Coraz więcej oszustw w internecie

Opublikowano: 26 luty 2019, 08:18 Kategoria Aktualności
KPP Garwolinpolicja

26 oszustw internetowych odnotowała od początku roku garwolińska policja. To właśnie przez internet coraz częściej robimy zakupy, jest to bardzo wygodna forma z wieloma zaletami. Zakupy w sieci to również zagrożenie. Ryzyku oszustwa podlega właściwie każdy posiadacz konta mailowego, profilu na jednym z portali społecznościowych, aukcyjnych lub klient sklepu internetowego.


Tylko w tym roku Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie odnotowała już 26 oszustw przez internet. - Tylko w ostatnim tygodniu otrzymaliśmy trzy takie zgłoszenia. Dwa z nich dotyczyło zakupów za pośrednictwem portalu społecznościowego. Po wpłaceniu pieniędzy na podany numer konta bankowego przez osobę oferującą towar, konto osoby zostało usunięte, a przesyłka nie dotarła. Sprzedający w tej chwili nie odpowiada na wiadomości. Kolejne oszustwo zgłoszone przez naszego mieszkańca dotyczyło otrzymanego linku, w który to pokrzywdzony wszedł, a po „kliknięciu” jego kontro pomniejszyło się o 10 tysięcy złotych - informuje Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie.

To tylko niewielki obraz oszustw dokonywanych w cyberprzestrzeni. Podczas zakupów w sieci przede wszystkim powinniśmy wykazać się dużą ostrożnością i rozsądkiem, wybierajmy znane sprawdzone sklepy internetowe, podczas zakupów na aukcjach zawsze wybierajmy sposób zapłaty za przesyłkę za pobraniem. Pamiętajmy, że bank nigdy nie wysyła e-maili do klientów w celu potwierdzenia ich danych co również jest wykorzystywane przez oszustów w celu uzyskania danych identyfikacyjnych. Nie podawajmy numeru karty kredytowej na stronach internetowych gdzie brakuje protokołu HTTPS oraz zielonej kłódki.

KPP Garwolin/oprac. red.

fot. freepik.com

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież