wizerunku Polski,jako państwa przemilczającego niewygodne dla siebie fragmenty historii oraz gloryfikującego zbrodniarzy.
Doprowadzono do stanu,w którym można legalnie promować totalitarne dążenia,agresję i uprzedzenia,jednocześnie zamykając usta tym,którzy to potępiają.
Ludzie nieświadomi historii organizacji takich jak NSZ,mogą w pozorowanym duchu patriotyzmu i oporu wobec totalitaryzmu komunistycznego –być łagodnie przeciągani na stronę zwolenników ksenofobii,nacjonalizmu i alternatywnej tyranii.Kult „Żołnierzy Wyklętych” przemyca przez barierę akceptacji tych ludzi,pochwałę czynów i idei,z którymi normalnie by się nie zgodzili.
Dzięki opakowaniu tego kultu w patriotyzm i pozytywny wydźwięk,takie osoby,nawet jeżeli faktycznie nie pochwalają jego obiektu,to przynajmniej będą go akceptować a w ich umysłach powstanie filtr,skutkujący odrzucaniem jakiejkolwiek krytyki bojówkarzy nazywanych „Żołnierzami Wyklętymi”.


Toś se wypracował ideologię, zastanawiam się tylko na czyich poglądach?
Cytować
+58 #15 Szatańskie wersetyKrzyżstos 2019-03-06 11:52
Eksponowanie kultu„Żołnierzy Wyklętych”,powi ązane chęcią uciszania jego krytyki,jest nie tylko narzędziem szerzenia nienawiści, ale i nośnikiem innych niejawnych sygnałów kierowanych do wyborców.Metoda zwana „psi gwizdek”(od ang.„dog whistle”),jest odwołaniem do działania gwizdka wysyłającego dźwięk o częstotliwości słyszalnej dla psa,ale nie dla człowieka.
Do twardego elektoratu PiS dociera komunikat,że partia akceptuje ksenofobię,agre sję,pochwalanie zbrodni i totalitarnych dążeń.Nieświado ma część społeczeństwa słyszy zaś "pozytywne" hasła o patriotyzmie,wo lności i walce z komunizmem.
Brak reakcji na kult „Żołnierzy Wyklętych”,akce ptowanie go,wspieranie jego ekspansji,buduj e patologiczną sytuację w sferze społecznej i politycznej,pom aga zaburzać funkcjonowanie prawa i wypaczać debatę publiczną.
Przyczynia się do kreowania negatywnego wizerunku Polski,jako państwa przemilczająceg o niewygodne dla siebie fragmenty historii oraz gloryfikującego zbrodniarzy.
Doprowadzono do stanu,w którym można legalnie promować totalitarne dążenia,agresję i uprzedzenia,jed nocześnie zamykając usta tym,którzy to potępiają.
Ludzie nieświadomi historii organizacji takich jak NSZ,mogą w pozorowanym duchu patriotyzmu i oporu wobec totalitaryzmu komunistycznego –być łagodnie przeciągani na stronę zwolenników ksenofobii,nacj onalizmu i alternatywnej tyranii.Kult „Żołnierzy Wyklętych” przemyca przez barierę akceptacji tych ludzi,pochwałę czynów i idei,z którymi normalnie by się nie zgodzili.
Dzięki opakowaniu tego kultu w patriotyzm i pozytywny wydźwięk,takie osoby,nawet jeżeli faktycznie nie pochwalają jego obiektu,to przynajmniej będą go akceptować a w ich umysłach powstanie filtr,skutkując y odrzucaniem jakiejkolwiek krytyki bojówkarzy nazywanych „Żołnierzami Wyklętymi”.
Cytować
+63 #14 Brunatny marszAndrzej 2019-03-06 10:44
http://sld.inforia.net/pdf/newPdf/index_old.php?a=589399249&s=1&t=0

Podpalacz kukły Żyda,„historyk" Leszek Żebrowski i młoda kobieta skazana dwukrotnie za napaść na policjantów symbolizują to,czym jest przechodzący od 2016 r. przez Hajnówkę marsz narodowców. Nacjonalistyczn ą hucpą,która prowoku­je i depcze bolesną pamięć wyznaw­ców prawosławia o krwawym rajdzie oddziału Romualda Rajsa „Burego" przez białoruskie wioski zimą 1946 r. W wyniku tej pacyfikacji śmierć poniosło 79 cywilów,w tym kobiety,starcy i dzieci...
Cytować
+63 #13 Temat na maturę 4Krzysztof 2019-03-05 12:51
https://trybuna.info/opinie/psi-gwizdek/
Żołnierze Rajsa zaczęli podpalać zbudowania i strzelać do mieszkańców.
Śmierć od kul lub w płomieniach oraz od odniesionych od tego ran poniosło 7 osób.
W jednym z domów dokonano gwałtu na kobiecie...wcze śniej Maria Pietruczuk(18 lat)która stawiała opór napastnikom,zos tała postrzelona w okolicy klatki piersiowej i pleców.
Nie podkładano ognia pod domy należące do osób wyznania katolickiego.
Mieszkańców którzy usiłowali wydostać się z płonących domów,zapędzano z powrotem lub strzelano do ludzi wybiegających z palących się budynków i próbujących uciec ze wsi.
Przed oddaniem strzałów niektórych mieszkańców pytano o narodowość i wyznanie.
Nasz dom też zaczął się palić.
Wszyscy,którzy byli w domu,zaczęli wybiegać na zewnątrz.Mąż zabrał jedno dziecko,a ja drugie.Ola miała wówczas pół roku,a Maria 2 i pół roku.
Mąż został wówczas ranny w nogę...widziała m,jak się przewrócił na ziemię z dzieckiem na ręku.Wówczas,po dbiegło kilku partyzantów...k tóryś mówił,że trzeba go zabić...wyjął pistolet i strzelił z boku w skroń.Nie zabił męża,bo kula przeszła przez oczy,wybijając je...jeszcze żył,był ranny w głowę...
obok między drzewami leży siostra Marysia.Ją trafili w usta.Marysia bardzo się męczyła i musieli ją dobić z bliska”.
...kule trafiły go,gdy usiłował wynieść z płonącego domu swojego wnuczka.
Matka wyjrzała na zewnątrz domu i powiedziała...ż e wschodnia część wsi się pali... wzięła obraz katolickiej Matki Boskiej oraz gromnicę i wyszła na zewnątrz,a my za nią...te dwie dziewczyny,dwie moje siostry i ja.
z ulicy podeszło 3 osobników.Jeden zapytał w naszym kierunku — prawosławni,czy katolicy.
Matka odpowiedziała.. .panowie jesteśmy Polakami.
sąsiadka...nie potwierdziła,że jesteśmy katolikami.
Wówczas jeden strzelił do matki.
Siostry i sąsiadki zostały wepchnięte do domu.Dom podpalono”.
Cytować
+66 #12 Antysemityzm bez ŻydówUrban 2019-03-03 17:44
Oj,podpisaliści e się towarzyszu Ałajzy
https://egarwolin.pl/artykul/zydzi-von/614013
Cytować
+73 #11 Ugodowa CzęstochowaDorota 2019-03-02 14:00
"...Składamy hołd "żołnierzom wyklętym", którzy oddali życie za wolność Polski, ale pamiętamy, że w ich szeregach byli też bandyci - tłumaczyli organizatorzy demonstracji..."

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,23087527,manifestowali-w-czestochowie-ze-nie-wszyscy-wykleci-byli.html?disableRedirects=true
Cytować
-62 #10 Spadaj IcekAlojzy 2019-03-01 12:16
Cytuję tno:
Cytuję Alojzy:
Cytuję Andrzej:
"...Dotarliśmy do archiwalnych dokumentów dowodzących, że to oddział Żołnierzy Wyklętych Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dokonał mordu Żydów w Przedborzu w 1945 roku. To nie jedyna jego taka zbrodnia..."
https://radomszczanska.pl/index.php/regulaminy/2-aktualnosci/1435-nieswieci-wykleci-caly-tekst


Was to wszyscy zawsze, tylko szkoda że nigdy do końca.

Hitler chciał wytępić też takich jak ty, chorych umysłowo i też mu się nie udało, więc czego to dowodzi?


Spadaj Icek do Izraela i nie siej tu kłamliwej polotycznej propagandy. Wyklęci to już absolutnie nie wasza sprawa. Właśnie za plugastwo i szachrajstwo was nie znoszą. Teraz inwazję robicie na regionalne portaliki?
Cytować
+74 #9 normalny inaczejtno 2019-03-01 10:38
Cytuję Alojzy:
Cytuję Andrzej:
"...Dotarliśmy do archiwalnych dokumentów dowodzących, że to oddział Żołnierzy Wyklętych Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dokonał mordu Żydów w Przedborzu w 1945 roku. To nie jedyna jego taka zbrodnia..."
https://radomszczanska.pl/index.php/regulaminy/2-aktualnosci/1435-nieswieci-wykleci-caly-tekst


Was to wszyscy zawsze, tylko szkoda że nigdy do końca.

Hitler chciał wytępić też takich jak ty, chorych umysłowo i też mu się nie udało, więc czego to dowodzi?
Cytować
+71 #8 PEi manna z nieba 2019-03-01 10:06
Ludność, młodzież musi mieć zajęcie. PO brykało z WOSP a ci brykają już 4 rok....z....... ............... ............czy mś innym.
Cytować
-71 #7 Spadaj Icek!!!Alojzy 2019-02-28 21:05
Cytuję Andrzej:
"...Dotarliśmy do archiwalnych dokumentów dowodzących, że to oddział Żołnierzy Wyklętych Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dokonał mordu Żydów w Przedborzu w 1945 roku. To nie jedyna jego taka zbrodnia..."
https://radomszczanska.pl/index.php/regulaminy/2-aktualnosci/1435-nieswieci-wykleci-caly-tekst


Was to wszyscy zawsze, tylko szkoda że nigdy do końca.
Cytować
+71 #6 Żydów w Przedborzu w 1945Andrzej 2019-02-28 16:00
"...Dotarliśmy do archiwalnych dokumentów dowodzących, że to oddział Żołnierzy Wyklętych Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dokonał mordu Żydów w Przedborzu w 1945 roku. To nie jedyna jego taka zbrodnia..."
https://radomszczanska.pl/index.php/regulaminy/2-aktualnosci/1435-nieswieci-wykleci-caly-tekst
Cytować
+72 #5 Nowa władza, nowi święciAlojzy 2019-02-28 10:26
Zmieniły się czasy, zmieniła się historia, zmienili się święcie. Dziś nikt nie mówi, o niezliczonej liczbie ofiar, masie sprzętu, o naszym wojsku idącym razem z Armią Czerwoną. To ich milionowe ofiary przyniosły wyzwolenie spod niemieckiej okupacji, nie garstka leśnych dziadków, którzy na koniec napadali żeby mieć co jeść. Niestety zwyciężył tamten ustrój, bo nas sprzedali. Zainstalowanie tamtej władzy wymagało zlikwidowania poprzedniej, stąd mit wyklętych, którzy faktycznie byli eksterminowani, póki walczyli. To była wojna domowa bez zasad. W czasie wojny szaleńcy posyłali do boju miliony młodzieży do walki bez szans na zwycięstwo-Pows tanie Warszawskie. Szaleńcy bez refleksji szafowali siłą żywą całego narodu, wiedząc że kierunek jest beznadziejny. Nasze milionowe ofiary są większości konsekwencją chorych wizji szaleńców. Strata 1/4 narodu to nie bohaterstwo, tylko skrajna głupota i nieodpowiedzial ność. Można było inaczej, dziś byłoby inaczej i wcale nie gorzej. Gdybyśmy zachowali inteligencję a nie posłali na rzeź w bitwach, to w komunie nie musielibyśmy jej tworzyć od podstaw z ... rolników granatem od pługa odrywanych po trzech klasach podstawówki. Inaczej komuna by wyglądała, inaczej trwała, może szybciej by się skończyła.
Cytować
0 #4 UroczystościTamten 2019-02-28 00:54
Fajny pomysł w Zelechowie.
Cytować
+74 #3 Temat na maturę 2Paweł D. 2019-02-27 16:08
Byli też wyklęci nie święci
Niewątpliwie na zachowanie „leśnych” miała wpływ sama wojna. Wyszli z niej okaleczeni fizycznie i psychicznie. Wojna bowiem ludzi zmienia, uzależnia, a wielu wręcz deprawuje. Śmierć „leśnym” spowszedniała, zabicie człowieka nie wywoływało większych emocji. Osaczani przez wojsko i milicję, mający coraz mniejsze oparcie w ludności cywilnej przestawali być „orędownikami wolności” i schodzili na drogę przestępstwa. Zwykłego bandytyzmu, ponieważ wielu z nich nie umiało już żyć inaczej niż z bronią w ręku, nie mogło i nie chciało się pogodzić z tym, że nie oni są władzą, która wszystko może..."
Reszta artykułu:
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wykleci-malo-swieci/
Cytować
+67 #2 Temat na maturęJanina 2019-02-27 12:10
Mitotwórcze "kamienie na szaniec"?

https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-janicka-z-pan-mit-kamieni-na-szaniec-domaga-sie-analizy
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież